ביקורת ספרותית על פרשת קולומבוס - The Columbus Affair מאת סטיב ברי
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 11 בדצמבר, 2017
ע"י Pulp_Fiction


"שמונים ושבעה אנשי צוות הפליגו עם קולומבוס במסעו הראשון ולא היה ביניהם אפילו כומר אחד. אבל מתורגמן מעברית לואיס דה טורס היה חלק מאותה נציגות ראשונה". מפתיע, נכון?

העובדה כי מדובר בשנת 1492,שנה בה האינקוויזיציה שולטת בכיפה, להט דתי נוצרי מתפשט ברחבי ספרד והרקונקיסטה מושלמת, הופכת את עובדה הזו למדהימה עוד יותר.

קולומבוס יצא למסעו לאחר שנאבק שנים רבות לזכות בהכרה ותמיכה כספית. בסופו של דבר הוא הפליג בשני באוגוסט בשעת חצות, ואילו היהודים חויבו לעזוב את ספרד לא יאוחר מהשלישי באוגוסט. מסעו מומן לא על ידי פרדיננד ואיזבלה, אלא על ידי הקונברסוס -יהודים לשעבר.

עובדות אלה ורבות אחרות שנידונות בספר הופכות את דמותו של קולומבוס לחידה. ישנן ספקולציות(לא מוכחות) שקולומבוס עצמו בא ממשפחה של אנוסים. והוא יצא לאסיה, כמו שהוא חשב, על מנת למצוא מקום בטוח ליהודים. בכדי לתקשר עם יהודים בני המקום, לקח עמו את דה - טורס.

"לואיס דה סנטאנחל היה אנוס, יהודי מאראגון שהמיר את דתו כדי לא לאבד את מה שהשיג בעבודה קשה כל חייו. המשפחה שלו שירתה את הממשלה, וכשפרדיננד היה זקוק לכסף, הוא פנה למשפחת סנטאנחל. למרבה הצער, הם היו בין הקורבנות הראשונים של האיקוויזיציה ולואיס עמד למשפט. בסופו של דבר פרדיננד עצמו התערב לטובתו. לואיס ידע את סודותיו הכמוסים ביותר של המלך. הוא טיפל בענייני המדינה המורכבים ביותר. פרדיננד היה זקוק לו ולכן חס על חייו. סנטאנחל היה זה ששכנע את המלך והמלכה לתמוך בקולומבוס. אבל הם הסכימו רק אחרי שסנטאנחל סיכן 17,000 דוקטים מכספו הפרטי במיזם. שלושה אנוסים אחרים הוסיפו מכספם. לבית המלוכה לא היה מה להפסיד."

במרכז העלילה אנו פוגשים את טום סייגן, עיתונאי שירד מגדולתו לשפל המדרגה ובתו אלה בקט. הם לא מתקשרים ביניהם ואף עוינים זה לזה. אולם מאבק עקוב מדם בין ברון פשע ג'מייקני שמחפש זהב שקולומבוס החביא כביכול בארצו למיליארדר יהודי שהוא גם במקרה תומך ישראל נלהב ורוצח אכזרי, המנסה לאתר את אוצר בית המקדש האבוד, מביאים אותם לשתף פעולה ביניהם בלית ברירה.
סיפור העלילה היה בעיניי הזוי ומגוחך, שמתאים במקרה הטוב לסרט הרפתקאות בינוני ומטה. זו בהחלט לא ספרות יפה. הדמויות לרוב חד- מימדיות, שטחיות ולא כל כך מציאותיות. הדיאלוגים דלים, הסגנון פשטני. הספר גם מלא בפרטאצ'ים רבים מספור. שני עבריינים שבאים לחסל פושע מטיל אימה על כל ג'מייקה בידיים ריקות וללא נשק, רב בן 102 נמרץ וחד כתער שמפזז כנער בין רחובות פראג, יהודי שדואג לעם ישראל ואגב כך מוכן לחסל במו ידיו יהודים רבים ועוד כאלה ומופרכים. אם לא נטפלים לזוטות כאלה, ייתכן וניתן למצוא עניין ב"מתח" שהמחבר ניסה ליצור.


עם זאת, כאמור, התחקיר שברי ערך הוא עשיר ומעמיק ואף, כמו שהוא מעיד, נסע בעצמו עד לג'מייקה ולפראג. בספר תיאור עשיר של תולדות ג'מייקה, העמים שהרכיבו את אוכלוסייתה בעבר ובהווה, המורשת הג'מייקנית , מאבקים לעצמאות והתייחסות נרחבת לתולדות ההתיישבות היהודית באי. ניכר כי ברי אוהב מאוד סוגיות היסטוריות שיש סביבן הילה מיסטית .קראתי בעבר ספר נוסף שלו וגם שם היו אותם המאפיינים: רקע מדעי עשיר ומרתק בשילוב עלילה גרועה ומופרכת. וכך גם חישבתי את הדירוג: כוכב בקושי על העלילה ושני כוכבים על התחקיר.

הספר מעורר מחשבה בפעם נוספת אודות התפקיד שהיה ליהודים בצמתים רבים לאורך ההיסטוריה. תארו לכם: רוב הסיכויים שקולומבוס לא היה יוצא מליסבון על ה"סנטה מריה" וגילוי העולם החדש היה נדחה למועד לא ידוע, אם היהודים לא היו מסכנים את הונם.

אך הדבר נכון גם לסוגיות רבות אחרות. לדוגמה: ככל הנראה ו"מסך הברזל" לא היה קם ללא היהודים. כי הרי גלוי וידוע לכל כי כמעט כל הנפשות הפועלות מאחורי המהפכה הקומוניסטית ומחולליה היו יהודים, שלא לדבר על הוגה הדעות של אותה האידאולוגיה- קרל מרקס...גרמניה הייתה נכנעת הרבה יותר מהר במלחמת העולם הראשונה וקורסת כלכלית אם שר יהודי לא היה מארגן את כלכלתה, כך שתתאים למאבק ממושך.
וישנן דוגמאות נוספות אין ספור.
וכבר נאמר לא פעם שJEWS=NEWS לטוב ולרע..


12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Pulp_Fiction (לפני 3 חודשים)
תודה יפעת . גם אני נהניתי מחלקים רבים שלו, החלקים של התחקיר ההיסטורי. אבל כל שאר, כאמור מתחת לכל ביקורת לדעתי, בדומה לספר אחר שלו 'בעקבות שרלמאן' שקראתי.
יפעת (לפני 3 חודשים)
סיימתי לקרוא אותו היום. אני דווקא נהנתי ממנו, אולי כי הנושא היה קרוב ללבי. לפני כן קראתי את בגידה בונציה שהיה נוראי בעיני. כל הרעות החולות שציינת בלטו גם בספר הזה. השטחיות ורדיפת הסנצציות, ובכל זאת הספר סיקרן אותי וסלחתי לו על חטאיו :)
Pulp_Fiction (לפני 7 חודשים)
תודה, רץ. גם אני ראיתי את הספר שקנית והסתקרנתי.אולם, יש כמה וכמה ספרים שעליי לקרוא לפניו, כי הם ממתינים לי זה זמן רב..שמעתי לא מעט על פעילות יהודית בקריביים וגם בספר שסקרתי מדובר על כך לא מעט.
רץ (לפני 7 חודשים)
תודה - עברתי בחנות ולא ידעתי מהו הספר הזה. כמי שחולה על מסעות המגלים, ובמיוחד על ההיסטוריה של קולומבוס, באחרונה יצאו מספר ספרים העוסקים במורשת הקריביים, שמורשתה קשורה בתגליות של קולמבוס, אני רכשתי כעת את הספר שודדי ים יהודים בקריביים של אדוארד קריצלר - וממתין לעיתוי חיובי בכדי להתחיל בקריאה, הכרוכה בעיסוק בים ובספינות מפרשים.
Pulp_Fiction (לפני 7 חודשים)
תודה, אירית.חג שמח.
אירית (לפני 7 חודשים)
נהניתי !
תודה ויום נפלא.
Pulp_Fiction (לפני 7 חודשים)
תודה, רויטל. מסכים, אכן מאכזב.
רויטל ק. (לפני 7 חודשים)
מאכזב...
דווקא נשמע ספר עם פוטנציאל.
ביקורת טובה ומשכנעת.
Pulp_Fiction (לפני 7 חודשים)
תודה על תגובתך יעל. נראה לי שלא אגע בסטיב ברי עוד הרבה מאוד זמן. :)
yaelhar (לפני 7 חודשים)
נרתעתי ממנו וחיזקת את דעתי, תודה.
Pulp_Fiction (לפני 7 חודשים)
תודה, בתיה גם אני הרגשתי כך.זה ממש כאילו הופך את כל הספר לזול...חבל
בת-יה (לפני 7 חודשים)
סטיב ברי, בדומה לעוד סופרים אמריקאים, מכוון את הכתיבה שלו להוליווד, כי שם נמצא הכסף הגדול.
וזאת הסיבה לאופן הכתיבה הזה. וחבל. כי המחקר ההיסטורי שלו מצויין.
Pulp_Fiction (לפני 7 חודשים)
חני, תודה. מפתיע עד כמה העם שלנו, המונה כ-0.14% מאוכלוסיית העולם, משפיע בהיסטוריה (ולא תמיד ממלא תפקיד חיובי). לא פלא שכמעט אף אחד אינו אדיש כלפי המושג 'יהודי'.
Pulp_Fiction (לפני 7 חודשים)
תודה, אפרתי.
Pulp_Fiction (לפני 7 חודשים)
תודה, כרמליטה. ראיתי את שכתבת על ריבאקוב. קראתי את הספרים האלה בעבר והם ממש מרתקים.
חני (לפני 7 חודשים)
תמיד מעניין אצלך ... הכי מעניין ולא מפתיע הוא שהיהודים הם השחקן
הכי ותיק במשחקי העולם. פרס ראשון על השרדות, תושייה ומה לא.
כתבת נפלא.
אפרתי (לפני 7 חודשים)
תודה שקראת בשבילנו (וכתבת גם)
כרמליטה (לפני 7 חודשים)
סקירה יפה ומעניינת.
תודה פאלפ.

(ד.א. תציץ בסקירה על "חול כבד". כתבתי שם אילו ספרים של ריבקוב תורגמו לעברית).

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ