ביקורת ספרותית על מאחורי מסכה או: כוחה של אישה מאת לואיזה מיי אלקוט
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 11 בפברואר, 2019
ע"י סקאוט


אישה מריונטה-

היא אוחזת בחוטים,
מנתבת את הדרכים,
כרצונה.
פניה עוטות
טוב לב זרחני
אך בתוך ליבה
שוררת אפלה,
כוונתה להרע,
לפגוע.
כל הגברים בכיסה
היא מניחה.
המסתנוורים מיופייה
של הנערה אדומת הלחיים
שהיא בעצם אישה בשלה,
הטווה רשת עכביש,
וממתינה בסבלנות,
לקורבנה הבא.

תעתועים. אחיזת עיניים. המוח שלנו מתקשה להבדיל בין בדיון למציאות. במיוחד אלה המתמכרים למראה עיניים, שחושבים שהאדם שמולם הוא מי שהוא מתיימר להיות.
אך האם זה באמת נכון? האם אין אנשים שמסתירים סודות אפלים באמתחתם ויוצרים תמונה שתוכנה לקוי?

זהו בסיס הספר שמעמת את הקורא בשאלה קשה: האם כל מה שאנחנו רואים הוא בהכרח נכון?

ג'ין מויר יודעת היטב למה הכוונה. היא חיה חיים כפולים זמן רב. אוחזת בציפורניה בגברים תמימים, נוטעת בהם תקוות שווא ומשחקת בליבם הרגיש.
הנכם מבינים, גברת מויר אינה נערה צעירה אלא אישה בת 30. היא מתברגת כאומנת לבת 16 ועל הדרך מפלסת דרכה אל ליבם של בני הבית שמאמצים אותה לחיקם בלי למצמץ.

לפני מספר שבועות ראיתי תוכנית טלוזיה שמאוד הזכירה לי את הספר הזה. קוראים לתוכנית "המתחזים" בהנחייתו של חיים אתגר. התוכנית עוסקת בכל פרק במקרה התחזות אחר. פעם זה רב שמטיף כנגד התעללות בנשים ביום ובלילה הוא יוצא לדייטים ומפזר הבטחות ריקות מתוכן לנשים שכל רצונן מסתכם בלהיות נאהבות ולאהוב בחזרה. פרק אחר מתאר אישה נכלולית מאין כמוה שמאחזת את עיניהם של כל הסובבים אותה ומתחזה לעיוורת.
שיא השיאים מבחינתי היה הפרק עם העיתונאית שהכניסה אל ביתה נערה בת 15, טיפלה בה באהבה רבה, אימצה אותה כבת טיפוחיה, כאילו הייתה יוצאת חלציה ולדאבונה גילתה שמדובר במתחזה- הנערה כלל אינה נערה שנאנסה אלא בחורה בת 30.
כל הסיפורים הללו מזעזעים ומכמירי לב אחד- אחד. כל הסיפורים הללו מתארים כבשים תמימות שפתחו את צוהר ליבן לאנשים ואלה ניצלו את טוב ליבם למטרות רווח שונות.
כל פרק גרם לי לתחושת קבס רבה יותר ויותר...כל פרק פירק אותי לחתיכות קטנטנות...ידי התהדקה לה במחאה וראשי טולטל, בעודי מסרבת לקבל את רוע הגזרה. מה הבריות הללו חטאו שנוכלים שפלים פרצו את חדרי ליבם ואת חייהם, נכנסו בסערה לביתם, נסכו בהם ביטחון והותירו שברים? הותירו משפחות מפורקות? מרוסקות?

ביכולתכם לומר לי שהם לא נקטו משנה זהירות וכיצד ניתן לתת לזר גמור לגעת ביקר לך מכול אבל אימי תמיד אומרת את המשפט הידוע: אל תשפוט אדם עד שתהיה בנעליו.

והדבר העצוב בכל העסק הזה שהאנשים הללו, מסיבה עלומה ובלתי מתקבלת על הדעת, במקום להיות מאחורי סורג ובריח, אף על פי שמעשיהם ידועים לציבור הרחב ומאות תלונות מוגשות מדי יום ביומו, ממשיכים להתנהל כאילו דבר לא קרה...משחרים לטרף הפוטנציאלי הבא...

זהו ספר לא קל לעיכול. הוא כתוב בכישרון רב [ כמיטב כישוריה הספרותיים של מיי אלקוט שגם בספר זה אינו נס ליחה] ומרתק שלא יכולתי להניחו מבין ידיי ורק גמעתי עוד מילה...עוד משפט...על מנת להשקיט את תשוקתי שלא חדלה מלכרסם ולהנעץ בתוכי כאילו הייתה גשם שוטף במלוא עוזו...כמו מפלצת שככל שהשעות נוקפות מגדילה את מימדיה עד לכדי התפקעות רעשנית ומטרטרת...מטלטלת בעוצמה את משכני הלב...
כמו ציפור החורטת בתוך נפשי את נוכחותה ופורחת לה.
מיתר גיטרה שבור שיוצר קול מעוות וצורם,
כמו שיר רוק שהנך מפעיל אותו על עוצמת השמע הגבוהה ביותר וקורע את עור התוף,
כמו טביעת רגל שאני נופלת אל תוכה, אינסופית, עמומה...כמו אליס בתוך המחילה שאינה יודעת לאן מועדות פניה...
עד החבטה.
10 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
סקאוט (לפני 17 שעות)
רץ-אתה צודק. ומסתבר ששרון גל עבר דבר דומה עם מתחזה בפייסבוק.
רץ (לפני 18 שעות)
העיתונאית שהכניסה אל ביתה נערה בת 15, היא הדס שטייף מכפר סבא, בנוסף לכל כתבת פליליים.
סקאוט (לפני 4 ימים)
ולפחות בת יה יש אותך ואת מחשבות וראסטה שבזכותכם נוצרים דיונים מעניינים ולגיטימיים.
סקאוט (לפני 4 ימים)
בת-יה, צודקת. זה מה שאמא שלי תמיד אומרת או עושה.
למרות שהיא עברה משברים היא תמיד זוקפת ראש ולא מוותרת.
בת-יה (לפני 5 ימים)
ובכן, מרימים את הראש, מתלבשים יפה, ויוצאים מהבית. לטיולים או חוגים או דברים דומים.
הדבר הכי גרוע זה להתכנס לתוך עצמך ולבכות על מה שקרה לך.
העולם לא נגמר כשקורה לנו משהו רע, וגם לא איכפת לו מה קרה לנו.
ובחוץ תמיד יש עוד הזדמנויות חדשות.
סקאוט (לפני 5 ימים)
ראסטה- תודה רבה והעלת נושא חשוב לדיון- התחזות מזווית אחרת. אתה צודק. זו גם סוג של התחזות. אומנם לא התחזות עם בסיס קרימנלי אבל בכל זאת התחזות. אנשים רוצים להיות מקובלים ולכן מעדיפים לזנוח את האני האמיתי לטובת ההתחזות הזאת..להיות חלק מהמיינסטרים...מעדר כבשים שחושב אותו דבר במקום לאמת חשיבה אחרת, ששונה מהמקובל.
Rasta (לפני 5 ימים)
כתבת מקסים סקאוט, תודה.
התחזות זאת מכה גדולה וכן, לא חסרים מתחזים ויש יותר מידי, בכל הצורות, הצבעים והמינים.
כל תופעת ההיפסטריידה לדוגמא, כל כך הרבה אנשים שחושבים שהם מיוחדים ושונים, כל אחד בדרכו שלו ומה שהם מפספסים לראות זאת העבודה שהם כולם אותו הדבר. אנשים שמנסים להתאים את עצמם לנורמה הנוכחית. האם לא מדובר בהתחזות? לעטות מסכה על האני האמיתי שלי?
"THE WORST CRIME IS FAKING IT" -
KURT COBAIN
סקאוט (לפני 5 ימים)
בת-יה- את צודקת בכל מה שרשמת רק התעכבות בנושא הקשור לנפילה...לדעתי זה לא מדויק. לא מכל מצב ניתן לצאת בקלות. נכון שאומרים שירידה [או במקרה הזה, נפילה] היא לצורך עליה אבל יש מקרים שהנפילה היא מאוד משמעותית וטראומתית שהיציאה ממנה היא קשה עד בלתי אפשרית...מה עושים אז?
סקאוט (לפני 5 ימים)
מחשבות- נכון. זה מה שתמיד אומרים לי. שאני לא זורמת ומתפלאים שאני בת 24 כי ההתנהלות שלי היא של אישה קשישה....אבל מה לעשות, קשה להתנתק מהרגלים, במיוחד שהם נוצרו כתוצאה מטראומות.
בת-יה (לפני 5 ימים)
כל העולם שלנו מלא במתחזים. מכל הסוגים. (בעיני מתחזה הוא גם בעל שאחרי 20 שנות נישואין התחיל להעלים כסף מאשתו בדרך לגירושים,
בלי שתדע על רצונו להתגרש. שלא לדבר על בעל או אישה שלפני הנישואים היו מקסימים, ודקה אחרי החופה התחילו להיות אלימים. ויש עוד אלפי דוגמאות) וזאת הסיבה שאני אומרת שצריך לפעול עם עיניים וגם אוזניים פקוחות, ולא להאמין רק למה שאומרים לנו, אבל באותה עת גם לקחת בחשבון שהכל זמני, ולעשות רק מה שטוב לנו באותו זמן. ככה שאם תבוא "הנפילה" נוכל אחרי זה לצאת מהמצב בקלות.
מחשבות (לפני 5 ימים)
רק שלפעמים הכיף של הזרימה נעצר כשחושדים. אני לא אומר שצריך להכנס בעיניים פקוחות למלכודת, אבל תמיד ניתן לבקש refund.
סקאוט (לפני 5 ימים)
ומחשבות, זה לאוו דווקא מה שאנחנו רואים זה מה יש. עובדה: היו קיימים אנשים שידעו להתל באנשים אחרים ועדיין קיימים ולצערי יתקיימו בעתיד ולכן עלינו מוטלת האחריות לפקוח את העיניים ולפעול על פי השכל ולא רק לפי הרגש.
סקאוט (לפני 5 ימים)
מחשבות, תודה רבה.
מתוך נסיוני המר, לדעתי עדיף להיות חשדנים.
איך אומרים כבדוהו וחשדהו.
מחשבות (לפני 5 ימים)
מעניין מה שכתבת. בכל אופן, מה שאנחנו רואים זה מה שיש. מה מסתתר מאחורי הקלעים לא נדע מהר כל כך. האם עדיף להיות תמיד חשדנים?
סקאוט (לפני 5 ימים)
מימי- תודה רבה..
מימי (לפני 5 ימים)
מקסים, מרגש, נוגע ללב.
לא רק הסופרת כותבת בכישרון רב- גם את!!

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ