ביקורת ספרותית על מיכאל שלי מאת עמוס עוז
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 19 באפריל, 2018
ע"י אליאב


חנה גונן הירושלמית נוטה ליפול במדרגות האוניברסיטה העברית לזרועותיו של מיכאל, גבר מבריק אך רכרוכי שיהיה לבעלה זמן לא רב לאחר מכן.ההתוודעות ההדדית לאורך הספר מגלה ניגוד אישיותי מובהק: חנה המהורהרת לומדת ספרות עברית שלא מן המניין לעומת מיכאל שמטפח קריירה אקדמית בגיאולוגיה;ילדותם המצולקת באובדנו של אחד מההורים (היא חסרה את אביה, הוא את אימו) מביאה את חנה להיאחז בחזיונות קבועים של מסעות רחוקים או מפגשים תמימים ובד בבד כמוסי סוד עם חבריה התאומים הערבים, נסיון נואש להתרחק מהיציבות שמיכאל סיגל לעצמו בלימודיו ובחריצותו;חנה בבריאותה חוזרת בזכרונה למחלותיה לעומת מיכאל הבריא כשור. חנה כירושלים מורכבת ואיננה שלמה, מיכאל החולוני שטחי כפני השטח עליהם גדל.חנה, בהריונה ובאימהותה, מקיימת דיאלוג, כפוי במידת מה, עם חמיה ואחיותיו בנוגע לחייה האישיים, בעוד מיכאל לא נתון לשבט הביקורת מצד משפחיתה של חנה.
יומן מעין זה בו חנה מגוללת את זכרונותיה מרגעי המפגש הראשון עם מיכאל ואילך מציב בפני הקורא את מהות היצירה: חייה הידועים מראש של חנה לצד בעלה האדיש המדכא אותה במקצת.אולם יש בזה מן אשמתי אבל סיפורה של חנה איננו ידוע מראש לקורא בזמן האמת, אלא מתברר ככזה רק בדיעבד. חנה איננה טיפוס יציב וחולמניותה בעוכריה ובכל זאת היא איננה מדליקה לאף אחד מהדמויות סביבה נורות אזהרה קטנות בקשר למידת איתנותה הנפשית- ייתכן מפני שאין בזה צורך.עוצמת סיפורה של חנה נתונה לשגרתיותיהן של מחשבותיה ההרסניות, מחשבות שטמונות בכל אחד מאיתנו.
ספרו של עוז המדויק והמהוקצע מיטיב להנגיש את הסיפור ואת תובנותיו הכמוסות, אך העלילה עצמה מכאיבה בחלק מהזמן לקורא.חנה טראגית מבלי לעולל כלל מעשים טראגיים או קיצוניים, מלווה בעיני הקורא הבולשות לאורך הספירלה השוקעת של נפשה וחייה. דווקא היעדר התוכן בדמות גילויו הצנוע ממילים של התחוללות השלב הבא ביחסיהם של חנה ומיכאל נוכח בחלל הסיפור בטלטול זעיר ומחושב, כמו טלטול ידו של חירש-עיוור בנסיון להסביר לו דבר מה על העולם שבחוץ
10 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מחשבות (לפני 8 חודשים)
עכשיו אני קורא אותו. עוז צריך לקחת כמה שיעורים ממאיר שלו וללמוד כיצד משתמשים בשפה. במקום זאת לקח שיעורים אצל מרסל פרוסט והתגלה כתלמיד גרוע להפליא ממורה גרוע פי כמה.
רץ (לפני 8 חודשים)
לא כל כך הבנתי את המשפט האחרון, שלבטח מציג את החלק החלש בספר.
מחשבות (לפני 8 חודשים)
באמת הגיע הזמן שאקרא אותו.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ