ביקורת ספרותית על עלובי החיים - קלסיקה במהדורה מחודשת מאת ויקטור הוגו
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 7 בינואר, 2013
ע"י cujo


לקרוא קלאסיקה משולה אצלי לביקור בארמון ישן ומפואר שיושב על גבעה מבודדת או לחלופין לשבת לשיחה עם אדם שהיווה סמכות או מקור להערכה\הערצה ( מורה שחקן סופר).
בגישה הזאת אני בדרך כלל צפוי למפלה אולם הסקרנות תמיד מנצחת. מפלה כי בית מפואר ישן תמיד יחרוק והצנרת בו לא תעבוד ואם כל זה לא יורגש אזי הוא יהיה עמוס בחפצי אומנות בארוקיים ווילונות קטיפה .מפלה כי על אנשים שאנחנו לא באמת מכירים אנו נוטים להלביש תכונות ואופי שתואמים לרצוננו וצרכינו.אחרי שיחה קצרה מגלים שהאיש מולנו אינו תואם את הדמות שתפרנו לו והשאלה היא אם נקבל את הדמות החדשה באהדה.
עלובי החיים לא היה מבחינתי יוצא מן הכלל לעיל. הביקורת להלן היא לגבי הגרסא הספציפית לנוער ואני מודע לכך שהיא צומצמה ויתכן כי חלק מחוסר התאמת הציפיות קשורה לכך ולמען הסק ספק בעתיד אמנע מגרסא מצומצמת או מוכוונת נוער של קלאסיקה.
להעביר ביקורת על קלאסיקה מעלה שאלה קשה של " מי שמך?" . הרי הספר שרד מעל מאה שנים מיליוני קוראים שיבחו והיללוהו והוא הומחז והוסרט אלפי פעמים. אז אומר בריש גלי לא אהבתי את הספר . ואף אחד לא שם אותי .אני מבין שהספר נכתב בתקופה אחרת ובסגנון שאולי איני רגיל לו אבל זה פשוט עניין של טעם. למען גילוי נאות אני גם לא אוהב אננס.
הבעיה הראשונה טמונה בי. לא כך דמיינתי את הסיפור . אני חיברתי בין אוליבר טוויסט למוכרת הגפרורים הקטנה לאנני וציפיתי לחבורת עלובים לבושיי סחבות המקבצים נדבות ברחובות פאריז והחיים מכים בהם ללא רחם. ולא כך הדבר . האמת טוב שכך הגרסא של הוגו יותר טובה.אבל הכסף נזרק על הדמויות לאורך כל הסיפור והן פשוט מסרבות לקחת אותו. הכבוד הוא דבר חשוב.
צורת הסיפור של המספר – " בואו נבחן לאן הלך" "הבה נגלה מי הוא" פגעה ביכולת שלי ליהנות מהספר והרחיקה אותי מהדמויות . הדמויות היחידות שבאמת נגעו לליבי היו אפונין וסבו של מריוס . איני יודע אם זה בגלל התרגום לנוער או חלק מהגרסא המקורית .
דמותו של זאן ולזאן הייתה ישועית מדי בשביל שאוכל להתחבר אליה או להבין מניעיה והמסר היחיד שקיבלתי ממנה הוא שאם תהיה טוב מספיק לאחרים ותרחם על שונאיך תיצור סוחרי עבדים.
רוב הדמויות בסיפור הרגישו חד מימדיות או טובות או רעות . זה היה מעניין לראות דמות מסוימת שלקראת סוף הסיפור צריכה להתמודד עם הידע שבאדם אחד יכול להיות גם טוב וגם מה שאתה מחשיב כרע ומתחילה להתעגל אזי היא לא יכולה להכיל זאת "ומתפוצצת".
הסיפור הרגיש כמו טלנובלה לפרקים .הפאתוס והדרמטיות המוגזמת היו לעיתים קשים לקריאה . הדמויות מתעקשות להישאר בעליבותן גם כאשר מוצע להן דרך חלופית (המובילות בכך הן מריוס וזאן וולזן . מריוס הוא הדרמה קווין האולטימטיבי ) וכך מגיעה העלילה לשיאים קצרים ויכולה להמשיך. הדמויות פוגשות אחת את השנייה משל הייתה פאריז כפר קטן.
יש טעויות בספר שכנראה נובעות מהתערבבות גרסאות ושרדו את השנים. כאשר פונטין פוגשת את מאדאם טנדרייה מודגש שהיא 10 חודשים אחרי המתיחה אבל קוזט היא בת 3. כאשר מריוס מבחין לראשונה באב וביתו בגן . האב קודר והבת מפטפטת שני עמודים לאחר מכן מתואר שהוא כל הזמן מדבר והיא קודרת.
עם כל זאת הספר כתוב בשפה קלה לקריאה והעלילה נפתלת ומתפתחת. אני יכול להבין למה אנשים אוהבים אותו ויתכן פשוט שאני סובל מהרעלת ציניות.
לי הרגישה חווית הקריאה כצמא שבא לשתות מחבית מים שפיזרו עליה קש וצריך להסיט את הקש כל פעם שהוא רוצה ללגום.מתיש משהו.
ונשאלת השאלה האם גם "בין שתי ערים" שמחכה לי על המדף כתוב באותו סגנון.

26 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
שרוני (לפני 5 שנים ו-6 חודשים)
אני אישית מאוד אהבתי את הסיפור למרות שהסכמתי איתך בקשר למגרעות שבסיפור שציינת.
בתכלס,הדמויות שהכי עוררו בי איזושהי אמפטיה היו פנטין,אפונין וקוזט(רק כשהיא בבית משפחת טנרדייה).
העליבות שלהם לאו דווקא מתבטאת בחוסר כסף.לדעתי העליבות שלהם מתבאטת יותר באופי,בצורת החשיבה,במעשים של הדמויות וכו'...

ואננס....גם אני לא כ"כ משתגעת (:
cujo (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
תודה בלו בלו:) אני קראתי את הניצוץ בגיל 12 כנראה פה טמונה הבעיה:)
cujo (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
תודה שיווה אני בכל מקרה אנסה את בין שתי ערים . אנחנו במיעוט אננסי:)
cujo (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
תודה דולומוש אני מסכים איתך
בלו-בלו (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
איזו ביקורת מקסימה! אני דווקא אוהבת את הספר, אולי כי קראתי אותו לראשונה בגיל 12...
שיווה (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
לדעתי ספר נהדר (לא קראתי את גרסת הנוער) כאשר קוראים אותו בהקשר התרבותי/הסטורי שבו נכתב הוא ספר טוב וכנ"ל בין שתי ערים. אבל אהבתי את הביקורת כמו תמיד:) ואננס... טוב גם אני לא.
חני (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
אהבתי. אני חושבת שהחלוקה לשחור לבן טוב ורע מייצגת עולמם של ילדים קל להם יותר לראות את העולם כשהם מחלקים אותו בצורה זו והספר הוא ספר נוער אולי זו הסיבה.
לפעמים נדמה לי שבעולם של פעם כך הסתכלו על החיים..
(לא חייבים להתחבר).
cujo (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
שין שין תודה תודה:) האמת שהקש והמים שאול מסיפור על איש צמא המגיע לנווה מדבר. בכיתה ה תפסה אותי המחנכת קורא דיק פרנסיס ופטריק קים. אני עד היום זוכר שהיא אמרה לי שאם אני אמשיר לקרוא ספרים של מבוגרים כאשר אני אגדל לא ישארו לי ספרים לקרוא . אולי בגלל זה מדף המחכים לקריאה שלי רק נעשה עמוס יותר ויותר ואולי באמת יש ספרים שכבר פיספסתי
שין שין (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
אוף, ברח לי... אחלה ביקורת. הדימוי עם המים והקש מקורי וממש מעולה. לדעתי אלו ספרים שצריך לקרוא בגיל 12 או בכלל לא.
שין שין (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
אחחלה
cujo (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
תודה רבה סופרקליפרג אני אוהב את הווריאציה שלך:)
סופרקליפרג`ליסטיק (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
אהבתי את הדימוי לחבית המים עם הקש שפיזרו בה הוא ציורי מאד וממחיש נפלא את התחושה. אהבתי בכלל איך שאתה ניגש לביקורת ומגיש אותה לנו, אבל את זה בוריאציות אמרו וכתבו כאן לפני ואני לא מחדשת דבר :-)
cujo (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
תודה רבה הופ:)
cujo (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
תודה רבה אפרתי:)
Hope (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
למרות שדעתי שונה משלך, אני חושבת שהביקורת שלך מצויינת. לגבי הגירסא אהבתי יותר את הגירסא המורחבת.
אפרתי (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
ביקורת מצויינת, צריכים לשפוט יצירת אומנות בקונטקסט ההיסטורי שלה. מעט מאוד יצירות אומנות עומדות במבחן הזמן. גם ספרי דיקנס יגרמו לך אותה הרגשה וכמעט כל יצירה אחרת.
Mr. Vertigo (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
תנסה אננס טרי... כיף לא נורמלי :)
cujo (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
זה קשור לילדות כמובן אכלתי פעם קופסא שלמה של שימורי אננס והקאתי את נשמתי ומאז אני לא יכול להסתכל על הפרי הזה . גויאבה לעומת זאת .....
תודה אנגל:)
Sinbad the Sailor (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
cujo אני אוהב לקרוא את הביקורות שלך והסכמתי עם רוב דבריך אבל עד לאננס! מה יש לך נגד הפרי המעולה הזה?? :)
cujo (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
תודה אנקה:) אני אשים את הראש בקרוב.
אנקה (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
גם אם דעתנו חלוקה על הספר הנ"ל הביקורת שלך מצויינת ומנומקת היטב. ובקשר לשתי ערים עד שלא "תטעם" מהגיליוטינה לא תוכל לדעת :)
Mr. Vertigo (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
אם איך שהדברים... מתנהלים פה - נראה לי שבקרוב. הצלחת
cujo (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
תודה רבה יעל:) אני אנסה לבוא אליו בראש יותר פתוח.
cujo (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
תודה בן ניסיתי . אתה אף פעם לא יודע מתי יחזירו את הגיליוטינה
yaelhar (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
יופי של ביקורת! וגם אני לא במיוחד אוהבת את 'עלובי החיים'. וכנראה תמצא גם את 'בין שתי ערים' טלנובלואי ועם עודף סנטימנטליות דרמטית (אותו דווקא חיבבתי). אלה סיפורים שנוצרו כדי למשוך קוראי עיתון - בו הם פורסמו מדי שבוע.
Mr. Vertigo (לפני 5 שנים ו-9 חודשים)
לחלוטין אני לא מסכים איתך... אבל נימקת את דעתך היטב.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ