ביקורת ספרותית על ציפור ישנה - ספריה לעם #448 מאת יוכבד רייזמן
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 11 ביולי, 2017
ע"י הכוורן


מאז שנרשמתי לאתר לקח לי בדיוק כמה דקות לקלוט שיש כאן בין החברים סופרים בעצמם . יש כאלו שמופיעים בשמם המלא ואותם לא קשה להכיר, ויש כאלו שמופיעים תחת כינוי . שמתי למטרה לעלות עליהם ... ההימור שלי היה יעלהר , אלון ושונרא , אבל מסתבר שטעיתי . לפחות בינתיים , כי חבר'ה , עדיין לא מאוחר :-) וכך אחרי שיטוטים רבים בארץ סימניה הענקית , הגעתי אל הספר הזה שכתבה אותו ( אם הבנתי נכון ) חברה באתר .

אפשר לכתוב על הספר הזה באמת המון המון דברים , אבל כל כך הרבה כבר נכתב עליו ואני באמת לא רוצה לחזור על דברים של אחרים . אבל ממש על קצה המזלג : הספר מרגש ונוגע ללב , עצוב מאוד אבל גם קצת מצחיק ( אם אפשר לקרוא לזה ככה , כי ההומור שחור בטירוף ) , הוא מתאר מקרה שקצת קשה לי להאמין שיכול לקרות במציאות - להתחזות במשך 20 שנה למת חי , אבל הסיפור מסופר בצורה כל כך אמינה ומשכנעת , שאני כבר לא בטוח ...

הייתי רוצה לציין שני דברים שהרשימו אותי במיוחד : האחד זה השפה העשירה . איזה שליטה מדהימה בעברית ! העברית מזמן לא הייתה בספרות העברית כל כך עשירה , משובחת ורב גונית , ( וזה בולט במיוחד על רקע ספרי המקור של השנים האחרונות שלדעתי כתובים בשפה רזה וענייה ) . ואגב , כשאני כותב על העברית בספר שהיא רב גונית , אני מתכוון לזה שיחד עם העברית הספרותית הסופרת משלבת כאן גם סלנג ושפה עממית , לעתים עם שיבושי לשון מכוונים , והיא עושה את זה בחן רב מאוד . אהבתי את זה מאוד .

הדבר השני זה הסוף של הספר . מה זה הדבר הזה ? הספר מתנהל לו פחות או יותר על מי מנוחות , ואז פתאום בום טראח עצום ודלי מים קרים ( קרים ? ? רותחים ! ! ) נשפך על הקורא המסכן והספר נגמר . ככה , בפתאומיות , בניגוד לכל הציפיות , כשכל כך רציתי לקרוא על מעלליה של המשפחה המתוארת בספר . עד עכשיו קשה לי להחליט אם אהבתי את הסוף או ש ...... אהבתי אותו מאוד ... הוא קשה וחזק , אבל נראה לי שחזק מדי . זה כבר לא שוקולד בטעם מריר , זה שוקולד בטעם מרור . מה עם קצת חרוסת לקורא המסכן ? ?

בשיטוטים שלי בסימניה הבנתי שאלון כבר כותב ספר . אני מציע ליעלהר ולשונרא ללכת בעקבותיו . ומהסופרת של הספר הזה אבקש במילה אחת קצרה : עוד !
44 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
הכוורן (לפני חצי שנה)
תודה רבה לכל המגיבים , לכל אחד ואחת באופן אישי .
למען האמת אני מרגיש שקצת עשיתי עוול לספר הנפלא הזה , כי הוא ראוי להרבה יותר מהמעט שכתבתי . ניגשתי לכתוב את הדברים מיד עם סיום הקריאה , עד כדי כך הוא השפיע עלי . מצד שני , מיהרתי לעלות את הסקירה מרוב התרגשות לפני שהספקתי לכתוב את כל מה שרציתי לומר . מצד שלישי , כפי שכבר כתבתי באמת הכל כבר נכתב ונאמר ... אוקצור , למי שלא קרא אני ממליץ בחום .
ועדיין לא יכול להירגע מהסוף של הספר . הרס אותי לגמרי .
חני (לפני חצי שנה)
כולנו כבר ביקשנו עוד.... אבל כשיצירה נרקמת זה כמו ילד.לוקח זמן ואנחנו פה נחכה.קוראים ממושמעים.
סיקורת יפייפית.
סקאוט (לפני חצי שנה)
מיכל, צודקת בהחלט חח
גל (לפני חצי שנה)
מתחבר מאוד לנקודות שהעלית בביקורת! ספר נהדר :)
רחלי (live) (לפני חצי שנה)
קלעת במילותייך...ספר שהוא יצירת מופת בפני עצמה..והסופרת שכתבה אותו ראויה לכל מילה שנכתבה ושתכתב בעתיד.
מיכל (לפני חצי שנה)
מקסימה הביקורת, מקסים הספר ומקסימה הסופרת. אבל תסכימו אתי שהכי מקסים זה שאולי. עלם חמודות.
חגית (לפני חצי שנה)
איזה יופי של ביקורת. הכוורן, כתבת בצורה שהיא תענוג אחד גדול על ספר, שהוא לא פחות ממופלא בעיניי, והסופרת היא אישה מוכשרת בטירוף ואישה ענווה שכל מילה ומחמאה מגיעות לה.
שאולי (לפני חצי שנה)
אבל מנין המודרנה הזו שמבקר מכריז שאין לו מה לומר - כי הכול כבר נאמר על הספר, ואף על פי כן - אומר ועוד ?
לי יניני (לפני חצי שנה)
הכוורן לא קראתי את הספר והוא אצלי ברשימות כבר המון זמן... רק שאני צריכה גם 30 שעות ביממה כדי להגיע ולהספיק את כל מה שאני רוצה
שאולי (לפני חצי שנה)
נו, נו..נראה כמדובר בסיפור חי-מת כמצה. נאה הפירגון.
ולעניין ספרים בהסוואה - אפשר (כמעט ודאי) שמסתובב כאן סופר מוסווה, אשר משחרר דרך קבע בקורת אחת שבועית - ואיש לא הזכיר האפשרות שכזה הוא.
קורא כמעט הכול (לפני חצי שנה)
הכול נכון
yaelhar (לפני חצי שנה)
אני מוכרחה להוסיף משהו לגבי סימני הפיסוק.
תחשוב על זה ככה: סימן הפיסוק המצורף למלה שלפניו יוצר משמעות מסויימת. אם סימן הפיסוק עומד בפני עצמו, המשמעות הזו נעלמת. מוח הקורא מנסה לפענח את המשמעות, והתוצאה יכולה להיות כאב-ראש או הבנה שגויה של מה שהתכוונת להגיד.

ומסתבר ששכתחתי את הלייק! סליחה, תוקן.
שונרא החתול (לפני חצי שנה)
גם כשאני הגעתי לסימניה הייתי בטוחה שיש פה סופרים בהסוואה ולגבי חלקם יצא שצדקתי. אני לא סופרת בהסוואה ואפילו כתבתי על זה סיפור ובזה מתמצה הקשר שלי לסופרים. אני מודה לך על המחמאה ונרגשת שהוזכרתי בנשימה אחת עם יעל ואלון. כבוד גדול.
ביקורת מקסימה ואני מסכימה לכל מילה, אבל לא לסימני הפיסוק.
yaelhar (לפני חצי שנה)
הספר הנפלא ראוי לביקורת המקסימה הזאת.
כולי נרגשת מזה שמישהו חושב שאני יכולה לכתוב ספר...
הכוורן (לפני חצי שנה)
מחשבות כבר העיר לי על זה לא פעם ולא פעמיים ... לא יודע , התרגלתי .
צב השעה (לפני חצי שנה)
הקטע עם הרווחים בין סימני הפיסוק עושה לי כאב ראש. אבל חוץ מזה, יפה.
הכוורן (לפני חצי שנה)
דני , תודה . במקרה שלך עשית לי את החיים קלים ולא השארת מקרה לפיענוח - אתה כותב בשם האמיתי שלך ולא תחת כינוי ... הזמנתי בספריה את שהיד שלך ונראה לי שהוא יהיה בדיוק לטעמי .

לי - תודה רבה . קראת את הספר ?
לי יניני (לפני חצי שנה)
סקירה מצויינת. תענוג לקרוא אותה. הלב מתרחב כאשר קוראים כאלה מחמאות
דני בר (לפני חצי שנה)
תענוג לקרוא את הביקורת המפרגנת והמחמיאה הזו.
הלב מתרחב עם כל מילה שנאמרת כאן.
נדמה לי שהקוראת, שהיא גם כותבת, ראויה לכל מילה שנכתבה כאן, ואף למעלה מזה, והלוואי ונזכה במהרה בימינו ביצירה נוספת.

©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ