תקציר הספר
אלסקה 1920: מקום אכזרי להקים בו משק, במיוחד עבור ג'ק ומייבל, שזה עתה הגיעו לשם. חשוכי ילדים, הם מתרחקים אחד מהשני - הוא נאבק לתחזק את החווה; היא מתפוררת מבדידות וייאוש. עם רדת השלג הראשון, ברגע של עליצות לא אופיינית, הם בונים בובת שלג. בבוקר המחרת בובתהשלג איננה - אבל הם הם מבחינים בחטף בילדה שרצה בין העצים.
נדמה כי הילדה, שקוראת לעצמה פָאינה, גדלה ביערות. היא צדה כשלצִדה שועל אדום, ואיכשהו שורדת לבדה בשממה של אלסקה.ג'ק ומייבל הולכים ומתוודעים אל הילדה, שכמו יצאה מבין דפיו של סיפור אגדה, ומתחילים לאהוב אותה כאילו היתה בתם. אבל באזור היפה והאלים הזה, רק לעתים נדירות דברים הִנם כפי שהם נראים, ופאינה אינה מה שהם חושבים.

"היופי האמיתי של ילדת השלג טמון בכך, שהוא לרגע אינו פשוט כפי שהוא נראה, ואינו נע בכיוון שהקורא צופה... לצד הסוף האגדתי, השברירי, עברתי רגעים של שמחה מתפרצת."
וושינגטון פוסט

אייבי אאווין היא סופרת אמריקאית צעירה ילידת המרחבים הקרים של אלסקה, שם היא חיה עד היום. לא בכדי היא ממקמת את ספר הביכורים שלה ילדת השלג באלסקה.
אייבי הייתה עיתונאית ואף זכתה בכמה פרסים, לפני שעברה לכתיבת פרוזה. לתחושתה, בעיתונות חסרה לה האומנות שבעיסוק במילים. כדי להתחבר לפרוזה היא החלה לעבוד בחנות ספרים, ובאותה תקופה החלה לכתוב רומן ראליסטי שכתיבתו העיקה עליה.
אז היא שמעה על סנגוּרוֹצ'קה גיבורת אגדת עם, בתם של אביב וכפור – בנוסח מודרני היא נכדתו של סנטה-קלאוס. האגדה, המוכרת בגרסותיה השונות גם ברוסיה ובצפון אירופה מספרת על הילדה אשר כמהה לחברתם של בני האלמוות אלא שליבה אינו חש אהבה. מרחמים אמה מעניקה לה את היכולת לאהוב, אך כאשר היא מתאהבת, ליבה של ילדת השלג מתחמם וכל גופה נמס.
"האגדה הזו הממה אותי" היא מספרת, "זה היה כמו מפתח למנעול הכתיבה שלי. עם האגדה הזו אני אוכל לכתוב את הסיפור שאני רוצה." היא גם הייתה מוקסמת מהעובדה שהיא יכולה למקם את האגדה הזו אצלה בבית. עם מעט רגשי אשמה נטשה את הרומן הראליסטי והתרכזה בילדת השלג, שיש בו מעין ראליה מאגית ומתח בן מציאות לדמיון שגם מתבטא בדמויות. ספר הביכורים שלה היה מיד לרב מכר וביסס את מעמדה כאחת מהסופרות הצעירות המרתקות של זמננו.

ילדת השלג מספר את סיפורים של ג'ק ומייבל שהגיעו ב-1920 לאלסקה, מקום אכזרי להקים בו משק, במיוחד עבור זוג מבוגר וחסוך ילדים. בסביבה החדשה הם מתרחקים אחד מהשני, אךד עם רדת השלג הראשון, ברגע של עליצות לא אופיינית, הם בונים בובת שלג. בבוקר המחרת בובת השלג איננה – אבל הם מבחינים בחטף בילדה שרצה בין העצים.

אייבי היא שמעה לראשונה על "סנגוּרוֹצ'קה" כאשר הייתה בהריון והמתינה לתוצאות סופיות של בדיקת דם שהעלתה סיכון למות עובר או תינוק צעיר מאוד בשל פגם בכרומוזומים. במשך עשרת הימים של המתנה היא חקרה את הפגם הזה ואת משמעויותיו. התוצאות הגיעו שליליות והתינוקת נולדה בריאה, אבל החוויה גרמה לה לחשוב איך זה לחיות עם מוות של תינוק, איך האבל הזה משפיע על החיים וכך נולדה דמותה של מייבל, גיבורת הספר.רשימות קריאה בהן מופיע ילדת השלג
קראתי ואהבתי | עפרה בת 60 מראש הנקרה רשימת הקריאה עודכנה לפני 7 שעות

שווה קריאה /לקריאה עתידית | פלורנס פישמן בת 38 מיהוד רשימת הקריאה עודכנה לפני שלושה שבועות

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ