ביקורת ספרותית על צפון ודרום מאת אליזבת גאסקל
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 9 באוקטובר, 2018
ע"י סוריקטה


אני לא זוכרת אם כתבתי על זה פעם ומכיוון אני לא הטיפוס שינבור בשלל פוסטים כדי לחפש איזה אזכור מפעם, אני פשוט אקח את הסיכון ואולי אחזור על עצמי. אני מאד אוהבת קומדיות רומנטיות. מאד. לא סתם רואה אחת מידי הרבה זמן ונהנית אלא צופה שוב ושוב ושוב ובלי להגזים אפשר לקבוע שיש כאלה שראיתי איזה מאה פעמים. אגב, לא רק כאלה שנחשבות איכותיות. גם הכי אידיוטיות, אלה שאת כל התסריט שלהן אפשר לנחש אחרי 3 דקות, שהדיאלוגים שלהן מעוררים גיחוך גם אצל אנשים טפשים במיוחד, את כולן אני אוהבת. דרמות רומנטיות, לעומת זאת, פחות עושות לי את זה, עד שמגיעים לאנגליות. על אליזבט בנט עם כל ששת הפרקים שלה שרפתי הרבה הרבה שבתות שלמות (ואולי גם ימים באמצע שבוע. לא זוכרת), עוד מהתקופה שהצריכה רכישה לא זולה של שתי הקלטות.

אז ברור שאהבתי את הספר הזה. נכון שהוא מונח אצלי כבר הרבה מאד זמן ועד היום לא פתחתי אותו. כנראה רכשתי עם עוד איזה כמה ספרים ומאז שהנחתי אותו על המדף התייחסתי רק לשם. כיוון שרק סיימתי את ההיסטוריה העממית של ארצות הברית חשבתי שמתאים לי לקרוא על אותו העניין בפרוזה ואיכשהו מהשם הסקתי שזה בכלל אמריקאי עם הצפון והדרום שלו. כמה כיף היה להתבדות.

כן, רומן רומנטי. נכון, גם תקופתי, תקופה שאפשר למצוא בה עניין גם מפני שמדובר באחת הסופרות הראשונות בעידן המודרני, שגם היא, איך לא, אנגליה, וגם משום שמדובר בראשית התיעוש באנגליה (ובעולם, בעצם) ובשינויים שהוא חולל. גאסקל, שלא כמו אוסטין, ברונטה או אליוט שהרומנים שלהן מתרחשים בעיקר באנגליה הכפרית ובפערים המעמדיים שם, מתארת את העיר התעשייתית, מעמד התעשיינים בצפון אנגליה ומעמד הפועלים שם, והיחסים ביניהם. זאת אנגליה של דיקנס בתוספת יחסים רומנטיים, וזה קצת מפתיע (וחשוב) שאישה אנגליה ידעה את כל זה, כלומר את כל החלק הלא רומנטי, כי לא נראה לי שעבורה לעשות תחקיר כדי להביא את הלך הרוחות בקרב מעמדות שאין ביניהם יחסים חברתיים ובמערכת שנשים כמעט שלא לוקחות בה חלק, היה עניין טריוויאלי. בכל זאת, אישה באנגליה של המחצית הראשונה של המאה ה-19 לא יכולה לעשות מה שמתחשק לה.

היה כיף גדול. מצד אחד רומן שמתפתח באיטיות המתבקשת עם כל המהמורות, חוסר ההבנות וכל מה שצריך, א לה ג'ין אוסטין, והערבוב הזה עם יחסי העבודה, ראשית התאגדות מעמד הפועלים וקשיי המסחר עוד מאפשר לי לספר לעצמי שבסך הכל אני קוראת ספרות טובה.
32 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
סוריקטה (לפני חודש)
תודה רבה, אפרתי. לא התכוונתי להמעיט בערכה של אוסטין. כן התכוונתי להגיד שגאסקל כותבת על נושאים אחרים ונותנת לאנשים שאצל אוסטין הם שקופים קולות ופנים.
לגבי הכתיבה העכשווית, אני חושבת שכיוון שאני לא קוראת אותן בשפת המקור לתרגום יש יותר משמעות. פה הוא אחלה.
סוריקטה (לפני חודש)
סקאוט, תודה רבה על כל ההמלצות.
סוריקטה (לפני חודש)
תודה רבה, yaelhar. אחפש אותה.
אפרתי (לפני חודשיים)
זה ספר טוב כי לומדים ממנו לא מעט על התקופה. אבל עם כל הכבוד, אוסטן לוקחת את גאסקל בכיס הקטן. אין פה לא את השנינות, החדות וההומור המקסים. הן לא מאותה תקופה, אבל אוסטן כותבת הרבה יותר מודרני ועכשווי, למרות שהיא מוקדמת בהרבה.
סקאוט (לפני חודשיים)
וכמעט שכחתי: אחד הסרטים הרומנטיים הקומיים שאני אוהבת לצפות בו פעם אחר פעם זה " מכתבים לג'ולייט" סרט פשוט מתוק וחמוד ומרגש! אולי קיטשי אבל זה סרט נפלא. אני אהבתי. ובכלל שהסרט עוסק באחד המחזאים האהובים עלי ובמחזה האהוב עלי ביותר [רומיאו ויוליה] עבורי זה היה נפלא אז מאוד ממליצה לצפות.

וגם הסרט "מכושפת" [אני וחברה שלי צפינו בו פעמים רבות מרוב שאהבנו אותו] עם איימי אדמס הנפלאה.

וגם הסרט "הפוך" [יש ספר שהסרט מבוסס עליו] זה סרט שמאוד אהבתי על אהבת נעורים. סרט ממתק, לדעתי האישית.

ואחרון חביב, סוג של קלאסיקה מאת הבמאי וודי אלן: שושנת קהיר הסגולה. סרט מעולה.
סקאוט (לפני חודשיים)
סוריקטה- את יודעת שיש סדרה שיצאה והיא מבוססת על הספר "דרום וצפון"? עדיין לא צפיתי אבל חברתי צפתה בה ודווקא נהנתה.
ויש אינספור קומדיות רומנטיות. כפי שחני הזכירה יש את "שנה מעוברת" שהוא אחד מהסרטים האהובים עלי. אני ממליצה לך ,אם לא צפית ,על הסרט "מאמא מיה" ועל המשכו. יש שם גם אינספור איזכורים ללהקת אבבא כך שעבורי זה היה תענוג.

רויטל, ההמלצות גם תקפות אליך: יש את 27 שמלות שהוא חמוד, יש את הבית ליד האגם [שזו דרמה רומנטית אבל מצוינת! עם סנדרה בולוק] יש את "ההצעה" גם עם סנדרה בולוק, סרט חמוד ומשעשע. 500 ימים עם סאמר, 50 דייטים ראשונים [אדם סנדלר, סרט חמוד מאוד והסוף הצליח לרגש אותי], זה מסובך [ סרט חמוד ומשעשע עם מריל סטריפ האחת והיחידה], יש לך הודעה, יש לה ביצים [מעין עיבוד מודרני למחזה של שקספייר " הלילה השנים עשר"], החתונה היוונית שלי [וסרט ההמשך] והסרט "מלחמת הכלות" שהוא משעשע, "וידויים של שופהוליק" זה סרט חמוד על מכורה לקניות שמוצאת אהבה, "מה שבחורה רוצה" עם אמנדה בייטס, גם סרט חמוד.
yaelhar (לפני חודשיים)
יש מיני סידרה בריטית בת 4 פרקים על הספר הזה.
היא די מדוייקת אם כי היא מתרכזת יותר מהספר במערכת היחסים בין הגיבורים.
סוריקטה (לפני חודשיים)
תודה רבה, רויטל ק. המלצות יש לי שפע. חוץ מזה שחני הזכירה, באהבה רוזי, פגישה עיוורת (הצרפתי. פשוט יש עוד כמה עם אותו השם), הזדמנות אחרונה לאהבה, הכי דומה לאהבה, ארוס עליה, עד החתונה זה יעבור, אופטימיות היא שם המשחק, להמשיך?
סוריקטה (לפני חודשיים)
תודה רבה, חני. התכוונתי ממש ברצינות שראיתי את כולן. את זאת אולי לא מאה אבל לפחות 10 פעמים. הבחורה אמנם לא משהו אבל הוא הורס. ד"ש ללואי.
סוריקטה (לפני חודשיים)
תודה רבה, כרמליטה. זה באמת יצא יופי.
סוריקטה (לפני חודשיים)
תודה רבה, yaelhar.
סוריקטה (לפני חודשיים)
תודה רבה, Tobby
סוריקטה (לפני חודשיים)
תודה רבה, לי יניני. נראה לי שתאהבי.
רויטל ק. (לפני חודשיים)
אז אולי תתני כמה המלצות...?
(נדמה לי שיש סדרה של ה-bbc גם על הספר הזה).
מתכננת לקרוא אותו מתישהו... ההמלצה שלך נותנת עוד דחיפה להגיע למתישהו הזה
חני (לפני חודשיים)
את האחרונה שהייתי משייכת לה קומדיות רומנטיות. יש אחת שרצה אצלנו בבית כבר כמה שנים.
"שנה מעוברת". את חייבת אם לא ראית.
תודה על הסקירה.
כרמליטה (לפני חודשיים)
ספר טוב, וכמוהו הרעיון לקרוא אותו אחרי "ההיסטוריה העממית".
yaelhar (לפני חודשיים)
מקסים. גם אני אהבתי אותו.
Tobby (לפני חודשיים)
סקירה חמודה ;)
לי יניני (לפני חודשיים)
תודה זה אחד הספרים שממתינים לי בערימה
סוריקטה (לפני חודשיים)
תודה רבה, סקאוט.
סקאוט (לפני חודשיים)
כתבת יופי לספר שטרם קראתי. אני מאוד אוהבת ספרות אנגלית ואת הסופרות שציינת. הספר הזה מונח על מדף הספרים וממתין לתורו שעוד יגיע. אני יודעת שאני פשוט אוהב את הספר הזה. יש בי הרגשה פנימית. אני פשוט צריכה להיות בהלך הרוח המתאים.
ואין כל רע באהבת קומדיות רומנטיות בסרטים וסדרות. זה גם הגילטי פלז'ר שלי, זה וסרטי דיסני (:

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ