ביקורת ספרותית על ימים בסערה מאת מיכל שלו
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 6 במרץ, 2016
ע"י לנה


נחמד, סוחף, מעניין.

הספר חושף אותך לכמה עולמות מעניינים מאוד. היו חלקים *תלושים מהמציאות* (בלשון המעטה..), ובכלל הדרך שבה האורחים נפתחו זה לזה (מגיעים לצימר ומוצאים את עצמם חולקים זה עם זה את סיפור חייהם? בשביל זה נוסעים לצימר???)
והדרך שבה בסוף הדמויות מתקשרות זו לזו (לא אספר יותר כדי לא להרוס למי שלא קרא) הרגישה לי מעט לא מציאותית.

אבל מנגד, כמו שכתבתי, העולמות של הדמויות עצמן מאוד מעניינים
מצד אחד - דווקא משום שאני חילונית לגמרי, העולם החרדי של מירב החוזרת בשאלה קסם לי מאוד.
מוצג אמנם בצורה מוגזמת (לטעמי) : מירב, אחת מ12 ילדים, כשהילדים הגדולים יותר (מירב בינהם) מגדלים את הקטנים יותר, כשמישהו בוחר לעזוב את הדת ברמה זו או אחרת יושבים עליו שבעה, לא נותנים תרופה להורדת חום "כי זה לא כשר", כשנשקפת לאם היולדת סכנת חיים, יש צורך באישור הרב על מנת לנתחה ולהציל את חייה, כשמגיע מישהו לתקן את המקרר הילדים צועקים לו 'חזיר' ובועטים בו וההורים לא מתנגדים !!
בתכלס, אני לא יודעת, אולי בעולם החרדי זה באמת כך ??

דמותו של אבשלום לדעתי הייתה מוגזמת (הייתכן ילד כל כך יפה??), אך גם הוא, הוסיף לתיאור המוגזם של העדה החרדית והדרך שלהם לטייח שם בעיות (לא אוסיף כדי לא להרוס).

מנגד, סיפורם המרתק של ברנקה, ואולק (ומילאן כמובן).
ברנקה, פרטיזנית האמיצה, שוויתרה על חיה כדי להציל את אהובה ממחנה יאסנובאץ'.
המלחמה מתוארת בצורה מרתקת. התרגשתי מאוד.

לסיכום, כמו שכתבתי, קצת מוגזם מדי, אבל עדיין מעניין.
ממליצה.
12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
(לפני 3 שנים ו-3 חודשים)
תביטו, עם כל הרצון לבטל סטיגמות, וסטיגמות זה לא טוב, ואני לא מכיר לעומק את הסטיגמות שמוצגות בספר זה,
אי אפשר להתעלם מכך שהרבה ממה שאתם מציגים כסטיגמות אולי מוצגים בהקצנה מסוימת - אבל קיימים גם קיימים בחברה החרדית.
תגידו מה שתגידו קראו לזה סטיגמות או השפן הקטן עדיין האישה היא סוג ז' בחברה החרדית. דוגמית מני אלף? בבקשה: בשבוע שעבר כתבת תחקיר ומצלמה נסתרת בעולם החרדי בירושלים: אישה מגלה שבעלה הקדוש מתעלל מינית בבנותיהם - מה עושה האישה, במקום: א. לדבר איתו ולהעיף אותו מהבית. ב. במקום לפנות למשטרה להגיש תלונה ו/או לרווחה. במקום לחשוב. לחשוב!! מה עושה? פונה לשני רבנים. רבנים שיגידו לה מה לעשות: האחד משיב לה: את אשמה!! והיא מקבלת את זה מורידה ת'ראש הולכת הביתה, לגיהינום. השני אומר לה: עזבי, אל תגידי לאף אחד, תשכחי שראית, הבנות יגדלו הוא יפסיק - את הרי לא רוצה לפגוע בו או בשלום הבית. תשכחי.
אז היא הולכת הביתה. ולמחרת שישי בערב הולכת עם בעלה - צועדת כמה מטרים מאחוריו, שהאשה תלך איתו?? לא, לא לרמה, מה קרה לכם?
וזוהי רק ההתחלה, לאמת האמיתית. אז סטיגמות זה מכוער. אז הנשים - מנסות לבטל סטיגמות. אבל האמת - היא שם והיא קשה שחבל על הזמן, כמה היא מבזה את האשה. ובכלל, את הילדה. ובכלל.
ואם מי מכם היה תופס שיחה עם אחד מאנשי "הלל" הוא היה מבין כמה דברים שיש שם בפנים. כלא של גיהנום.


מסמר עקרב (לפני 3 שנים ו-3 חודשים)
live ואפרתי, אתן כל כך צודקות. ומה שהכי כואב לי זה שזרעי הסטראוטיפים שמובעים בספר אכן מתפתחים לכדי דעות קדומות, ודי אם אצטט בכאב משפט מתוך סקירתה של לנה: "בתכלס, אני לא יודעת, אולי בעולם החרדי זה באמת כך ??"
רחלי (live) (לפני 3 שנים ו-3 חודשים)
מיכל שלו לצערנו הרב מנסה "לקנות" את קהל הקוראים באמצעות הסטראוטיפים הללו....את הספר הספר זרקתי מהיד בדיוק ברגע שסוכן השב"כ הצטרף למעגל השמחה... בכל אופן ספר עמוס קלישאות וקיטשיות....ובכל זאת....רב מכר!
לכי תסבירי שאין לך אחות בלונדינית!
אפרתי (לפני 3 שנים ו-3 חודשים)
הבעייה היא, שמיכל שלו רבת מכר, ואני נלחמת בדעות קדומות על ידי תגובות בסימניה...
מסמר עקרב (לפני 3 שנים ו-3 חודשים)
אפרתי, אין עלייך!!! מיכל שלו מיטיבה לבסס דעות קדומות, ואת מיטיבה לנתץ אותן באבחת חרב לשונך!!!
אפרתי (לפני 3 שנים ו-3 חודשים)
בטח, לנה, בעולם החרדי בכלל לא מטפלים במחלות ולא לוקחים תרופות וגם לא הולכים לבית חולים כי זה לא כשר. ראית פעם חרדים בבית חולים? וברור שאם טכנאי חילוני יבוא לבית של חרדים יבעטו בו וגם יתקעו בו סכין. ההורים לא רק שלא יתנגדו, הם ימליצו על זה. אני מכירה הרבה הורים שיושבים עכשיו שבעה על ילדים שעזבו את הדת. אני אתן לך כתובות כדי שתלכי לביקור ניחומים.
נ.ב. יש רק דבר אחד מאוד מוזר, שכמעט כל ארגוני החסד שהוקמו כדי לטפל במחלות ובפציעות, כמו עזר מציון, יד שרה, עזרה למרפא של הרב פירר, זיכרון מנחם, הצלה ועוד רבים וטובים הוקמו על ידי אנשים חרדים ורוב המתנדבים שלהם חרדים ודתיים. אם החרדים כל כך אוהבים למות ממחלות, בשביל מה הקימו את כל הארגונים הללו?
שחר (לפני 3 שנים ו-3 חודשים)
בעולם החרדי זה לא ככה לא קראתי את הספר אך רוב מה שהבאת מהספר על העולם החרדי זה סטראוטיפים גרועים של הסופרת. מותר לבקר כל קבוצה, אך להשמצות ושקרים אין מקום. תודה על הסקירה היפה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ