ביקורת ספרותית על מעשה מגונה מאת אהרון מגד
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 19 בנובמבר, 2017
ע"י עמיחי


קודם כל - ספר מצוין. ישן וטוב. מה יש בו? נובלה, סיפור קצר (קצת ארוך...) ועוד נובלה. בנובלה "מעשה מגונה" מסופר על איש חינוך ותיק ומסור שנתון תחת רושם מעורפל כי מאשימים אותו במעשה מגונה באחת מתלמידותיו. לו ברור כשמש כי מאומה לא קרה, ואין סיבה לא להאמין לו. אבל האם באמת האשימו אותו? האם אלה שהוא סבור שהם מתרחקים ממנו, באמת מתרחקים ממנו? אולי הוא רק מדמיין? האם זו פרנויה? כל כך הרבה אי בהירות וגועל נפש מעורבים פה, עם מי הוא יכול להתייעץ? עם מי הוא יכול לדבר דברי אמת? מגד מיטיב לתאר את מערבולת הרגשות בה נתון גיבורו ואת עומק המצוקה שנקלע אליה. נדמה לי שבעידן השיימינג זה סיפור שיכול להיקרא כאקטואלי לגמרי.
בספר יש גם סיפור (חלש קצת) על גב' גרמנייה מכובדת, מצפוניסטית והומנית באמת, שמגיעה לישראל על מנת להשתתף במפגשים של חוג רעיוני הומני שמונהג ע"י איש רוח ישראלי יליד גרמניה. שורת מילים, מחוות ורמזים דקים מבהירים לה כי היא פחות רצויה משחשבה. מעניין, אך מעט חלש.
בנובלה האחרונה מספר מגד על קורות פלמ"חניק שרוף שנפצע קשה במלחמת העצמאות. החברה התקדמה, לאו דווקא לטובה, אך הוא נשאר כשהיה. לא מסתגל. טרגדיה שמסופרת מצוין.
לעניות דעתי, זהו ספר "טוב" אך לא "מעולה" ביחס לספרים אחרים של מגד, אך יש סופרים רבים שגם המיטב שלהם לא משתווה ליכולת הסיפורית, התיאורית והפסיכולוגית של מגד גם כשהיא אינה במיטבה.
8 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ