ביקורת ספרותית על הגילגול (הגלגול) - ספריית תרמיל - ספריית תרמיל #101 מאת פרנץ קפקא
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 14 בדצמבר, 2014
ע"י Schuster


המפגש שלי עם הגילגול התקיים בקובץ 'רופא כפרי', אך אני רושם חוות דעתי כאן, משום שזהו הדף בו קיבל הגילגול מקום משלו ובו אוכל לפרוס את חוויתי עמו בהיבדל משאר קטעי הסיפורת בקובץ.

כשאני פותח בכתיבת דעתי על הסיפור הזה, סיפור עליו נכתבו מספר כה רב של מילים ומשפטים ופסקאות ועמודים של פרשנויות והגיגים, לא אוכל להימנע מלהתייחס ראשית לפתיחתו, המשפט הראשון בו בחר קפקא לקבל את פני הקורא, "כשהתעורר גרגור סמסא בוקר אחד מחלומות טרופים גילה שנהפך במיטתו לשרץ ענקי." כך, במילים בהירות ופשוטות, נטולות שמץ דק של פאתוס, זרק קפקא לפניי מציאות מזוויעה, מפחידה, מבהילה ומבחילה בה הפך אדם פשוט ונורמטיבי, אפור, חסר כל ייחוד, בוקר אחד רגיל לשרץ, לחרק. קפקא ידע להשתמש היטב בטכניקה הזו, גם כאן גם ב'משפט', מדובר באדם רגיל ונורמטיבי לחלוטין, כזה שלא יוכל הקורא לפטור ולהרגיע עצמו בטענה שמדובר במקרה רחוק, באדם חריג, במקום חריג, עם עבודה חריגה ומשפחה חריגה, באירוע לא שגרתי. לא, זורק אותך קפקא למציאות בה אדם רגיל כמו כל אחד אחר ברחוב סביבך, במקום רגיל עם עבודה רגילה ומשעממת בדיוק כשלך, נהפך כמו במכת ברק חדה מבהילה וקצרה לחרק, ואם לו זה קרה, מה המניעה שיקרה הדבר לכל אחד אחר? אין מניעה. משם מתגלגלים הדברים בשלושה פרקים, שלושה חלקים בהם מנסה בחוסר אוניו גרגור סמסא להמשיך לפעול בצורתו החדשה כשיחסיו עם משפחתו ומעסיקיו ברקע.
וכך נחרד עמדתי, ומרותק ישבתי להיוודע להמשך גורלו המר של גרגור סמסא האומלל, הוא שהושלך למציאות גרוטסקית וסוריאליסטית, מלאת אבסורד הזועק חוסר אונים.
הנובלה הזו היא פסגה אמיתית, פסגתו של קפקא ואחת הפסגות של ספרות המאה ה-20. זו חווית קריאה מטלטלת, מבהילה, מחרידה ועצובה, אך עשויה באופן מרשים ומרתק ומאוד כדאי ומתגמל לפגוש בה.
5 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ