ביקורת ספרותית על שקרים שכולם מספרים מאת טוביה טננבום
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 1 בנובמבר, 2016
ע"י Pulp_Fiction


לאחר שהספר עורר סנסציה ובסימן הבחירות הנשיאותיות המתקרבות בארה"ב, החלטתי לקרוא אותו. מה אומר ומה אדבר? בהחלט לא קל להיחשף לדברים שכאלה על אמריקה. אחרי הכל,מדובר בחלוצת הדמוקרטיה המודרנית, ארץ מפלט לכל מדוכאי העולם, מדינה שהתגייסה להצלת האנושות בשתי מלחמות עולם, עמדה איתן כמנהיגת המערב בעימות רב השנים מול ברה"ם...הוליווד,האהוב על רבים כל כך נמצא שם, עמק הסיליקון, היא מזוהה עם מקדונלדס(טפו!), היא ערש הג'אנק פוד, 'סיינפלד', 'סקס והעיר' וכו....ובכלל אמריקה היא "ידדתנו הגדולה" ובה "הלובי היהודי העוצמתי שידאג לנו תמיד". אז כנראה שעלינו לחשב מסלול מחדש.
טננבום, שאני נמנה עם חסידיו לאחר שבלעתי את ספריו הקודמים במהירות ולקיתי בהלם קל בסיום קריאתם, עובד בשיטה מאוד ייחודית. יש בפעילותו לא מעט מן המשותף עם סוכני ביון דוגמת ג'יימס בונד. הוא לא יקנה מאף אחד את הגרסה הרשמית המלוקקת והמוקפדת של תפיסותיו. בדרכו היוצאת מן הכלל מצליח טוביה לסנן את כל ה"בולשיט" ולהגיע לליבה המזוקקת של נפש האדם. בתעוזתו המעוררת התפעלות נכנס טוביה לאזורים המסוכנים והמוסתרים ביותר בערים הגדולות, מקומות שאף תייר או עיתונאי לא מעז לדרוך בהם.
טוביה מכיר לקורא את אותה אמריקה שמנהיגיה ופרנסיה אינם רוצים שנראה. אנשים רבים מספור שחיים בתנאים גרועים יותר מאלו הקיימים במדינות עולם שלישי מתפרקות. אוכלוסיות שלמות שמוזנחות ונרקבות בתוך ארץ הייאוש הבלתי מוגבל ואף אחד כמעט משבעיה ועשיריה של אמריקה לא מזיז אצבע לשנות זאת.
התקינות הפוליטית היא חזות הכל ולמרות היותם של האמריקאים ה'נורמטיביים' תושבי "ביתם של האמיצים", הפחד הגדול שלהם הוא לא לצאת "בסדר" מבחינה פוליטית וקשה מאוד להגיע לעומק נפשי עמם בכל הקשור לדעותיהם אודות מיעוטים,שחורים, מוסלמים,יהודים. אולם כשהקליפה נופלת מגלים תמונה שונה מאוד ממה שהם מנסים להציג לנו.
ומה לגבי היהודים האמריקאיים? כאן מצפה לקורא הפתעה גדולה עוד יותר ולא אוסיף יותר על כך.
ספריו של טוביה חושפים עובדות, מנפצים פנטזיות ומאלצים את הקורא להתמודד עם מציאות לא פשוטה, השונה מזו שהרכיב לעצמו בדמיונו. זה גורם לרבים להגיב לא לגופו של עניין, אלא לגופו של אדם ולהכפישו. מטבע הדברים עקב גילוייו ב'תפוס ת'יהודי' הפך טננבום ליקיר הימין בישראל(ואין בכך מאומה על מנת לפגוע באמינותם), למרות שפעמים רבות ניכר כי דעותיו לא שגרתיות ובטח לא ימניות קלאסיות. ברשעות ובכעס רבים מה"ליברלים" פסלו והשמיצו אותו אישית לפעמים אף מבלי לטרוח לקרוא את כתביו, רק כי לא היה ביכולתם להתמודד עמם. בעיניי הם איבדו את כבודם ואת הקרדיט באותו הרגע(ע"ע יריב אופנהיימר) ואני לא נמנה עם הימין המסרתי כשיש נושאים רבים שאני הרבה יותר נוטה לשמאל .
למרות העובדה שהספר כתוב היטב ובהומור, לפעמים מתעוררת תחושה של בלאגן. מדי פעם טוביה גם מגיע למסקנות מעט מצחיקות ומופרכות וקושר עניינים שאין ביניהם שום זיקה. לדוגמה כשהוא מדבר על כך שבעקבות העיסקה עם איראן ישתחררו נכסיה המוקפאים בשווי 150 מיליארד דולר ובאותה נשימה מזכיר את המשבר ביוון ושהיא הייתה שמחה לשים את ידיה על הכסף הזה(הלו, מה הקשר?)
בכל אופן מדובר בספר מופת אמיתי שגורם לחשוב, מדליק נורה אדומה בנושאים רבים ומומלץ לכולם-לא לשכוח לבוא עם ראש פתוח.


9 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
-^^- (לפני שנה ו-8 חודשים)
נכון, התבלבלתי XD
שונרא החתול (לפני שנה ו-8 חודשים)
סקאוט, אני לא מסכימה איתך כי הוא פאלפ ולא פלאפ :-)
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-8 חודשים)
זה בסדר, מקבל באהבה הערות של כולם
-^^- (לפני שנה ו-8 חודשים)
פלאפ, אני מסכימה עם שונרא.
שונרא החתול (לפני שנה ו-8 חודשים)
פאלפ, תגיד תודה שהוא לא כתב לך "השמדת ערך". (ושים נקודה בסוף המשפט כדי שלא תחטוף ממנו עוד הערה.)
שמחתי לגלות שיש לטוביה היקר ספר נוסף, רלוונטי מאין כמותו בימים אלו. תודה.
מחשבות (לפני שנה ו-8 חודשים)
איזו עבודה זו כן? אתה כותב יפה ובלי כללים.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-8 חודשים)
זו לא עבודה סמינריונית, מחשבות
לי יניני (לפני שנה ו-8 חודשים)
תודה. גם אני ראיתי שהגיע לספריה אבל היה עוד משהו שעניין אותי אז לקחתי . הוא יחכה לי
מחשבות (לפני שנה ו-8 חודשים)
הסקירה היתה יכולה להחשב מרהיבה לו היו סימני רווח לאחר פיסוק.
כרמליטה (לפני שנה ו-8 חודשים)
גם אני רציתי לקרוא אותו לקראת הבחירות ובדיוק השבוע הוא הגיע לספריה ומיד חטפתי אותו.
אתחיל כשאסיים את הספר שאני קוראת כעת.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ