ביקורת ספרותית על הנפילה - מהדורת 2015 מאת אלבר קאמי
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 6 במרץ, 2018
ע"י מחשבות


ספריו של אלבר קאמי זוכים להערכה רבה. הספר שלפנינו גרם לי רוב הזמן להבין הערכה זו, עד שבעשרים העמודים האחרונים חלה התפזרות טוטאלית, כך שסוף המונולוג לא היה לעניין.
ז'אן בטיסט קלמנס הוא עו"ד במקצועו. רוב הזמן עבד בפריז, הצליח בעבודתו וכאיש של מילים, הצליח גם בקרב נשים. אלא שעתה אינו נמצא בפריז וכעיר אלטרנטיבית לעיסוקו בחר באמסטרדם. במונולוג של כמאה עמודים, הוא מסביר ל"בן ארצי היקר" את שהתרחש עמו בעבר ואת שמתרחש עמו עתה. כך נפרס לפנינו במשך חמישה ימים סיפורו בבר מקסיקו סיטי, "משרדו" החדש של קלמנס.
קלמנס אהב את עצמו בעבר מאוד. עבודתו היתה הצלחה, מראהו אהוב על כל רואיו, בריאותו שופעת, כסף לא חסר. הוא אהב לחשוב על עצמו כאדם נדיב ואדיב, מיהר להעביר את העיוור את הכביש ובכלל לסייע ככל הניתן למין האנושי.
עד לנפילה.
הנפילה היתה עניין של מה בכך, אפילו שני עניינים, כשהשני חמור יותר. פתאום כל דבר מציק ומטריד, דברים לא ברורים מאליהם, אולי היה אפשר לנהוג אחרת. אבל עשרים העמודים האחרונים סיכמו סיפור מעניין ולא לטובה. עשרים עמודים אלה מצריכים מצד הקורא ידע בפילוסופיה ותיאולוגיה, שמי שאינו מצוי בהם מתייגע עד מאוד ולא מבין מהיכן זה בא ומה זה משרת.
עוד נפילה?
28 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מחשבות (לפני 10 חודשים)
רץ, החיים הם בהחלט חסרי משמעות ותכלית.
רץ (לפני 10 חודשים)
מחשבות - כתשובה לגבי המחשבות הפילוסופיות, אני מביא קטע מהביקורת שלי - "קאמי מאתגר אותנו בפרשנות פילוסופית לזרם האקזיסטנציאליסטי המחפש משמעות לקיום האנושי, בעולם מודרני המאופיין בבדידות וניכור. סארטר, ראה בקיום האינדיבידואלי יתרון - חירותו של האדם. קאמי מתנצח איתו, וטוען כי החיים הם חסרי תכלית, ובכל זאת אנו ממשכים בהם כאבסורד אנושי".
חני (לפני 10 חודשים)
נכון גם אני מרגישה את הבאזז פלופ..זה רק אומר שתהילה עוברת מפה לאוזן אבל כך גם ספרים ...
Pulp_Fiction (לפני 10 חודשים)
אלבר קאמי סיקרן אותי כבר מזמן. שמעתי רבות על "הרשימות האלג'יריות "שלו. יש סביבו איזה באזז אינטלקטואלי.בכל אופן מעניין מה שכתבת, במיוחד על הגיגיו הפילוסופיים.
אירית (לפני 10 חודשים)
ועל שכזה שקספיר אמר : "מאומה רבה על לא דבר "
ובכל זאת 42 שנים הצליח השחקן ניקו ניתאי לרתק את כל הבאים במחזה הזה - "הנפילה ".
עמיחי (לפני 10 חודשים)
מעניין ומסקרן. תודה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ