ביקורת ספרותית על אלטנוילנד רומן מאת תיאודור הרצל
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 11 במרץ, 2019
ע"י רז רז


מדהים.
שני חבריו של דוקטור פרידריך לבנברג מאסו בחיים. אחד התאבד והשני היגר לברזיל ומת שם מקדחת. ישנה סיבה אחת שהוא עצמו לא התאבד, והיא בחורה בלונדינית יפה שהתאהב בה. אך, העלמה התחתנה עם בחור אחר ולבו נשבר. לאחר מכן החליט לאזור אומץ ולהיענות למודעה שפגש בעיתון בה נכתב כי אדם אחד מציע ניסוי אחרון לאדם שמיואש עד עומק נפשו, על החתום היה נ.ו בודי(אף אחד באנגלית). מפרסם המודעה(הנוצרי והעשיר) והדוקטור, מחליטים להפליג לאי רחוק, להתבודד ולא לפגוש בבני אדם כלל וכלל. על הדרך הם עברו בארץ ישראל (פלשתינה) השוממה, המדכאת, העלובה.
עברו להן 20 שנה כהרף עין. לפני שהם חוזרים לוינה הם יחזרו לעשות סיבוב קצר בארץ אבותיו של לבנברג, כדי לראות מה באמת השתנה ב20 שנות ההיעדרות. מה שהם ראו היה בלתי נתפס. אידאל חברה אמיתי. חיפה המשגשגת, המלונות המפוארים שבכינרת, ליל הסדר, ארמון השלום בירושלים, קו הרכבת תל אביב - דמשק, תעלת ים המלח, ספינה שמביאה לארץ את גדולי אנשי הרוח מכל העולם ונשיא המדינה הוא בכלל אדם שלא רצה להיבחר ורק בזכות זה הוא נבחר. גם האנטישמיות באירופה נעלמה בזכות עליית היהודים.
חברים יקרים. אינני מגדיר את עצמי כפטריוט יוצא מן הכלל, או לאומן יתר על המידה. אך אי אפשר שלא להתרגש כשקוראים את השורות הללו, מעוררי ההשראה. אי אפשר להתעלם מדברי הנבואה : "אני כבר רואה שכולנו נצטרך לענוד שוב את הטלאי הצהוב" (הספר נכתב ב1902)
ולבסוף לדעתי המסר העיקרי מהספר הזה, של החוזה הגדול הזה הוא: האמינו. תחלמו. "אם לא תרצו כל מה שסיפרתי לכם הוא אגדה - ויישאר אגדה. ... החלום אינו שונה בהרבה מן המעשה, כפי שחושבים רבים. כל מעשיהם של בני האדם היו פעם חלומות, כל מעשיהם יהיו ביום מן הימי לחלום"
מדינת ישראל היא האגדה והחלום, היא המעשה שהתגשם. החלום כבר איננו חלום, הוא מציאות.
13 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
פרפר צהוב (לפני שבוע וחצי)
ביקורת מצויינת.
הרצל, אחד העם, פיסקר, בן גוריון ואחרים היו אנשים עם חזון, אשר כל כך חסר למנהיגים הקטנים של היום.
הרצל חשב בתחילה שהתנצרות היא הפתרון לאנטישמיות, שצריך להקים מדינה עבור היהודים אך לא בישראל, ושהשפה הגרמנית צריכה להיות השפה הרשמית בה, אך בהמשך הגיע למסקנה שהפתרון צריך להיות שונה.
yaelhar (לפני שבועיים)
החלום אכן הפך למציאות אך כדרכם של חלומות הוא התפתל לו (גם) לדרכים צדדיות.
Rasta (לפני שבועיים)
כתבת נהדר ועוררת חשק עז לקרוא את הספר. תודה!
סנטו (לפני שבועיים)
מילים כדורבנות, אהבתי.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ