ביקורת ספרותית על גן החיים - על אנשים וחיות מאת אנטונינה ז'בינסקה
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 31 במאי, 2017
ע"י סדן


ראשית כל כדאי שלא להתבלבל בין הספר הנ"ל לבין ספר אחר "אשתו של מנהל גן החיות" שניהם מספרים את אותו הסיפור שיש בו הצלת יהודים. אינני יודע הרבה על הספר ההוא אבל לפחות על הסרט בשם הזה, שמעתי שהוא לא משהו... לעומת זאת הספר הנ"ל "גן החיים" הוא ספר זיכרונותיה של אנטונינה ז'בינסקה אשתו של מנהל גן החיות שהיתה סופרת בזכות עצמה. היא כתבה פה ספר מרתק שמגלה לנו מבט אינטימי על חייה הפרטים ועל משפחתה. זו הייתה משפחה הומנית של אוהבי אדם ואוהבי חיות. הדוקטור הסופרת וילדם "ריש", כולם אהבו בעלי חיים והתייחסו אליהם כחלק ממשפחתם. תוארי "חסידי אומות העולם" שקיבלו בזמנו דוקטור יאן ז'בינסקי ואשתו בישראל היו ראויים ביותר. זה איננו "ספר שואה"! סיפור הצלת היהודים בספר הנ"ל מהווה כאן רק חלק ממסכת של אנקדוטות וסיפורים מרתקים שנגעו לגן החיות. גן החיות עצמו לא פעל בזמן הכיבוש הגרמני אבל היו בעלי חיים שונים שגדלו בבית המגורים של מנהל הגן - ביחד עם כמה יהודים שהסתתרו בו. משפחת ז'בינסקי הורשתה להמשיך להתגורר בבית מנהל גן החיות, למרות שהגן כבר לא היה קיים, כי הדוקטור מונה רשמית ע"י שלטונות הכיבוש לתפקיד של מנהל חוות בעלי חיים לגידול פרוות בשטחו של גן החיות. בני הזוג שגם היו חברים במחתרת הפולנית הכללית והאירגון הפולני לצורך הצלת היהודים ז'גוטה, הצילו כשלוש מאות יהודים; חלקם הועברו למקומות מסתור אחרים וחלקם נשארו בשטח גן החיות. דוקטור ז'בינסקי ניצל קשרים מסוימים שהיו לו עם פונקציונרים גרמניים על מנת להיכנס לגטו ולעזור ליהודים בדרכים שונות ובין השאר להיחלץ מהגטו. בדרך כלל אנו קוראים לרוב עדויות של יהודים שהסתתרו בזמן המלחמה וכאן יש מבט מעניין שמגיע דווקא מהצד הפולני... יש כאן תיאור בלתי אמצעי על המרד הפולני בוורשה שהפיל אלפי חללים פולניים והיה מאורע טראומטי שהביא להריסתה ושריפתה של ורשה... הדוקטור נאסר במשך המלחמה ואנטונינה הסופרת היא זו שבעצם ניהלה את ענייני גן החיות וגם לאחר המלחמה היא מתארת את מאמציה להביא לבניה מחדש של גן החיות, לעתים בדרכים ממש לא שגרתיות כמו למשל כשהביאה לוטרה לישיבה של העיריה... הספר הנ"ל ריתק אותי ואני מאוד ממליץ עליו.
9 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
סדן (לפני 11 חודשים)
ותודה רבה גם לכם עיל ודני על תגובותיכם.
דני בר (לפני 11 חודשים)
אכן מסקרן!
yaelhar (לפני 11 חודשים)
סיקרנת אותי לגבי הספר.
אזכור את הביקורת אם יזדמן לי הספר.
סדן (לפני 11 חודשים)
כרמליטה אני ממש לא מסכים איתך. נקודת ההנחה שאת יוצאת ממנה היא מוטעית לדעתי;
זוהי בדיוק הסיבה שהדגשתי שזה איננו! ספר שואה
(כפי שאנו מכירים אתם לרוב...)
זהו לדעתי ספר ששופע אהבת אדם ואהבת חיות
ומבחינתי הוא אף מרגש! אבל כמובן זה איננו סוג ההתרגשויות של טרגדיות השואה...
בכל מקרה אני מודה לך על תגובתך ותודה רבה גם לבר
כרמליטה (לפני 11 חודשים)
אני מוקירה של פועלם של ז'בינסקי ואשתו.

אני מרבה לקרוא ספרי עיון וגם ספרי שואה תעודיים. לטעמי, הספר הזה כתוב ביבשושיות מוחלטת ולא הצלחתי להינות ממנו.
בר (לפני 11 חודשים)
שמחה שנהנית מהספר אבל חייבת לתקן איזשהי אי הבנה,
הספר "גן החיים- על אנשים וחיות" נכתב ע"י אנטונינה ז'בינסקה, אשתו של יאן ז'בינסקי, אודות המעשים שהתרחשו באותו גן החיות בפולין.
הספר "אשתו של שומר גן החיות"- מספר את אותו הסיפור בדיוק אך כתבה אותו הסופרת דיאנה אקרמן והיא מספרת מנקודת מבט חיצונית על מעשיהם של הזוג ז'בינסקי.
ספר זה הנו ספר הנצחה לזוג. ונכתב ב2007.
עובד גם לסרט (מצוין) שמציג עכשיו בבתי הקולנוע.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ