ביקורת ספרותית על התפסן בשדה השיפון - ספריה לעם #204 מאת ג'רום דיוויד (ג'. ד.) סלינג'ר
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 20 באפריל, 2016
ע"י טניה (:


איך הגעתי לספר הזה בכלל?
אחד מהספרים האהובים עליי הוא "כמה טוב להיות פרח קיר" והספר הזה נכתב בהשראת "התפסן בשדה השיפון", איך שגיליתי את זה ישר היה לי את הרצון לקרוא אותו.
קיץ אחד הייתי בקורס משצים ושם פגשתי בן אדם אחד, ומאוד התחברנו והוא סיפר לי שהספר האהוב עליו זה "התפסן בשדה השיפון"- הפעם השנייה שאני שומעת על הספר הזה.
מאותו הקיץ הרצון לקרוא את הספר רק גבר, ולא רק בגלל אותו הבן אדם אלא בעיקר בגלל "כמה טוב להיות פרח קיר".
לפניי כמה שבועות המורה שלי לספרות חילק לנו רשימה של ספרים שמתוכם היינו צריכים לקרוא ספר אחד, ולעשות עליו עבודה ופרזנטציה. ונחשו מה? "התפסן בשדה השיפון" הופיע שם!! התרגשתי נורא שסוף סוף יש לי את ההזדמנות לקרוא אותו. לקחתי אותו מהספרייה ובאותו היום התחלתי לקרוא.
בהתחלה קראתי את הספר ולא הבנתי מה הפואנטה שלו, לא ידעתי אם תהיה בכלל איזשהי נקודת שיא, איזשהי תפנית בעלילה, משהו לעזאזל!! אבל זה לא קרה היה רצף של אירועים משעממים ולא ברורים. לא הבנתי מה בכלל יש ספר כזה שנמשך ללא פואנטה ככ הרבה זמן, לא הבנתי איך אותו הבן אדם מחשיב אותו לספר האהוב עליו.. לא הבנתי איך הספר הזה ככ מפורסם וככ נערץ.. אז החלטתי לקרוא עליו קצץ באינטרנט ולרוב הפתעתי גיליתי עד כמה שהספר עמוק. הבנתי שאני קראתי את הספר כמו סיפור ולא כמו משהו מעבר, קראתי רק את מה ש"על פני המים" ולא את ה"עומק". קראת פירושים והבנתי ככ הרבה דברים שלא הייתי מבינה אותם מהספר עצמו, אוליי אני לא עמוקה מספיק, אבל זאת כבר לא הבעיה של הספר. המון פירושים להמון מעשים ומילים.
"לאן עפים הברווזים כשהאגם קפוא?"- הולדן (הגיבור) שואל את עצמו מלא פעמים את השאלה הזאת, והתשובה שמצאתי לה זה שהוא לא יודע לאן הוא ילך כשכולם יפנו אליו את הגב, ובעצם כולנו שואלים את השאלה הזאת.. זה רק פירוש אחד מכמות הפירושים שיש לספר הזה..
אני מאוד ממליצה על הספר הזה, אבל אני ממליצה בהתחלה לקרוא את הפירושים לספר ולא ישר את הספר, ככה תיכנסו לעומק של הספר ישר ולא אחריי שקאתם אותו כבר.
12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אריאל (לפני שנתיים ו-7 חודשים)
לפעמים וגם במקרה הזה הניתוח של הספר יותר יפה מהספר עצמו
ג'ים (לפני שנתיים ו-7 חודשים)
מסכים עם גלית.
הוא מיוחד רק בגלל שהוא נמצא על איזה בחור אחד שהרג בחור אחר.
וכי יש בו קללות וזה,זאנר חדש.קולנס.
ביקורת נחמדה.
גלית (לפני שנתיים ו-7 חודשים)
כמעט או אפילו הכי שנוא עליי אחד הספרים הנוראים ביותר. גם אחרי קריאת תילי תילים של פרשנויות וגם אחרי שכל העולם מעריץ אותו אני חושבת שזה ספר נורא והמסרים נוראיים.
מאד אהבתי את העקשנות והבדיקה והמחשבה שניה שלך.
מחשבות (לפני שנתיים ו-7 חודשים)
אחד הספרים היותר מקסימים שקראתי.
זה שאין לנקוב בשמו (לפני שנתיים ו-7 חודשים)
גם בשבילי הוא אחד מהספרים האהובים עליי. ומזדהה מאוד עם מה שכתבת: גם בשבילי הפרק הראשון והפרק השני היו מעט משעממים.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ