ביקורת ספרותית על היו זמנים ברוסיה - עלייתם של האוליגרכים מאת בן מזריץ'
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 3 בפברואר, 2017
ע"י Pulp_Fiction


ישנם מקומות בעולם שהמילים "דמוקרטי" ו"ליברלי" מזוהות עם כאוס, עוני, מאפיה שידיה בכל וחוסר ודאות טוטלית. האם תהיתם אי פעם כיצד התפתחה "פוטיניזציה" ברוסיה? מדוע עם שחי שנים כה רבות תחת משטר טוטליטרי קומוניסטי בוחר שוב ושוב(באופן דמוקרטי) בנשיא שמגביל את חופש הביטוי, שהפך את שני הערוצים הממלכתיים המרכזיים לשופריו הפרטיים המהללים אותו יומם וליל? נשיא שעושה במדינה ככל העולה על רוחו, תוך שהוא תופר את חוקת הפדרציה למידותיו, חונק את האופוזיציה, צובר הון עתק שמקורו אינו ברור,כולא(ויש אף טוענים שגם מחסל) את המתנגדים לו...

ובכן אם תקראו את הספר הזה, אולי תבינו את רוסיה טוב יותר. לאחר קריסת ברה"מ בשנת 1991 התפורר הסדר הסוציאליסטי על כל מנגנוניו. ובעוד שהממשל החדש מנסה להרכיב את החוקה ולבנות חברה קפיטליסטית ליברלית חדשה, מנצלים יזמים מפוקפקים את הכאוס ואוירת השחיתות על מנת להשתלט על נכסי המדינה ששווים מיליארדים רבים. תהליך זה מלווה בדם רב, כי ישנם לא מעט מתחרים על המכרות, המפעלים, ערוצי הטלוויזיה. בנוסף לא תמיד המנהלים של הנכסים הממשלתיים שמונו עוד בתקופת הקומוניזם ששים לשתף פעולה עם המבקשים להשיג בעלות על אוצרות העם בדרכים ברבריות. כמובן שכל מי שעומד בדרכם של כרישי הון אלה משוחד, מאוים, במקרה הטוב,אך לעתים קרובות פשוט מחוסל ללא שום גינונים. עולם שלם של פשע, עסקאות אפלות וחיים נוצצים של עשירים מופלגים נפתח בפנינו. זהי חברה ייחודית הבנויה על חסויות,אין בה חוזים כתובים ועורכי דין. הכל נסגר בהסכמים בעל פה שמי שמפרם משלם ביוקר. לצד קבוצה קטנה של בעלי הון אלה חיים מיליונים רבים של אזרחים טובים בעוני, לאחר שאיבדו את כל חסכונותיהם, במקרים רבים גם את פרנסתם אגב חילופי השיטות. אלה שעובדים יכולים להמתין חודשים רבים עד שיקבלו את שכרם. בטחונם האישי של הרוסים נפגע קשות וכל השירותים הבסיסיים שהמדינה מספקת לאזרחיה חדלו מלפעול באופן תקין. הממשל חסר אונים, שכן עודד תחילה את מכירתם של נכסי המדינה בגרושים ואף נהנה בעצמו מפירות העסקאות, וכעת אין לו מושג כיצד להמשיך הלאה. נשיא ילצין הכריזמטי שהדרדר בריאותית ותפקודית נתפס כחסר את המסוגלות הבסיסית להביא לשינוייים המיוחלים. אזרחים פשוטים מתבוננים באנשים ישרים ושומרי חוק שורדים בקושי רב בזמן שקבוצה של מאכערים ועבריינים של ממש משגשגת ומנהלת חיי ראווה בזבזניים. האדם הפשוט אינו חש בטחון בשום תחום ואין הוא יכול לדעת מה יקרה ביום שלמחרת והאם יפרוץ משבר נוסף שאפשר שלא ייצא ממנו...האוליגרכים מצידם עושים ככל העולה על רוחם: הם קונים שלטון בכסף, ממנים אנשים שנוחים להם ומסירים מהדרך את המפריעים, מחלקים ביניהם את השלל וכל זאת כשלא מעט דם רע זורם ביניהם עצמם...עד שמגיע פוטין.

המחבר מכניס אותנו למאחורי הקלעים של עולם אחר,אפל ומרתק כאחד. אנו עדים לדרמה הפסיכולוגית דמויית רכבת הרים, נחשפים לדרכי המחשבה של מנהיגים,של ילדים שגדלו בעוני והפכו לאנשים העשירים בתבל.

הספר נקרא בנשימה אחת, מכיוון שהינו ספר מתח לכל דבר,רק שמה שהופך אותו למעניין במיוחד, זו העובדה שכל האירועים בו אכן התרחשו במציאות ואנשים רבים, בהם הוא עוסק עודם חיים. ה"עלילה" בנויה על סיפור עלייתו והתרסקותו של בוריס ברזובסקי היהודי(כמו הרוב המכריע של האוליגרכים בימים ההם-ומכאן המיאוס שחשים רבים מהרוסים לכל דבר יהודי).

הספר זורם ומומלץ לחובבי ז'אנרים המתח וההיסטוריה .עבודת מחקר מעולה.
10 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-1 חודשים)
תודה, דריה על ההמלצה החמה. זה אכן סיפור מעניין. כשאתפנה מעיסוקיי, אתעמק בדבר.
דריה המזדקנת (לפני שנה ו-1 חודשים)
המלצה נוספת, כרוכה בקצת מאמץ: אחרי שאלכסנדר ליטוויננקו נרצח בהרעלת הפולוניום, הוקמה ועדת חקירה בבריטניה, שהצליחה לשחזר צעד אחד צעד את הפעילות שלו, את הקשרים שטווה, ואת ההצלחה המסחררת של שני הלא-יוצלחים שלא ברור מי בחר בהם להתנקש בו. בתור דו״ח של ועדת חקירה (באנגלית) הוא נקרא כשילוב בין ראשומון לספר מתח בעצמו.
אז אם יום אחד ישעמם לך, תעשה גוגל על the litvinenko inquiry. יש לוועדה אתר והדוח ניתן להורדה. ואם אגלה לך איך הם עלו על עקבותיהם של שני הלא יוצלחים, אני אדפוק מה-זה ספוילר!
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-5 חודשים)
תודה על ההמלצה,רץ.
רץ (לפני שנה ו-5 חודשים)
ביקורת מעניינת - לא רוסיה ולא טורקיה דמוקרטיות, צריך לקרוא את הספר פוטין - האיש ללא פנים של מאשה גסן בכדי להבין שמי ששולט על רוסיה הם יוצאי הק.ג.ב, שפוטין הוא בוגרו.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-5 חודשים)
תודה חברים
דני בר (לפני שנה ו-5 חודשים)
ביקורת מרתקת על נושא מאוד מסקרן ומיוחד.
כרמליטה (לפני שנה ו-5 חודשים)
סקירה מרתקת. תודה. הוספתי לרשימה.
Pulp_Fiction (לפני שנה ו-5 חודשים)
מי שלא חי, אף פעם לא טועה,מחשבות. ואם בתוך ספרים לעיתים יש טעויות,וזה לא הורס את כל הספר, נראה לי שטעות אחת באות(שתוקנה),אין בה על מנת לפגום בביקורת שלמה.
תודה על ההערה בכל אופן.
מחשבות (לפני שנה ו-5 חודשים)
קרישי הון זה בהחלט דבר לא קריזמטי.
לי יניני (לפני שנה ו-5 חודשים)
תודה רבה. נשמע מעניין. שבת שלום

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ