ביקורת ספרותית על עריצה היא הלבנה מאת רוברט היינליין
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 11 באוקטובר, 2017
ע"י דז'נייב האב


נפתח באזהרה - הדעות של הספר הם... בוא נגיד שלא ממש קונבנציונליות. משהו בין היינלין הוא פסיכי מטורף עד לרמת ברוסיה הסובייטית הוא היה מאבד את חייו בתאונה מקרית. באופן כללי, היינלין היה סופר מדע בדיוני מפורסם מאוד, שכתב ספרים רבים וטובים אשר חלקם הגדול עוסקים בנושאים פוליטיים רבים ומגוונים, ולרוב תומכים בפאשיזם או באנרכיזם. היינלין הגדיר את עצמו כאנרכיסט רציונלי, ובספר זה שטח חלק ממשנתו האנרכיסטית.
כמו כן, יש את החיסרון הרגיל של ספרי מד"ב, ואני אביא דוגמא מספר אחר - יכול להיות אמצעי אחסון אלקטרוני נהדר שמסוגל לאחסן את כל המידע על היקום, אבל הוא יהיה דיסקט. כאילו, זה קצת צורם... גם בספר הזה יש את החיסרון הזה, כאשר מחשב על עובד עם נייר כדי לקבל פקודות תכנות. העולם טיפה התקדם מאז תקופת התוכנות על נייר...

אז אחרי כל ההקדמות, הספר מגניב. זו הדרך הכי פשוטה לתאר אותו, וכנראה גם הכי נכונה, כי איך אפשר להגדיר אחרת ספר שמכיל מתכון למהפכה ( מתכון טיפה יותר מורכב מ3 כוסות קמח, 2 כוסות מים, כף שמרים וכפית מלח, אבלל בכל זאת מתכון די מפורט ), מחשב עם פסיכוזות קשות, ואיש חינוך לא חינוכי בעליל?
אבל בנוסף לעובדה שזה ספר מגניב, הוא נוגע בשאלות מהותיות וקצת יותר כבדות. הממשל על לונה מזכיר את הממשל הבריטי על המושבות האמריקאיות ( כמו כן, יש כמה וכמה השוואות במהלך הספר ) משטר מגביל, שנוא, שלא טוב לתושבים. רוב תושבי לונה מכורים כבדים להימורים, אלכוהול, ובמידת האפשר גם לנשים. ללונאי הממוצע לא אכפת ממה שקורה סביבו אם זה לא נוגע אליו. כל אזרחי לונה פושעים או צאצאים של פושעים שהוגלו מכדור הארץ. עולם זה מכיל שני עקרונות חברתיים עיקריים:
א. אכדכאח - אין כזה דבר כמו ארוחות חינם
ב. אבולוציה חברתית פשוטה - יש מנהגים פשוטים, מי שלא ינהג לפיהם יגמור מפוזר על הירח. מי שלא יתאים את עצמו למציאות, פשוט לא ישרוד, וזה לא משנה כמה הוא מוכשר / מוצלח / חזק. גם אם תגיע משפחת פשע ללונה, ככל הנראה היא לא תשרוד יותר מדי זמן אם היא לא תרגיל את עצמה לסביבה.
עולם כזה הוא כבר עילה ליצירת ספר מעולה, מרובה קונפליקטים ושאלות. אבל מה קורה כשבעולם הזה, אדם רגיל מן השורה מצטרף בטעות למרד שנועד להקים ממשלה חדשה טובה יותר?
איך זה בטעות? מנואל, אדם גידם עם כשרונות ואיברים מיוחדים מפתח קשרי חברות עם מחשב גאון ששולח אותו למקום הלא נכון. אבל רק רגע, איך אפשר להיות חבר של מחשב? מייק הוא מחשב בעל בינה מלאכותית וחוש הומור כושל ( הכנס רפרנס מצחיק שלא שמעתי מאף אחד על הסיפור הקצר "הבדחן" - Jokester של אייזיק אסימוב ) עם בעיות נפשיות. מייק הוא נחשב היחיד מסוגו, ונאלץ לסבול עולם של מטומטמים ומפגרים שלא מבינים אותו ולא מתייחסים אליו כמו שצריך ( כן, כן, שמעתי גם בני אדם שטוענים את זה. אבל הוא באמת יחיד בעולם ). בתחילה מייק מתייחס למרד כבדיחה אחת גדולה, בעל חשיבות נמוכה ממחקר שהוא עושה על ההומור האנושי. מייק הוא גם מנהל המרד, מעלה רעיונות איך לנצח, מפתח תורת לחימה ובאופן כללי משגיח על המרד שיעבוד כמו שצריך ( קצת כמו אריק מ "מצרפי המקרים" ).
בנוסף למייק יש עוד דמות חשובה - פרופ'. פרופ' הוא איש חינוך עם רעיונות לא קונבנציונליים במיוחד, אבל רעיונות מעניינים. הוא תומך במרד מההתחלה, עוזר בניהולו, ודואג לדברים רבים. פרופ' גורם בסופו של דבר למהפכה המלאה על לונה, ושומר על קשרים עם ארץ על מנת להשאיר את תוצאות המהפכה כמו שהן.
שאלה מעניינת חשובה בה נוגע הספר - הייתה הפיכה, בסדר. מה עכשיו? מה אם השלטון החדש? האם הוא יהיה טוב יותר? איך הוא יטפל בכל הבעיות? רוברט היינלין בתור "אנרכיסט רציונלי" עובר בשאלות אלה בחצי השני של הספר. אנרכיה מוחלטת הרי בלתי אפשרית, צריך שיהיה סדר כלשהו, אבל איך זה יקרה? והאם הוא יהיה טוב יותר?
לסיכום, אני מאוד נהנתי מקריאת הספר ומהרעיונות המוצגים בו. אני ממליץ על קריאת הספר, רצוי בביקורתיות רבה כלפי הרעיונות שלו.
10 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
האופה בתלתלים (לפני 8 חודשים)
אני מאוד מרוצה מעצמי.
הי, וולקאם!
(אחלה ביקורת)
אין לי שם (לפני 9 חודשים)
קראתי את הספר לפני הרבה מאוד שנים. הראשון שקראתי היה גר בארץ נוכריה ואחר כך היה לוחמי החלל. היינליין הוא בעיקרון איש צבא. אבל הוא מאוד מתקדם בתפיסות שלו, עד כדי כך שחוץ מזה שהוא היה איש נדיב בחיים, גם לא הייתה לו בעיה שאישתו תחלוק את מיטתם עם גברים נוספים. זה ניכר בספרים שלו. אני מת עליו, הוא ופיליפ ק' דיק.
מחשבות (לפני 9 חודשים)
קראתי מזמן, לא זוכר כלום, אבל אהבתי מאוד אז.
yaelhar (לפני 9 חודשים)
הספר יצא לאור בשנת 1966
מחשבים, במובן שאנחנו מכירים אותם, עדיין לא היו קיימים. אז מחשב שנהגה אז יכול בהחלט לקבל פקודו על נייר, ולאגור את כל המידע הקיים בדיסקט...

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ