ביקורת ספרותית על הפרדס של עקיבא מאת יוכי ברנדס
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 28 ביוני, 2013
ע"י עקרבית


"…אני הולכת אל פאתי השדה. אשב לי תחת התאנה, אשעין את גבי על גזעה ואחלום עליו. איש לא יפריע את מנוחתי."
איכשהו המחברת הצליחה להשרות אווירה של זמן אחר. זה משהו שמורגש בנימת המסופר, כמו שמורגש חלום. הטור שלה על רות המואבייה ב'ישראל היום' שיכנע אותי שכדאי לקרוא את 'הפרדס של עקיבא'. (http://www.israelhayom.co.il/opinion/87855)
בראש ובראשונה לדעתי הספר מכוון באופן מובהק לקורא החילוני. שנית, לדעתי זה בעיקר סיפורה הטרגי של רחל בת כלבא שבוע. לא רק מפני שהיא המספרת, אלא בגלל נוכחותה וכאבה המורגשים לכל אורך הספר, על אף שרוב העלילה המרכזית מתרחשת הרחק ממנה וסביבות החכם הכי גדול ונערץ- רבי עקיבא.
נולדתי למשפחה יהודית בגלות, שבה הסבים הגדולים היו שומרי מצוות, קראו את לשון הקודש בסידורי תפילה והניחו תפילין. השלטון הסובייטי עקר מהיהודים בכוח את דתם והשאיר רק את לאומיותם. התורה שעברה מדור לדור נגדעה ממשפחתינו, וכך קרה שההורים הכירו במעורפל רק את חג הפסח והחנוכה. וכשההורים החליטו לעלות לארץ-היהודים הם הפכו לגויים כי לא שמרו את המצוות בגלות.
מדהים לחשוב איך התורה שרדה בכל הדורות עד ימינו כגד כל הסיכויים. הספר פתח בפניי צוהר להמשך מחקר וחיפושים אחר ההיסטוריה והשורשים שנעקרו מאיתנו בגלות. לספר הזה מגיע הרבה יותר כבוד מאשר השטנץ הממוסחר של הכריכה הרכה והדבק הזול שמחבר בין הדפים.
3 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
עקרבית (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
תודה רבה אירה האמת היא שהרהרתי על מלכים ג' ועכשיו בהמלצתך אני בטוח אקרא!
אירה וקס (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
תודה על שיתוף הקישור לטור (רות המואביה)3 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ