ביקורת ספרותית על אל תפנה את מבטך מאת לינווד ברקלי
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 11 במרץ, 2016
ע"י מסמר עקרב


בימי נעוריי הנשכחים אהבתי לקרוא את סדרת ספרי "צמרמורת", ובשל נחיתותם הספרותית מאוד התביישתי בכך. אופציית שאילת הספר מהספרייה ירדה חיש מהר מהפרק. לרכוש אותו בסטימצקי? המחיר יקר מדי והמוכרת מכירה אותי. מה עושים? הולכים לחנות יד שנייה, לוקחים כמה צמרמורות, ולפני שנותנים למוכר את הספרים ביד רועדת (מצמרמורת, תרתי משמע...) כשגבם כלפי מעלה בניסיון להסתיר את זהותם, מקדימים ומבררים עם המוכר שיש לו שקית בצבע כהה כדי להסתיר את הבושה. "ילד, חמוד, אין לך מה להתבייש", פנה אלי בחיוך ממזרי מוכר אחד כשהקדמתי וביקשתי שקית לא שקופה, והוסיף ולחש על אוזני כממתיק סוד "זה בסדר, גם אני בגילך קניתי פלייבוי וקצת התביישתי..." מה רבה הייתה תדהמתו כשדבר התועבה הסתכם בשלושה ספרי אימה זולים...

היחס שלי לספר "אל תפנה את מבטך" הזכיר לי את הצמרמורות ההן. אהבתי מאוד את הספר, ולמעשה די התביישתי בכך. אני חושב שאין כמו הדיאלוג הפנימי שהתחולל אי שם בנבכי נפשי כדי לתאר את האמביוולנטיות שלי כלפי הספר.

מסמר: ספר מצוין. מותח לכל אורכו, נקרא בנשימה עצורה, נפתולי העלילה לא כל כך הזויים ומופרכים כמו בספרי מתח אחרים.
עקרב: נו, באמת, עד כדי כך התדרדרת? מילא לקרוא את הספר השטחי והרדוד הזה, אבל עוד להרעיף עליו מחמאות? ואני עוד החזקתי ממך קורא ספרות איכותית...
מסמר: תרגיע, תרגיע... מה זו הסנוביות הזאת? קודם כל הספר לא שטחי בכלל, וחוץ מזה מי אמר שצריך לקרוא רק עגנון? חייבים איזו אתנחתא קלה לפעמים.
עקרב: אם אתה רוצה אתנחתא קלילה תקרא את "הקמצן" של מולייר, וכך גם תצחק וגם תפיק תובנות לחיים.
מסמר: אני לא אוהב מחזות, וחוץ מזה מצאתי ב- "אל תפנה את מבטך" הרבה תובנות לחיים. המשמעותית שבהן היא שלמעשה אתה לא באמת מכיר את יקיריך. אתה יכול להיות נשוי באושר שנים רבות, אתה ואשתך נאמנים אחד לשני, יש לכם כמה ילדים מקסימים ולכאורה הכול טוב. אבל האם אתה באמת מכיר את אשתך? האם אתה באמת יודע אילו סודות טומן בחובו העבר הבלתי ידוע שלה?
עקרב: אז עכשיו אתה עושה מהספר הזה רומן משפחתי בנוי לתלפיות שפותח תיבות פנדורה? מה אגיד לך, ממש "התיקונים" או "איזון עדין"...
מסמר: אני אתעלם מהציניות המכוערת שלך ואבקש ממך לסור מדרכי.
אני: וואלה, שיגעתם אותי שניכם. תעזבו אותי בשקט...
מסמר: ראית אותו, החצוף? אנחנו מנסים לעזור לו וככה הוא גומל לנו?
עקרב: והוא גם לא מי יודע מה נורמלי. עצם העובדה שהוא נותן לשתי ישויות דמיוניות לנהל דו שיח מופרך ועוד מעלה אותו על הכתב...
מסמר: תאמין לי, צריך לאשפז אותו...

לאחר זמן מה, במרכז לבריאות הנפש אברבנאל:
פסיכיאטר: חמוד, לקחת את התרופות?
מסמר עקרב: אכן כן.
פסיכיאטר: איך אתה מרגיש אצלנו?
מסמר עקרב: מצוין, ממש בית מלון חמישה כוכבים. טוב, לא בדיוק חמישה... אבל יש לי הרבה יותר זמן פנוי. אני יכול לממש את תחביב הקריאה שלי ביתר קלות.
פסיכיאטר: יפה, יפה, ומה אתה קורא עכשיו?
מסמר עקרב: אהה... איזה ספר ביכורים חולני בשם "הכול יהיה בסדר" או משהו כזה. אני לא זוכר מה בדיוק שם הסופר, אבל תאמין לי, מטורף לגמרי הבחור. צריך לאשפז אותו פה במחלקה...
31 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
גלית (לפני 3 שנים)
אפרתי, את אישה טובה וראויה

מודה ועוזב ירוחם ,אני מוחלת על הכבוד מאחר ויש לך שיחות אישיות עם לי שלא לדבר על ג'ק.
אפרתי (לפני 3 שנים)
גלית, אני מכה על חטא. הכתרתי את עצמי כנשיאת מועדון ג'ק לפני שידעתי שאת משמשת נשיאה בפועל. אני בהחלט מוכנה לרדת לדרגת סגנית ולהכתיר אותך מחדש.
גלית (לפני 3 שנים)
אפרתי
לכבוד הוא לי !
(למרות שלא שכחתי לך את הדחתי מנשיאות מועדון ג'ק המלך)
מסמר עקרב (לפני 3 שנים)
זשלב"י, אחי הקטן, החזרת אותי לילדות! ועם הרבה ערגה וכיסופים! הסטייק הנע, דם המפלצות (יש לו גם המשכים) - איך אוכל לשכוח אותם? הבובה המדברת - בגללה לא נרדמתי יומיים...
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 3 שנים)
בטח שאני זוכר! במיוחד אני זוכר את הספר עם הכלב והערפד והסטייק הנע... וגם את דם מפלצות, שעון הקוקייה, מגדת העתידות, והבובה המדברת ועוד רבים אחרים...
מסמר עקרב (לפני 3 שנים)
זשל"ב,
זוכר את הצמרמורות האלה, שאתה קובע בעצמך את השתלשלות העלילה, לפי מספר אופציות שניתנות לך? חתיכת נוסטלגיה...
אפרתי (לפני 3 שנים)
גלית, אני מעריצה את ההתמצאות שלך בג'יין אוסטן. אם את נשיאת המועדון, הרשי לי להצטרף אליו. כי אני פשוט אוהבת אותה. ואם היא הייתה חיה היום, הייתי מציעה לה חברות (לא בפייסבוק).
גלית (לפני 3 שנים)
תרשו לי לצטט מספר בן 200
"כי לא אקבל עליי את הנוהג הלא נדיב ולא חכם, הרגיל כל־כך אצל כותבי הרומנים, להשפיל בעזרת ביקורת מלאת בוז את אותם המעללים שהם מגדילים את מספרם בעצמם - כשהם מצטרפים לאויביהם הגדולים ביותר בהענקת כינויים מרושעים ביותר ליצירות כאלו, ובקושי אפילו מסכימים שהן נקראות על ידי גיבורתם-הם, שאם היא לוקחת במקרה איזה רומן, בטוח שתהפוך בדפיו התפלים בבחילה... הבה לא נזנח זה את זה; איננו גורמים רעה לאיש. אף כי מוצרינו מציעים הנאה רבה ובלתי מעושה יותר מכל אלה של כל איגוד ספרותי אחר בעולם, אין צורה אחת של ספרות שלא מגנים אותה כל כך"
מנזר נורתאנגר ג'יין אוסטן
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 3 שנים)
גם אני זוכר את צמרמורת כסדרה שהייתי מכור לספריה ולוקח אותם שוב ושוב מהספריה. אבל אני לא התביישתי.
עכשיו, כמובן, אני חושב שהם ילדותיים (למרות שבאנגלית הם אחלה - עשיתי על ספר כלשהו בסדרה בוק רפורט)
מסמר עקרב (לפני 3 שנים)
שונרא, תודה רבה.
שונרא החתול (לפני 3 שנים)
בא לשכונה עקרב חדש והא מסמר הערב רב. פששש... רהוט ויפה.
מסמר עקרב (לפני 3 שנים)
מרים, צודקת. התובנה הזו מופיעה ברבים מספריו של ברקלי. מה שאני אוהב אצלו זה שבניגוד לסופרי מתח אחרים הוא איננו חוזר על עצמו מבחינה עלילתית. התובנה שלמעשה אינך באמת מכיר את יקיריך שזורה כחוט השני בספריו, אך היא באה לידי ביטוי בעלילות שאינן דומות זו לזו. בכך, לטעמי, מתבטאת הגדולה (בעצם, גדולה אחת מיני רבות) של ברקלי.
מרים (לפני 3 שנים)
נראה שהלקח שהפקת מהספר הוא ש"למעשה אתה לא באמת מכיר את יקיריך." ובכן, בכך תימצתת את כל הספרים של לינווד ברקלי ביחד.
מסמר עקרב (לפני 3 שנים)
אוי, נראה לי שדבריי לא הובנו כהלכה, ובאשמתי המלאה - בשל ההתנסחות המטעה. לא התכוונתי חלילה שספריו של ברקלי הם לא ראויים או שאני מתבייש בקריאתם. נהפוך הוא! ולראייה: נתתי לו ציון של ארבעה כוכבים. כמו כן, בדיאלוג הפנימי שהבאתי, כל דבריו של "מסמר" הם הרעפת שבח ומחמאות על הספר, וזו דעתי עליו...
גלית (לפני 3 שנים)
מה שעמיר
רחלי (live) (לפני 3 שנים)
לברקלי יש לא מעט ספרים, חלקם טובים יותר וחלקם פחות...אבל להתבייש בספר שקראתי? לעולם לא! ובכלל מה ההגדרה לספר "טוב" ???
ספר טוב זה ספר שלא שוכחים 2 דקות אחרי שקוראים אותו..
מסמר עקרב (לפני 3 שנים)
"הז'אנר הלוהט" הוא כינוי אישי שלי לספרים, שבלשון מעט פחות עדינה הייתי מגדיר אותם כפורנוגרפיה לשם פורנוגרפיה. אין לי בעיה עם תיאורי מין בספרים כל עוד הדבר משרת את העלילה, אך כשהעלילה הכל כך קלושה באה לשרת את תיאורי המין המפורטים והבוטים, לדעתי ספרים כאלו לא יכולים לענות על ההגדרה "ספרות".
(לפני 3 שנים)
מה זה הז'אנר הלוהט ? ובקיצור, די מסכים עם מסמר.
הדיאלוג נחמד.
מסמר עקרב (לפני 3 שנים)
עמיר, צודק, למעט הז'אנר ה-"לוהט", שלא ראוי, לדעתי, להיכלל תחת ההגדרה "ספרות".
מסמר עקרב (לפני 3 שנים)
יעל,
הממ... זה שמיליוני קוראים הרגישו שהוא מדבר אליהם עדיין לא עושה אותו ספרות לגיטימית, לטעמי. אם אני אוציא לאור ספר הכולל את רשימות הקניות שלי (פרלינים ועוגות...) ומיליוני קוראים חובבי פחמימות מתוקות יהפכו אותו לרב מכר, האם זה יכליל את הספר תחת ההגדרה "ספרות"? וכמובן שהקצנתי את דבריי רק כדי להמחיש את טענתי...
(לפני 3 שנים)
בקטע של כנות' לא אהבתי את הביקורת. הניסיון לשעשע מציף ראייה קשה של פסילת חומרים על רקע חוסר איכות בעיניי המתבונן, כולל הצגת עמדה של "זו בושה" לקרוא חומרים מסויימים. כל תוכן ראוי עבור זה שמתעניין בו שמתחבר אליו ומעוניין בו.
yaelhar (לפני 3 שנים)
מסמר עקרב: לא בשביל להתווכח, אבל את "50 גוונים של אפור" עדיין לא קראתי (ואת שלל המחקים לא אקרא, כנראה, בעיקר כי אני מתעבת חקיינים) לכן אין לי מושג אם זו פורנוגרפיה, אירוטיקה, רומן רומנטי ואולי סוציולוגיה... אבל לדעתי איך שלא יוגדר הספר עדיין מליוני קוראים הרגישו שהוא מדבר אליהם. לכן, לדעתי, הוא ספרות לגיטימית, וגם בו לא הייתי מתביישת, לו קראתי.
מסמר עקרב (לפני 3 שנים)
יעל, דברייך חכמים ונבונים. ועדיין אני חולק עלייך בעניין ה- "חמישים גוונים". הז'אנר הארוטי שהחמישים גוונים היה הסנונית הראשונה שלו, מוריד, לדעתי, את הספרות לתהומות ירודים במיוחד. כתבתי כבר שאין, לדעתי, ספרות טובה או ספרות רעה. ספרות שתהיה טובה לאדם אחד תהיה רעה לאדם אחר. אבל הז'אנר הארוטי הזה לא נכלל, לטעמי, תחת ההגדרה "ספרות". סתם פורנוגרפיה לשם פורנוגרפיה. שום דבר מעבר לכך.
מסמר עקרב (לפני 3 שנים)
לי, תודותיי!
לי יניני (לפני 3 שנים)
לא מתביישת במה שאני קוראת. נקודה. מלבד זאת כתבת יפה.
yaelhar (לפני 3 שנים)
אני חשה צער רב כשאנשים מתביישים בספרים שהם קוראים.
בין אם זה "חמישים גוונים של אפור" או ברקלי (להבדיל, להבדיל...) לעניות דעתי אין כזה דבר "חומר קריאה ראוי" וכל מה שאתה קורא בונה אותך, לא מייצג אותך בשום דרך.
מסמר עקרב (לפני 3 שנים)
קארן יקרה, אלף תודות!
אשמח להשתמש בעזרה שהצעת. יש לי כמובן את כל ספריו של ברקלי בספרייה, אך אם אקח אותם משם העקרב יזעק "אוי לאותה בושה!" (והמסמר יענה לו - "יאללה, יאללה, תרגיע את הסנוביות הזאת...")
קארן (לפני 3 שנים)
הצד המשעשע שלך פשוט נפלא!!!
אגב יש לי בבית את כל הסדרה , אם תרצה.. לא אגלה לאף אחד...
מבטיחה לשמור בסוד
מסמר עקרב (לפני 3 שנים)
אפרתי יקרה, תודה רבה וגדולה! העקרב ביקש למסור לך שאם תביאי לו טופי במקום פרלינים בלגיים, הוא יפנק אותך בסושי...
ואלו הפרלינים שהוא אוהב...
http://www.ducdo.com/en/products.html
מסמר עקרב (לפני 3 שנים)
אנקתי היקרה, תודותיי!
מסמר עקרב (לפני 3 שנים)
in love with books יקרה, תודה רבה! את כל כך צודקת, הכול מתחיל ונגמר בטעם אישי. אני חושב שאין ספר "טוב" או ספר "רע". ספר שיהיה טוב לאדם אחד יהיה רע לאדם אחר. יתר על כן, טעמו האישי של אותו אדם יכול להשתנות במרוצת השנים...
מסמר עקרב (לפני 3 שנים)
חני יקירה, תודותיי! ממליץ לך על כל הספרים של ברקלי (אל תגלי לעקרב...). הם כולם מותחים, משעשעים, אנושיים מאוד ובניגוד לסופרי מתח אחרים הוא איננו חוזר על עצמו, וכמו כן העלילה לא מופרכת מדי.
מסמר עקרב (לפני 3 שנים)
מחשבות, הוספתי את "קצין ומרגל" לרשימת הקריאה המתוכננת. תודה!
אנקה (לפני 3 שנים)
מסמר עקרב : את "חטאותיך" אתה מזכיר לנו היום ?? מי לא קרא במשך חייו כמה זיבלונים וכמה ספרי פח וכאלו שלא נחשבים לסוגה עילית ? זה בסדר אתה בחברה טובה עד מאוד. מה שכן אתה משעשע עד מאוד :)

מחשבות זה בסדר, גם לך מותר לקרוא לפעמים מוסו/דה רוניי ושאר קלילים, זה לא יגרע מרצינותך, חלילה.
-^^- (לפני 3 שנים)
ארשום כאן משפט ידוע ושגור בפי כול : על טעם ועל ריח אין להתווכח. כל אחד פועל לפי ראות עיניו וכך גם בנוגע לדעותיו.
מחשבות (לפני 3 שנים)
דה רוניי/הרמל וכבר-אין-לי-כוח-לציין-את-האחרים-אחרות, הינם כותבים פופוליסטיים, המבזבזים את זמננו מקריאת ספרים חשובים יותר ואינם מותירים ערך מוסף.
-^^- (לפני 3 שנים)
ביקורת משעשעת ביותר ! את הספר הזה ספציפית לא קראתי , קראתי ספר אחר של הסופר. "בלתי צפוי" שהיה חביב ,לא יותר. בסופו של דבר, תקרא את מה שאתה אוהב ,זה הדבר החשוב ביותר .(: ואת ספרה של הרמל דווקא מאוד אהבתי "את המתיקות בשכחה " אני לא מבינה מדוע אנשים מתרעמים עליו כל כך ,כנ"ל עם ספרה של טטיאנה דה רוניי " המפתח של שרה " ודווקא נהניתי מאוד . אפילו יצרו סרט שמבוסס עליו שהיה מרתק .
חני (לפני 3 שנים)
משעשע...אני אהבתי את האחד שקראתי של ברקלי, אולי צריך לאשפז את הסופר במחלקה של האנשים הרגישים,תגיד לי מהן השעות ואני אבוא ואשוחח עם הרופא..
אפרתי (לפני 3 שנים)
עקרב, אל תהיה סנוב, אחרת אביא לך טופי במקום פרלינים כשאבקר אותך. מסמר, דעתי כדעתך.
מסמר עקרב, תוכל להודיע לי מתי אישיות זאת נעשית דומיננטית ומתי זאת? אני צריכה להתכונן לשיחה המתאימה.
הביקורת משעשעת כדבעי.
מחשבות (לפני 3 שנים)
גם ההאריס ההוא מפומפי גרוע מאוד, אבל האריס ההוא (אותו אחד) מקצין ומרגל משובח דווקא.
מסמר עקרב (לפני 3 שנים)
מחשבות, תודה רבה רבה! את הרמל/מויס/דה רוניי/ קראתי ואני מרגיש בדיוק כמוך. את מוסו וההיא משוקולד בוששתי לקרוא ונראה לי שאוותר על ה- "תענוג"...
מחשבות (לפני 3 שנים)
שעשעת אותי ואתה גם כותב מצוין. תתפלא, קראתי את מוסו/הרמל/מויס/דה רוניי/האריס. לא יודע היכן לקבור את הבושה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ