ביקורת ספרותית על מעשה מגונה מאת אהרון מגד
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 21 במרץ, 2018
ע"י רץ


מורה ומעשה מגונה (ביקורת לסיפור אחד מתוך שלושה סיפורים)

כשאבי ספר על ילדותו במושבה כפר תבור, הרגשתי ערגה מיוחדת בדבריו למוריו, להם הוא רחש חיבה, בעיקר לדמותם הרוחנית, כמי שלימדו ילדים כישורי חיים ותרבות יהודית, וגם נתנו צידוק למעשה הציוני, באמצעות הרצאותיהם לאיכרי המושבה על ענייני דיומא, אותם הם קשרו לתנ"ך. דברים שעודדו את קומץ האיכרים האביונים שבקשו לעבוד ולחיות באדמת הארץ הקשה, באזור שהיה פרוע ביטחונית, ללא מקור מים קרוב, ובכך להגשים את חלום הציונות.

אבי היה מתמלא גאווה ותחושות געגוע בשעה שסיפר לי את אחד מסיפורי מוריו, על דבורה הנביאה וברק בן אבינועם שעלו עם לוחמיהם להר התבור, הניצב ברקע המושבה, בכדי להתחזק לקראת הקרב ולנצח את סיסרא. אם דבורה בצבאה הדל ניצחה את מרכבות הברזל במישור, גם אנחנו יכולים לנצח את הקשיים, צטט אבי את מוריו והמשיך להאמין בכוחם של מילים ומיתוסים ישנים.

נזכרתי בסיפורי אבי על בית סיפרו במושבה כפר תבור בה הוא נולד ועל המורים שעיצבו את חייו, בשעה שקראתי את סיפרו של אהרון מגד, מעשה מגונה, המספר על מורה ותיק ומוערך במושבה, שלאחר שנים של התמסרות עד אין קץ לחינוך כשליחות, העלילו עליו שביצע מעשה מגונה בתלמידתו, מה שגרם לשקיעתו וחורבנו. איך מעשה נורא של פגיעה מינית, או עלילה זדונית המעוררים זעם ותחושת תיעוב, קשורים לחוויה החיובית של אבי למושבה ולמחנכים שלו?

מגד, בנו של מורה במושבה רעננה, מספר על נוף ילדותו באמצעות מושבה ומורה בדויים, בהם הוא נוטע פיסות ביוגרפיה מחייו, כביטוי לגעגוע לאביו המורה, שהיה דמות נערצת במושבה, אך יחד עם הזיכרון הנוסטלגי, הוא מביט למושבה שהייתה, בראיה מפוכחת, המבחינה בפגמים ועוולות.

למושבה יופי פסטורלי, בתים קטנים עם גגות אדומים הטובלים בירוק. בה למורה היה מעמד רוחני, כמי שבקי במגוון המקצעות, ויחד עם זאת קשור לטבע שעדיין חיי בדו קיום עם המושבה הצנועה. היופי הפסטורלי של המושבה, מתפורר באחת, כאשר המורה נקלע לסיפור קפקאי אבסורדי.

המעשה המגונה שלכאורה יוחס למורה, הוא אירוע בו רקפת תלמידה לא מוכשרת וסוערת, ילדה יפה ספק נערה, בקשה להרשים את המורה שלה בשירים שכתבה, אך למעשה היא העתיקה ממשוררים אחרים. כשחזרה מתוסכלת לביתה, בלחץ אימה היא בדתה שהמורה נגע בשדיה הקטנים, מכאן הסיפור מאבד שליטה והופך לשערורייה וסיפור על הרס עצמי.

האם מנהל בית הספר ביקש לסגור חשבון, שפשרו לא ברור עם המורה הוותיק? האם בסיפור הזה קיים רוע אנושי שמכוון את גורלו של המורה המייצג את טוב הלב, אדם שתמיד בקש לחיות עם העולם בשלום, כסוג של עיוורון שמזמין מדי פעם פורענות. אסור להיכנע, יועצת לו אשתו, אך האם למורה יעמדו כחוותיו בכדי להיאבק על חפותו. האם חפותו אמתית, או שאין עשן בלא אש?

כשהמורה מאבד את שיווי משקלו, ושוקע בתוך ייאושו, מכלה את עצמו, עולים וצפים מערכות יחסיו, עם אשתו שמעולם לא היו מושלמים, הרומן העילג והפתטי בעבר למורה המתלמדת שלו, ויחסי הורים ילדים שככל שנתאמץ תמיד יהיו בהם פגמים. מערכות יחסים שבריריות העולות וצפות בעיתוי לא צפוי, ובכך הם נותנות פרספקטיבה שונה לחיים מכפי שנדמה שהיו.

מגד מתאר נופים בצורה נפלאה בעברית מעוררת געגוע, לצדם של נופים הוא מתאר אנשים בקווים בודדים, אך עזי מבע ומשמעות, "לבושה הייתה בשמלת כתפיות קלה, כנערה, כובע קש לראשה, ופניה וזרועותיה להובות משמש." (מהסיפור השלישי- 141) תיאור אירוטי המעורר תשוקה כבויה, מבלי להסיר אף בגד מגופה של האישה.

צדיק ורע לו, האומנם? אהרון מגד מחפש משמעות אחרת באמצעות הפירוש הגורס שגם לצדיק יש רוע בנפשו, ואילו המושבה מעולם לא הייתה גן עדן אוטופי, אלא זירת מאבקים בין טוב ורע, המייצגת תמימות, ובו בעת קטנוניות אנושית, את החלום ושברו, ואת האנשים המשלמים על השבר, שהאמינו בחלום בעיוורון. האם העיוורון הוא הסירוב להביט לאמת? אחר כך נתעורר מאוחר לרוע, ונשאל את עצמנו, איך קרה שלא ראינו ולא בקשנו את האמת?

לצד תיאורי ישראל הישנה והנוסטלגית, הספר מעורר פסימיות לאמונה התמימה בטוב האנושי, ביכולת לחלום ולממש חלום שלעתים כרוך בעיוורון, המוביל לבסוף לשבר ולגילוי הרוע האנושי.

הסיפור הזה אקטואלי, באופן בו הוא מתאר את הטוב האנושי במאבקו מול הרשע האנושי. אנחנו ננצח אני אומר לעצמי, מעדיף להאמין בתמימותו של אבי, מאשר להיות ציני ועיוור לרשע האנושי.
24 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
נעמי (לפני 5 חודשים)
תודה רץ. אישית לא אוהבת כשלא ברור לקורא למי נעשה העוול. כשנעשה עוול אז לא שייך לדבר על שקר ורוע יחסיים. מישהו נפגע, ומישהו פגע. ואני כקוראת רוצה ידיעה ברורה.
רץ (לפני 5 חודשים)
נעמי - תודה, פרשת העלילה מסופרת דרך נקודת מבטו של המורה, הסיפור הזה יוצר מצב של חוסר בהירות בין אמת לדמיון, והוא משאיר לקורא את ההחלטה, בכל מקרה הסיפור הזה משמש פיגום למושבה ולדינמיקה המתהווה בה, אני מניח שמושגים של אמת, שקר, רוע, וטוב לב, הם יחסיים בעיני המתבונן והם גם תמיד מצבים שמגדרים האחד את השני, בכדי שנבין מהו טוב לב לא פעם אנחנו נזקקים לרוע. לעתים יש בלבול בין טוב, לרצון להיות צודק, שמוליך ליצירת עוול כלפי האחר.
רץ (לפני 5 חודשים)
תומריקו - תודה, זה ספר פחות ידוע של שלושה סיפורים, אני פחות אהבתי את שני האחרים.
נעמי (לפני 5 חודשים)
לא הבנתי - חפות הפשע שלו ברורה או לא לקורא?
תומריקו (לפני 5 חודשים)
אהבתי את הביקורת. האמת שקראתי הרבה ספרים של מגד, אך לא את זה. אולי הגיע הזמן. תודה!
רץ (לפני 5 חודשים)
Pulp_Fiction- תודה, צדיק לעיתים מוביל לצדקנות סוג של אמונה עיוורת הכופה את עצמה על האחר, ולכן אחד הדברים שלמדתי להיות, זה לא צודק (או צדיק), אלא לנסות להיות קשוב ונבון, אני עדיין מנסה.
רץ (לפני 5 חודשים)
עמיחי תודה, מאוד אהבתי את הסקירה שלך, אני חושב שהמעשה המגונה הוא בתחום הדימדומים עם גרעין של אמת, מכאן שכל אחד יכול לפרש אותו לפי הבנתו,
רץ (לפני 5 חודשים)
חני - ככול שהתבגרתי - אני מבקש למצוא את הטוב בכל אדם, אך גם להיות מוכן למניפולציה שיש בה יסוד של רוע אנושי, מדוע אנשים מפעלים רוע אנושי, אני שואל את עצמי לא פעם, בעיקר כזה שמוסווה בחזות של טוב לב?
Pulp_Fiction (לפני 5 חודשים)
אף אחד לא צדיק. אין דבר כזה. נהניתי לקרוא.
עמיחי (לפני 5 חודשים)
סקירה יפה, תודה.
אני הבנתי מעט אחרת ממך את הדילמה של המורה. הענין הוא שכל מהות החשד מוטלת בספק. הוא לא בטוח שמאשימים אותו במעשה מגונה, והספק הזה מענה אותו. האם שמו הטוב נפגע לעד? למה עשו לו את זה? ובעודו שוקע בתהום הייאוש מנקר הספק - אולי בכלל הכל בראש שלו? הנה, ההוא מתנהג איתו כרגיל, אז אולי כל זה לא היה?... מגד מיטיב לתאר את מערבולת הספק. הכל בראש.
חני (לפני 5 חודשים)
תמיד חייבים לראות את הטוב באדם! מה אנחנו שווים בלי לתת צ'אנס לטוב להזדחל החוצה. סקירה יפה.
לי יניני (לפני 5 חודשים)
מסכימה איתך. סופש נעים
רץ (לפני 5 חודשים)
לי - תודה, אני מבקש תמיד לראות את הטוב, אך לא פעם, מי שמבקש שלום נתפס כאדם חלש, נטול מרפקים.
רץ (לפני 5 חודשים)
בוב - תודה, סבי אהרון כהן ורעייתו רחל לבית וילדר, היו מייסדי כפר תבור, גם זיכרונות ילדותי קשורים למקום הזה, בהמשך למדתי בכדורי וסגרתי מעגל.
לי יניני (לפני 5 חודשים)
גם אני מעדיפה לראות את הטוב שבאנושיות ולא את האכזריות והרשע. סקירה נהדרת
מה חדש?
בוב (לפני 5 חודשים)
ביקורת יפה מאוד. אמי מכפר תבור. סבי וסבתי עליהם השלום הם ממקימי המושבה. זכרונות הילדות היפים ביותר שלי טמונים במקום הזה.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ