ביקורת ספרותית על אהובת הקצין הצרפתי - פרוזה # מאת ג'ון פאולס
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 18 באפריל, 2017
ע"י Pulp_Fiction


החופש הינו עול כבד ,אשר אותו על האדם לשאת, אם ברצונו להיות לאישיות של ממש ולגאול את עצמו . זהי מסקנה מתבקשת שעלתה במחשבותיי לאחר קריאת הרומן "אהובת הקצין הצרפתי"(ספריית פועלים, הוצאת הקיבוץ הארצי השומר הצעיר,1978).

ניכר כי פאולס (שהיה חובב פילוסופיה), הושפע מהוגי דעות אקזיסטנציאליסטיים דוגמת סארטר וקאמי וסבור הוא כי בני אנוש הם אלה, המעניקים פשר ותכלית למצבים שהם נקלעים אליהם ונושאים באחריות על בחירתם. יותר מזה: גיבור הספר נאלץ להכריע בין קיום ממשי ומלא של אישיותו וייחודו המבטיח אהבה השזורה בדאגה, מעמד חברתי מפוקפק, חוסר ודאות וקור של המרחב הפתוח לעומת קיום "לא אמתי" אך נוח במסגרת המבנה הממסדי הקיים המביא אתו רווחה כלכלית, בית חם, נוחות.

"אהובת הקצין" היא יצירה ביקורתית נוקבת כלפי הקונפורמיזם הוויקטוריאני הצבוע, המאמלל . בספר הקורא צפוי לפגוש בשתי נשים משמעותיות: האחת מייצגת את כל המעלות הטובות כביכול של תקופתה; לעומתה השנייה היא מעין אנטי – גיבורה, מורדת.

המחבר מביא את המאורעות המתרחשים בעלילה משתי נקודות מבט - זו של החברה הגבוהה הבריטית באמצע-סוף המאה ה- 19 והסתכלותו - הוא כאינטלקטואל החי כמאה שנים מאוחר יותר. אכן קיימת הקבלה מסוימת בין שתי תקופות אלה. פאולס הוציא את הספר לאור ב-1969 – עת של שינויים כבירים בעולם המערבי בכלל ובחברה האנגלית בפרט. שיאה של המהפכה המינית, תמורות בדרכי החשיבה האנושית בהתייחס לנושאים כה רבים...

גיבורי הספר, גם הם חיים בזמנים של שינויים בסדרי גודל לא פחותים. גילויים מדעיים ותורות מהפכניות איימו ללא הרף על יסודות הסדר הישן:
"הדארוויניזם, כפי שנוכחו לדעת מתנגדיו היותר חריפים, פרץ את הדרכים לקראת משהו רציני הרבה יותר מהחתירה תחת הדין – וחשבון התנכי על מקורות האדם. משמעויותיו היותר עמוקות היו תמונות בכיוון הדטרמיניזם והביהביוריזם, דהיינו לקראת פילוסופיות המפחיתות בהערכתן את המוסריות עד כדי הפיכתה לצביעות ואת החובה הן הופכות לסוכת קש בשעת סופה."

המחבר נאבק על האמת ההיסטורית בהתייחס לתקופה אודותיה הוא כותב. ברצונו לשבור את הסטריאוטיפים הנפוצים בקשר אליה. בכך קיימת ביקורת גלויה כלפי הסופרים והאומנים, אשר ביצירותיהם קיבעו את התדמית האידילית של החברה הכפרית האיכרית אל מול המוסר והמכובדות כביכול של החברה הגבוהה. פאולס קורע לגזרים את הרושם המוסרני והשמרני שהתקבע בקרב בני דורו על החברה הוויקטוריאנית:
"בפני מה אנו עומדים במאה התשע – עשרה? תקופה שבה הייתה האישה מקודשת; ובה יכולת לקנות נערה בת שלוש – עשרה בכמה לירות – בכמה שילינגים אם רצית בה לשעה או שעתיים. תקופה בה נבנו יותר כנסיות מאשר בכל דברי ימי המדינה; ובה אחד מתוך שישים בתים בלונדון היה בית זונות( היחס בימינו יהיה קרוב יותר לאחד מבין ששת – אלפים). תקופה שבה הוכרזה קדושת הנישואים ( והטהרה בטרם נישואים) מעל כל דוכן, בכל מאמר מערכת בעתון ובכל נאום ציבורי; ומעולם... לא ניהלו אנשי ציבור ידועים, החל מהמלך המיועד ומטה, חיים פרטיים שערורייתיים כבאותה תקופה... בה היה הגוף הנשי מוסתר מן העין יותר מתמיד... ואשר את תפוקת הפורנוגרפיה שלה קשה להדביק... תקופה בה כל העולם האמין כי לנשים אין אביונה; ואף על פי כן, כל זונה הייתה לומדת כיצד לחקות אביונה. תקופה בה היו קידמה ושחרור בכל שטח אחר של פעילות אנושית; ורק עריצות בעניינים האישיים והבסיסיים ביותר."


בפרק אחר מתאר פאולס את התחביבים הג'נטלמניים" כשבאזורי הקזינו ובתי הבושת של לונדון שררה צפיפות בלתי נסבלת ופקקי תנועה מפאת כמות גדולה של הכרכרות.
זו דוגמה אחת מני רבות בהן קורע פאולס את מסכת המהוגנות מעל פניה של החברה הבריטית הוויקטוריאנית. בספר ניתן למצוא אף קטעים מדו"חות רשמיים ומספרים העוסקים במיניות, בדת, פילוסופיה. מבחינה זו הרומן אינו רק דוגמה ליצירה מתוחכמת ומעוררת מחשבה, אלא גם משאב יקר לחובבי ההיסטוריה שבין הקוראים. המחבר כאילו שולח אותנו אל תוך מציאות אפופת רוחה של התקופה, מבלי שנתנתק לגמרי מזמננו. ציטוטים מחיבוריהם של גדולי הדור כגון קרל מארקס, צ'ארלס דארווין ורבים אחרים לצד קטעי שירה של הארדי וטניסון עוזרים לנו להבין את הלכי הרוח, המחשבה והקונפליקט הפנימי של כל וויקטוריאני משכיל.
המחבר מצדו, מעניק פירושים לסיטואציות והתפתחויות בספר כשהוא עצמו "חמוש" בפרויד, סארטר, ברכט ובכך יוצר אינטראקציה בין שנות ה-60 של המאה ה-20 לאותו העשור במאה ה-19. אולם לעיתים התכתבות שכזו מציגה את תפיסות הוויקטוריאניות באור מעט אירוני, מגוחך.


הספר מנתח את הקונפליקט הנצחי בין הנוח לאמתי, בין טוהר הלב לעשיית שקר בנפשנו, בין כמיהה של הנשמה לאינטרס קר. פאולס מציג לנו את הדילמה על מצע וויקטוריאני, אך בקלות ניתן לזהות התחבטויות שכאלה בכל תקופה.


המחבר, אגב, מוצא כי ההתפתחות הטכנולוגית והופעתן של צורות מדיה חדשות פגעה באינדיווידואליות של בני האדם, בניגוד לסברה המקובלת. אם כך הוא חשב ב-1969, מעניין מה היה אומר בימינו.


כתיבתו של פאולס לא עושה לקורא חיים קלים. הרהוריו הרבים סביב כל התרחשות ו/או תיאור, שבהם הוא מערבב מכל טוב, לעיתים כשהקשר לנושא המדובר רופף מאוד, מסבכים ופוגעים בזרימה של הקריאה. עם זאת בשליש האחרון של הרומן, חשתי שהקצב מתגבר מעט וחווית ההנאה מהספר משתפרת.

הצד החיובי בעניין הוא בכך, שבין המילים הרבות משלב המחבר קורטוב של הומור משובח.

פאולס לא עקבי בהגשת סיפורו. הוא בוחר להיות מספר כל – יודע, המגיש לנו את מחשבותיהן האינטימיות ביותר של דמויותיו במקרים אחדים ובוחר שלא לדעת פרטים טריוויאליים למדי באחרים. כמובן שהוא עושה זאת על מנת להתל בקורא ובו בזמן ליצור עניין וייחוד ליצירתו. בצורה דומה הוא מציג לנו שלוש סיומות לרומן, שרק אחת מהן נכונה.


אינני יודע האם ישנם תרגומים אחרים ל"אהובת הקצין", אך זה שנפל לידיי הינו שבלוני ויבשושי למדי. בשילוב עם אופן כתיבתו של פאולס, מתקבלת תוצאה שיש שיתייגו כקשה לקריאה. כשמדובר ברומן בן 412 עמודים, הדבר הינו בעל משמעות לא מבוטלת. אגב, ספרים רבים של פאולס לא תורגמו לעברית.


לסיכום, מדובר בספר נהדר. הוא מעמיד בפנינו מראה, כך שכל אחד ואחת יכול/ה לבחון את התנהלותו/ה במצבים רבים בחיים דרך הגיבור הראשי. אף שאנו חיים בתקופה אחרת, הוא רלוונטי מאוד גם לימינו. הוא חכם, אינטליגנטי ועשיר. עם זאת אופן הכתיבה והתרגום (ועל כך אוריד לו חצי עד שלושת- רבעי כוכב) יכולים להוות מטרד וקושי, לכן אמליץ לקוראים הפוטנציאליים לעיין בו תחילה, על מנת לעמוד על טיבו ולברר האם יצליחו להפיק ממנו הנאה.18 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-3 חודשים)
בהחלט אקרא, תודה חני.
חני (לפני שנה ו-3 חודשים)
ובכן כשיהיה לך פנאי כתבתי סקירה על הספר.
והוא יהיה לך מעדן אמיתי.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-3 חודשים)
אני לא מכיר את הספר שאת מציינת, חני.
חני (לפני שנה ו-3 חודשים)
האם הספר מזכיר את הספר
מאהבה של ליידי צ'טרלי?
הוא נוגע באותה צביעות מתחסדת?
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודה, בתיה. כנראה שהיצר האנושי מחפש פורקן בכל מצב.
בת-יה (לפני שנה ו-3 חודשים)
יופי של ביקורת. תודה.
שהזכירה לי גם את השיר הנחמד הזה...
https://www.youtube.com/watch?v=4ivUOnnstpg
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודהת אירית.
אירית (לפני שנה ו-3 חודשים)
כתבת יפה .
את הספר קראתי מזמן וגם צפיתי בסרט, ומאוד נהניתי .
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודה אוקי.
אוקי (אורית) (לפני שנה ו-3 חודשים)
יופי, מעניין, יפה מאוד..
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודה, דני. אומנם יש הבדלים לא מעטים בין תקופתנו לזו המתוארת בספר, אולם מהותו היא בראש ובראשונה במסר שהוא מעביר.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודה, מחשבות. הספר מפתיע לטובה.
דני בר (לפני שנה ו-3 חודשים)
סקירה יפה על ספר טוב. קראתי אותו אמנם לפני הרבה שנים ומאוד אהבתי.
ודומה כי לא הרבה השתנה על גדות התמזה ובהתחסדות הבריטית..פעם היו כרכרות ליד בתי הבושת, כמו שציינת, והן רק התחלפו במכוניות פאר, כמו זו של יו גרנט למשל, השחקן הכי אנגלי.
מחשבות (לפני שנה ו-3 חודשים)
וואלה, כל זה נמצא בספר הבלתי קריא הזה? יופי של סקירה.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודה,יעל.
yaelhar (לפני שנה ו-3 חודשים)
איזו ביקורת מעמיקה ומושקעת - נהניתי מאד.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודה, לי. זה באמת ספר מקורי ומעורר מחשבה.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-3 חודשים)
תודה חני. פאולס הוא מהסופרים המיוחדים במינם, ויש לו עוד ספרים רבים שלא תורגמו לעברית. את אחד מהם סיקרתי בעבר.נדמה שהוא "אובססיבי" לכל הקשור להיסטוריה אנגלית בתקופות שונות וכאילו מנסה לחשוף את הטבע הבריטי האמיתי כפי שזה מתגלה מהתנהלותה של החברה, מחוקיה והנורמות המקובלות בה.
לי יניני (לפני שנה ו-3 חודשים)
כתבת יופי... אהבתי את הכתיבה שלך וגם את הספר מאוד אהבתי. קראתי אותו לפני כמה שנים
חני (לפני שנה ו-3 חודשים)
סקירה יפה שנונה ומעמיקה .עד שלא הצבעת בסקירה על הניגודיות
הזו בין מופקרות לבין התחסדות,בין דמויות
ויקטוריאניות חסודות ונאורות לבין סוג של
מתירנות וחירות לזנות,למוסריות קלוקלת ומופקרת לא חשבתי על אותה תקופה באופן זה.
למחשבה שהוליכה אותך לאחר קריאת הספר
הרי זה ברור שחירות לעשות כל ברצונך הוא עול היות
ולקיחת חירות לעצמך לוקחת או תופסת מקומה של
הליכה בתלם,שיגרה,מוסריות לעילא,...אך החופש הזה יש לו מחיר! סקירה נבונה ומחכימה.תודה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ