ביקורת ספרותית על ההחלטה מאת בריטה בוהלר
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 16 במאי, 2018
ע"י shila1973


כשגרתי בהולנד יצא לי להכיר כמה "תומאס מאנים".
חלקם תפקדו כפרופסורים באוניברסיטת ליידן, אחדים עבדו במשרות מכובדות בארמון השלום הממוקם בהאג, מקום מושבו של בית הדין הבינלאומי לצדק.
בלומדי את השפה, לא הסתפקתי בשיחות עם הסטודנטים ושאלות אודות דקדוק שיכולתי להציג למורים. חקרתי היכן אוכל למצוא את מקני הדעת האמיתיים, חוקרי השפה ההולנדית על מנת שאוכל להתמצא בנבכי הלשון ולהבין מה מקורה ואז יקל עלי לבאר את הדקדוק, המתמטיקה שלה. היו אלו שנים שלפני האינטרנט והוויקיפדיה.
לא היה לי מחשב נייח ולו רציתי לחקור אודות נושא מסוים, היה עלי לגשת לספרייה ולהמתין לתורי עד שיתפנה מחשב או לקרוא ספרים ולהשכיל.
מכיוון שלא נמצא חומר בעברית אודות השפה, ועם ההולנדית הבסיסית שלי יכולתי לקרוא רק ספרי ילדים, ארבתי "לרמי המעלה" שהיו למרבה הפלא מקסימים ביותר והסכימו לשבת עמי לארוחת צהריים קלה ולשוחח על הניב, הלהג, ההיסטוריה והתרבות. כל מה שמעניין ועוד לבסוף קיבלתי רשימת ספרים באנגלית + 50% הנחה (אמרי למוכר שאת תלמידתו של פרופ' ברבירס).
כך למדתי את השפה. בשוחחי עם אנשים דייקנים, מאורגנים, נחושים מאוד וחדורי מטרה בתחומם. כך אני גם אוהבת לקרוא ספרים עד היום: כנים, אמיתיים עם שמץ קל של בדיון אחרת חוסר האמונה שבי גובר על שיקול הדעת.

תומאס מאן היה איש שכזה.
אדם שלעיתים יראים ממנו כשעובר ברחוב.
גרמני מוקפד, מסודר, פדנט וכמעט חסר הומור.
לבוש ללא דופי ובעל תשוקות מודחקות.
כותב יצירות מופת המבוססות על חייו ואישיים הקרובים ללבו ולכל ספר מקדיש ממיטב שנותיו משום שחשובות היו לו העובדות, תכונותיהן של דמויותיו ורוח הזמן.
ברצינותו הרבה וחוש הצדק החברתי שקינן בו הוציא תחת עטו מאמרים, מסות וסיפורים בלתי נשכחים שנגעו בלבבות רבים, גם מחוץ לגבולותיה של אירופה.
את "הר הקסמים" קראתי כל כך מזמן ועדיין זכורים לי ממנו סצנות שלמות משום שבכל משפט דמיינתי את עצמי פוסעת במקומות הרריים, אפופי שלגים שואפת לתוכי אוויר צח וקר, נכנסת למוסד טיפולי עם דעות מקובעות על אנשים ומצבים ובהדרגה משנה את דעותיי והופכת לישות חדשה, בעלת הבנה והבועה שאטמה אותי מסביבתי רוב חיי, מתנפצת לה.
קראתי את רוב ספריו של מאן למעט "יוסף ואחיו" ונהניתי מהדיוק שבהם, מאמתותם של הדברים.
אני טיפוס כאותי, מבולגן ולעולם אהיה חצויה בדעותיי ועל כן היה זה מרענן לקרוא אדם מגובש כל כך, חריף שכל ובעל דעות נחרצות.

ספרה של בריטה בוהלר "ההחלטה" נותן לקורא הצצה לחייו של האיש המוערך הזה: שלושה ימים בהם מתלבט מאן האם כדאי לשלוח מכתב למערכת העיתון בגנות המשטר הנאצי.
התקופה המדוברת הינה שנת 1936 הסופר עזב זה מכבר את מולדתו, גרמניה והתמקם בשוויץ. הוא אינו יכול לסבול את התנהגותם הקיצונית של היטלר וחבר מרעיו אשר הורסים כל חלקה טובה בגרמניה, מפריע לו יחסם הנבזה אל היהודים ומדיניות החוץ המפוקפקת כלפי מדינות אירופה.
הוא כותב מכתב/מאמר חריף לעיתון אודות התנהלותה של גרמניה החדשה ושש לשלחו ללא דיחוי אך מבין שבעשותו כן, עלול לסכן אנשים רבים, לאבד את רכושו שנותר מאחור הכולל גם כתבי יד עליהם עמל זמן רב, יומניו האישיים ושמו הטוב.

העלילה ריתקה אותי מאוד, לא רק משום הערצתי הרבה למאן אלא כי למדתי רבות על התקופה החשוכה, על גבורה ועמידה בפני לחצי החברה.
הסופר מצטייר כאדם נוקשה אך נעלה ובעל עקרונות.
הוא מתלבט, מתקשה ונוצר הרושם כי עוד מעט יתכופף וייכנע: מצד אחד נקרע מגעגועים למולדתו משום שאוהב אותה אהבת נפש ומצד שני אינו מסוגל לשוב ולחיות בה כי עברה תהפוכות והשתנתה עד לבלי הכר.
הסיפור שרקמה בוהלר מבוסס על יומניו האישיים שפורסמו בגרמניה כ-20 שנה לאחר מותו. על אף שלא קראתי אותם, מצאתי את עלילת הסיפור מפוכחת וקרובה למציאות.
אין בה כל סילוף והיא נאמנה לעובדות ולאווירת האימים בה התנסה איש העט הנודע.
היצירה מתומצתת אך היא קולעת, מעניינת ומאפשרת להכיר איש גדול, בקטנה.
הספר חושף בפנינו רק את קצה הקרחון באישיותו המסקרנת אך אם תרצו לחזות ביופיו המלא, בגדולתו אתם מוזמנים לקרוא אחד מספריו הנשגבים ולהתענג מכל רגע.
14 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
shila1973 (לפני 7 חודשים)
אינני יודעת אם יצאה גרסא חדשה של הר הקסמים
קראתי את הישנה והתקשיתי עם הפונטים הקטנטניים.
אולי באמת הגיע הזמן, בוב, שיוציאו מהדורה מחודשת ומתוקנת
shila1973 (לפני 7 חודשים)
תודה עמיחי ומחשבות,
רשמתי לעצמי!
shila1973 (לפני 7 חודשים)
תודה כרמליטה,
מאן היה בין המועטים שהתנגדו לגרמניה הנאצית אך ייתכן שהעובדה שאשתו שהייתה יהודייה מומרת השפיעה במקצת על החלטותיו
בוב (לפני 7 חודשים)
ניסיתי לקרוא את הר הקסמים ולא צלחתי אותו. אחד הספרים הבודדים שזנחתי באמצע. פשוט לא המשכתי לכרך השני.
מצד שני, מאוד אהבתי את ספריו של אחיו הבכור, היינריך מאן. מומלץ במיוחד ספר בשם 'הנתין'.
מחשבות (לפני 7 חודשים)
ומי שלא קרא, שווה לקרוא את מפיסטו של קלאוס מאן, בנו של.
עמיחי (לפני 7 חודשים)
מרתק. תודה.
כרמליטה (לפני 7 חודשים)
שילה, תודה שחשפת אותי לספר שלא הכרתי.
נשמע מעניין מאד, ונראה לי שההתלבטות של מאן חשובה להבנת הלך הרוח של לא מעט אנשי רוח גרמניים בתקופה ההיא.

אין ספק שאקרא.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ