ביקורת ספרותית על הבשורה על פי יהודה מאת עמוס עוז
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 18 בנובמבר, 2014
ע"י Dina


מתוך הספר:
"פתאם רצה מאוד לבוא ולגור בעליית הגג הזאת, להתכרבל בה עם ערימת ספרים, בקבוק יין אדום, תנור, שמיכת חורף, פטפון וכמה תקליטים ולא לצאת ממנה. לא להרצאות לא לוויכוחים ולא לאהבות.
להישאר בה ולא לעזוב אף פעם, לפחות כל עוד חורף בחוץ."

ברגע הזה שמואל אש שבה את ליבי לחלוטין.

את העמודים האחרונים קראתי בצל החדשות על הפיגוע המזוויע בירושלים וקשה היה לרגשות שלא להתערבב, שכן עלילת הספר מתרחשת בירושלים וגם היא נוגעת בכאב הסכסוך ובמלחמה הבלתי פוסקת.
מתוך הספר: "לפני שלוש שעות נרצח בירושלים החסד ונרצחו הרחמים ומעכשיו העולם ריק" - הכתוב בספר מתחייס לצליבה של ישו, ועדיין עברה בי צמרמורת בקריאה.
אולי בשל הסמיכות שבה קראתי את הספרים, חלוקת הספר לשתי עלילות הזכירה לי את 'האמן ומרגריטה' של בולגקוב, גם שם יש עלילה מקבילה שלמה ומפורטת שעוסקת בישו ובצליבתו, כמובן מזווית מעט אחרת שאינה מתמקדת ביהודה.
בניגוד לאמן ומרגריטה, כאן ב'בשורה על פי יהודה' יש לנו בקו העלילה השני לא משוררים הפוגשים בשטן אם כי בחור חולמני מאד בשם שמואל אש, המגיע בעקבות הפסקת לימודיו באוניברסיטה לבית אפלולי כדי להיות בן שיחו של גרשום ואלד הזקן, הגר שם עם אשה בשם עתליה. לאט לאט ותוך תיאורים יפים, אותנטיים ומעניינים של ירושלים בתקופה ההיא ("סוף שנת חמישים ותשע ותחילת שנת שישים") העלילה מתקדמת ומתגלים לנו דיירי הבית, אופיים וסיפורם האישי, כשבמקביל כאמור מסופר סיפורו של ישו תוך שאלות נוקבות בנוגע לבגידתו של יהודה, ובגידות בכלל.
הספר גדוש בהמון חומר למחשבה, מאד מעניין והייתי ממליצה מאד גם לצפות בראיון של עמוס עוז עם קובי מידן, *רצוי אחרי הקריאה :)* שם הוא מסביר בהרחבה על הספר ועל כתיבתו.9 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
חגית (לפני 4 שנים ו-3 חודשים)
איזו ביקורת יפה. מצפה לקרוא את הספר.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ