ביקורת ספרותית על הכול (הכל) מואר מאת ג'ונתן ספרן פויר
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 21 במרץ, 2014
ע"י omers


לפעמים אני נכנס למין מחסום ספרים.אני יכול לקרוא 3 ספרים בשבוע,אבל אף אחד מהם לא יגרום לי למשהו,אף אחד מהם לא יגרום לי להגיד "וואו,איפה הספר הזה היה עד עכשיו!".ואז קראתי את הספר הזה.

למרות הביקורות המהללות על הספר שבדרך כלל גורמות לי לאנטגוניזם לספרים כאלו,החלטתי בכל זאת לקרוא.
ג'ונתן ספרן פויר כותב על דמות בשם ג'ונתן (צירוף מקרים?) שבוחר לעשות מסע שורשים לאוקראינה כדי לגלות עוד על האישה שהצילה את סבא שלו מהנאצים.הספר בעצם מורכב משלוש דמויות מרכזיות-ג'ונתן,אלכס המתורגמן,וסבא של אלכס שמתפקד כנהג.וכמובן,יש גם כלב.הספר משלב מכתבים מאלכס לג'ונתן,קטעים שאלכס כותב על המסע מנקודת המבט שלו וקטעים על משפחתו של ג'ונתן בעבר הרחוק,ב"שטעאטל".כל השילובים האלו דווקא לא פוגמים בקריאה,אלא נותנים נקודות מבט שונות (ולא מבלבלות).
הדמויות משעשעות במיוחד,ומצאתי את עצמי ממש צוחק מספר (אמא שלי עברה במסדרון ושאלה אם הכול בסדר...).

ועכשיו ברצינות רגע,הסופר מצליח להתמודד פה עם נושא השואה בצורה קומית,שכאילו מרככת את הנושא והופכת אותו לקליל.נושאים כמו הפוגרומים שחוו היהודים או השתיקה של האוכלוסייה האוקראינית (ואפילו העזרה שלהם לנאצים),מגלים חזות קלילה כשהם נאמרים באותה נשימה יחד עם שיחות הטלפון שבור בין הסופר,אלכס והסבא.

הדבר היחיד שפוגם בקריאה זה התרגום,שלמרות העבודה הנפלאה שעשו (באמת כל הכבוד),עדיין לא היה אפשר לשוות לאנגלית של אלכס את הדיבור העילג של עולים חדשים.לכן אם כבר לקרוא את הספר,עדיף באנגלית.

בקיצור,כביכול ספר שנקרא קליל אבל בעצם עוסק בנושא משמעותי..
8 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ