ביקורת ספרותית על צמח אטלס - ספריה לעם #119/120 מאת חיים גראדה
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 24 במרץ, 2017
ע"י גוטי


ספר יפה ומעניין בעיקר למי שפילוסופיות שעניינן הוראת מוסר, דוגמא אישית וחיבוטי נפש מסעירים את נפשו.

מדובר בעולמם של לומדי התורה הליטאים בוילנה ובעיירות שמסביב.

צמח אטלס הוא ילד יתום מהוריו שגדל אצל דודו, עילוי בתורה, לומד בבית המדרש של בעלי-המוסר, שגדל מנער לגבר צעיר נאה וגבוה. ככזה שגדל בעולם בחורי הישיבות משדכים לו נערה שלא מתאימה לו כלל. לפיכך, ולאחר שכבר חתם על כתב התנאים (מעין אירוסין), לוקח צמח אטלס את רגליו ונס על נפשו. בעיירה לומז'ה הוא מתוודע למשפחת סטופל, משפחת סוחרים עשירים ו"חופשיים" ואל סלאוה, ביתם התמירה ויפת התואר.
והרי זה ברור שכשבחור תמיר ונאה פוגש בבחורה עשירה ויפת תואר יתפתח רומן ביניהם, רומן שיביא את צמח אטלס לעולמות "חופשיים" ורחוקים מאוד מעולם בעלי-המוסר עליו גדל.

כמובן שצמח לא יכול לזנוח לחלוטין את העולם הפנימי והעשיר ברוח לטובת אישה נאה וחופשיה כולל עולמה העשיר גם בכסף ומכאן מתפתח סיפורו העגום של הבחור שמתענה בין עולם בעלי-המוסר לעולם התאווה והנאות החיים הגשמיים.

השאלה הגדולה ששואל גראדה בסיפורו היא: האם הבסיס שמקבל הנער בילדותו מספיקה על מנת למלא את עולמו המוסרי (דעתו של "החזון איש"} או שעל האדם להתחבט ולהיאבק בשאלות מוסריות בכל ימי חייו. (דעתו של צמח אטלס)

זהו ספר יפה ומלא פלפול ומחשבה. גראדה שוב מתאר את העולם של תלמידי החכמים וחכמי וילנה ואת העולם היהודי המרתק של תקופת הגאונים הליטאים ובהם גם "החזון איש". על הדרך הוא מספר גם על עולמם של הסוחרים היהודיים והעיירות שוקקות החיים.למרות שאהבתי את "העגונה" של גראדה הרבה יותר, אני בכל זאת ממליצה על ספר זה למי ששאלות מוסר ולמי שהעולם היהודי הישן קרוב לליבו.
14 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
גוטי (לפני שנה ו-3 חודשים)
בסלון הישן בבית הורי בירושליים היה קיר שלם מלא ספרים. בנוסף לספרי האינציקלופדיה העברית היו ספרים רבים שקיבל אבי מהוצאת "עם עובד" בתוקף היותו מנוי. חלקם ממש אוצרות ספרותיים שאני כילדה ונערה לא מצאתי בהם עניין. והיום אני מתענגת על חלקם ובתוכם גם ספריו של גראדה.
פשוט הזכרת לי דני, תודה!
דני בר (לפני שנה ו-3 חודשים)
הספר הזה וגם "העגונה" יצאו בהוצאת "עם עובד" לפני שנים רבות, ולכן מילאו את הספרייה בבית ילדותי. את שניהם אהבתי מאוד, נדמה לי שאת "צמח אטלס" אפילו יותר.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ