ביקורת ספרותית על 1984 - ספריה לעם #154 מאת ג'ורג' אורוול
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 23 באפריל, 2013
ע"י עקרבית


מה היה קורה אילו לכל מחשבה שלך היו מודעים אנשים מסוכנים, ועבור כל מחשבה חריגה מעט מהנורמה המקובלת היו מענים אותך עד מוות ואז רוצחים, ללא דין וללא צדק?
זו המציאות של '1984'.
המסר העיקרי והכולל של אורוול הוא שהיכן שנכשלו הקומוניזם הסטלינסטי והפאשיזם ההיטלראי, שם הצליח הסוצאנג, הסוציאליזם האנגלי. המפלגה היחידה שקיימת, ועומדת בראשה של מדינת-העל אוקיאניה. זה העתיד. נאצים זה לא כלום לעומתם. אין ולא יכולה להיות שום התנגדות למפלגה. אורוול ערבב יחד את הקומוניזם והפאשיזם וזיקק אותם לכדי משטר טוטליטרי מפלצתי, משעבד ונצחי. נצחי, מפני שנוסף גורם שחסר למשטרים הטוטליטריים הזמניים שקדמו לו: הצְפִיָיה, השליטה והתמרון הפיסי במחשבה של אדם. בכל רגע נתון, חברי החוג הפנימי של המפלגה, יכלו לדעת כל מחשבה, שלא לדבר על כל מעשה שנעשה, בכל מקום באוקיאניה עם כל אדם בכל זמן. אמנם שטיפות מוח תמידיות של משטרים טוטליטריים היו עניין שבשגרה, אך בכל זאת תמיד הייתה לאדם המחשבה האינדיבידואלית האינטימית שלו עם עצמו. זה 'האני' שלו. וכשזה נלקח ממנו, נלקח יחד איתו גם צלמו האנושי. הוא הופך למעין תולעת מתפתלת או ברווז מגעגע. ללא תודעה, ללא חשיבה, ללא רגשות.
מעתה כל אדם חושב, בעל דיעה עצמאית, כל אדם שמרגיש, כל אדם שזוכר ונזכר, ייתפש בהכרתי ביתר שאת, ברגישות ובכבוד רב יותר. יש להעריך כל רגע בו המחשבה שלך היא שלך בלבד, כל רגע בו אתה יכול לבחור ואינך מתומרן על ידי דיעות ורצונות של אנשים אחרים, יש להעריך כל רגע שבו אתה אדם חופשי.
12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
עקרבית (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
יואב- Under the spreading chestnut tree
I sold you and you sold me
There lie they, and here lie we
Under the spreading chestnut tree

מעניין מדוע לא תשכח זאת. השיר עורר בי רושם עמוק כמו כן. כולם מוכרים את כולם. בתור צאצא למשפחה שחיה תחת המשטר של סטאלין ספגתי את כל הספר כאילו היה טבעי, ידעתי את כולו כבר מהבית. על אנשים שהיו נעלמים לפתע בלילה לאחר ביקור המשטרה החשאית, על ילדה פיונרית שאוהבת את אימא אבל את סטאלין קצת יותר, על שכנים שמכרו את שכניהם, וקרובים שמכרו את קרוביהם, על מחנות העבודה בפרך והגולאג, על שכתוב שירים, ספרי ההיסטוריה והאנציקלופדיות לפי ראות המפלגה. ואף על פי כן, כולם אהבו את האח הגדול. וזה לא ספר ולא סרט, זו ברית המועצות הקומוניסטית שמשטרה הסתיים רק ב-1991. זה באמת מצמרר.
עקרבית (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
הולדן תודה, גם אני נזכרת הרבה במשפטים מהספר
יואב (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
"תחת עץ הערמונים הפורח אני מכרתי אותך ואת מכרת אותי" את הספר לא קראתי בעברית, ולכן תרגום הציטוט מגושם משהו. את הציטוט הזה לא אשכח, וגם לא את המשפט המצמרר בסיום "אוהב הוא את האח הגדול".

אני ממליץ על הספר של מרדכי אורן (ברשימת הקריאה שלי) כדי לנסות להבין איך אפשר לגרום למישהו לא רק להודות בפשעים דמיוניים שהוא לא ביצע, אלא גם לאהוב את המערכת שהתעללה בו.
הולדן (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
אני לא יכול שלא להיזכר במשפטי הספר אחרי כל מהדורת חדשות. כתבת יפה
עקרבית (לפני 6 שנים)
תודה רבה מתוקה, אכן קלאסיקה גדולה
מתוקה (לפני 6 שנים)
אהבתי את הביקורת. והספר - כמובן - קלאסיקה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ