ביקורת ספרותית על ילדת השלג מאת אֶיוֹוִין אַייווי
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 13 במרץ, 2015
ע"י בין השורות


אלסקה, 1920. מקום קשה וקר.
מייבל וג׳ק, זוג חשוך ילדים בשנות ה 50 לחייו, מעתיקים לשם את חייהם כדי להתרחק מחברת אנשים ולאפשר לעצמם התחלה חדשה, אך האבל על ילדם שנולד מת 10 שנים קודם לכן אינו מתפוגג והוא מרחיק אותם גם האחד מהשני.

עד מהרה הם מגלים שהחיים באלסקה הם מאבק מתמיד – שעות חושך ארוכות וקרות שפוגשות את האפלה שבלב, מאבק עיקש בטבע הפראי על מנת לשרוד חורף נוסף ובדידות שיכולה להוציא מהדעת.
אט אט שוקעת מייבל לתוך עצמה עטופה באבלה המתמשך ובונה סביבה חומות.

המראה הקסום של השלג הראשון היורד במעגלים ובפתיתים רכים, מוציא מהזוג הכבוי שמחה ועליצות וברגע של קלות ראש ומתוך כמיהה אינסופית הם בונים ילדת שלג. למחרת נעלמת היצירה ובמקומה מופיעה ילדה פראית ונבונה, ספק מציאות ספק דימיון, אותה הם מאמצים לבת. היא מופיעה בהפתעה ונעלמת לפרקי זמן ארוכים המשאירים את הזוג חרד ומצפה.

״לא צריך להבין ניסים כדי להאמין בהם״, משכנעת מייבל את עצמה, ״כדי להאמין, אולי יש להפסיק לחפש הסברים, ובמקום זה להחזיק את הדבר הפעוט בידייך ככל שניתן, לפני שהוא חומק כמים מבין אצבעותייך״.

מייבל, המשתאה נוכח הופעת הילדה, נזכרת באגדת עם רוסית שאביה סיפר לה בילדותה:
״אשתי, הבה נצא אל החצר האחורית ונכין ילדת שלג קטנה; אולי היא תתעורר לחיים, ותהיה לנו לבת קטנה. “בעלי״, אומרת הקשישה, ״אין לדעת מה יהיה. הבה נצא אל החצר ונכין ילדת שלג קטנה… ״
היא נוצרת בזיכרונה גם את סופה הנורא של האגדה ההיא ושמחתה מלווה חרדה מתמדת מפני העתיד.

זהו סיפור קסום המשלב מציאות ואגדה על חיים במקום שדורש התמסרות מוחלטת על מנת לשרוד, אבל הקירבה לטבע והצורך להביא את עצמך אל הקצה מאפשרים גם ריפוי והתחברות לעוצמות פנימיות.

במקום כזה, כאשר אפילו רופא אין בנמצא והתרופה לכל התחלואים היא בעיקר אלכוהול, פנים ידידותיות הן ההבדל בין חיים למוות. מייבל וג׳ק מגלים שכנים מלאי שמחת חיים ואהבת אדם שפורצים את חומות הבדידות שלהם ומעשירים את חייהם.

הספר רוויי תיאורים יפהפיים, המפעילים את כל החושים, של אלסקה החורפית והקיצית – בה החיים מוכתבים בהתאם לעונות המתחלפות, של יופי פראי ועוצמתי ששולט בו הלבן של השלג והאדום של קורבנות הציד ההכרחי להישרדות אבל גם של פריחה צבעונית על שלל ריחותיה שמפציעה כשהשלג מפשיר.

ובכמה מילים: ספר קסום המשלב מציאות ואגדה על רקע נופים נפלאים של טבע פראי ועוצמתי

2 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רץ (לפני 3 שנים ו-9 חודשים)
ביקורת - יפה2 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ