ביקורת ספרותית על לבד בברלין מאת הנס פאלאדה
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 30 באוקטובר, 2016
ע"י מירי


אכן, סיפור מסעיר על שני אנשים, על בעל ואישה גרמנים, שמנסים להגן על הצדק בעולם הזה ולעצור את הזוועות הנעשות ליהודים ולכל מי שבוגד בהיטלר ובמדיניותו. הספר מבוסס על אירועים אמתיים מתקופת מלחמת העולם השנייה בברלין. על אף שקריאתו של הספר זורמת וסוחפת, הוא מורכב וכבד וככל שמתקדמים עם הקריאה, ובמיוחד כאשר מגיעים לעמודיו האחרונים, מבינים עד כמה היו נוראים מעשי המשטר הנאצי ועולות המחשבות 'כיצד ייתכן שהאנשים האלה היו כה לא אנושיים, כה אכזריים שקשה לי לקרוא להם אנשים, לא מגיע להם להיקרא אנשים'. מה שהכי נגע ללבי בספר זו הציטטה הבאה, הלקוחה משיחה בין שתי דמויות נוספות בספר..היא כל כך נגעה ללבי, משום שהיא כל כך אמתית ואכן מעוררת מחשבה עמוקה על ההתנהגות שלנו בעולם הזה -
"שנית, ידידי היקר, היית צריך לדעת שזה לא משנה שמעטים נלחמים נגד רבים. העניין הוא בכך שכאשר מזהים שעניין מסוים הוא אמתי, חייבים ללחום למענו ולא משנה אם אתה או אדם אחד שבא למלא את מקומך הוא זה שיזכה לקטוף את פירות ההצלחה. אני לא יכול לשבת בחיבוק ידיים ולהגיד: האנשים האלה באמת חזירים, אבל מה אכפת לי?"[.............] "התרחקנו מאוד זה מזה! מלמל קארל הרגזל בעגמומיות. אני לא גוזל שום דבר מאף אחד בזה שאני מאושר". ( *קארל נשוי ועומד להפוך לאבא). "דווקא כן, אתה גונב! אתה גונב את הבנים מהאמהות, את הבעלים מנשותיהם, את החבר מהנערה, כל עוד אתה מסכים לכך שהם נורים באלפיהם מדי יום ביומו, בכך שאינך מזיז אצבע כדי לגרום לרצח להיפסק. כל זאת אתה יודע היטב, ואני שואל את עצמי אם אתה לא כמעט גרוע יותר מכל נאצי מושבע. הם טיפשים מכדי לדעת איזה פשע הם מבצעים. אבל אתה יודע זאת היטב ובכל זאת לא עושה כלום! האם אתה לא יותר גרוע מהנאצים? ברור שאתה יותר גרוע!".
*** ועכשיו שאלה למחשבה עבורנו, אמנם המלחמה מאחורינו ועדיין: האם אנחנו עשים מספיק למען הצדק בעולם הזה?
ספר מומלץ ומעשיר את הידע אודות התקופה של מלחמת העולם השנייה וההתנגדות של חלק מהגרמנים האמיצים, ביניהם הדמויות האמתיות הראשיות בספר, לנאציזם.
תודה לאוטו ולאליזה המפל, הדמויות שעליהן נכתב הספר. תודה לאומץ לבם ולשאיפה ורצון להביא צדק ואור לעולם הזה, מעשיהם מעידים על היותם גיבורים אמתיים. יהי זכרם ברוך.
13 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מירי (לפני שנה ו-5 חודשים)
תגובה למיס מימי תודה רבה על ההמלצה!
האמת, ראיתי גם שיצא ספר להנס פאלאדה, בשם "השיבה לברלין". יכול להיות שהוא כלל לא חדש, אלא מדובר בתרגום שנעשה לא ממזמן לשפתנו. אשמח לקבל ביקורת עליו:)
Miss Mimi (לפני שנה ו-6 חודשים)
המלצה על ספר שואה טוב שקראתי היי מירי!
קראתי את הביקורת ואת ממש יודעת ליכתוב, נהנתי מהקריאה.
אני כל חיי קראתי 5 ספרים נפלאים בנושא השואה, אך המרתק ביותר היה "נערה מברלין" מעט ג'ייק ווליס סימונס . אם את אוהבת רומנים על השואה זה הספר עבורך, הוא קיבל הרבה ביקורות טובות בח"ול .
ספר מעולה, כדאי ליקרוא!

בידידות, Miss Mimi
Miss Mimi (לפני שנה ו-6 חודשים)
לי יניני (לפני שנתיים)
מירי בודאי שקראתי אבל זה היה לפני הרבה שנים שעוד לא היה פייסבוק וסימנייה...
קארן (לפני שנתיים)
אהבתי את הביקורת ואת התגובות :)
מחשבות (לפני שנתיים)
הלל, הוא דווקא לא ספר מרתק במיוחד. כיאה לספר נוער למבוגרים, הוא שטחי, קלוש וסתמי למדי. אם רוצים ספר בעל עוצמה רבה במיוחד, אין כמו נוטות החסד.
מירי (לפני שנתיים)
תודה רבה!
yaelhar (לפני שנתיים)
לא קראתי את הספר, אז אין לי ידע לגבי סיווגו.
אם את מתעניינת ב"מה שהיה שם" מזווית אחרת, הרשי לי להמליץ על "סופי שול והורד הלבן" שהוא סיפור אמיתי ולא ידוע, וכל אחד - גם נוער - יכול לקרוא אותו ולהתרגש.
מירי (לפני שנתיים)
הלל- מסכימה איתך. תודה על התגובה.
הלל הזקן (לפני שנתיים)
ומה מבדיל בעצם 'ספר נוער' מפרוזה למבוגרים?... הניקוד? הסגנון? גודל הגופן? התכנים? הכתיבה ברובד אחד מרכזי ללא רבדים נסתרים המתגלים רק במקרה שהנך קורא מיומן עם תואר שני בספרות והיכרות מקצועית עם ז'אנרים וסגנונות שונים ומשונים?!...
מציע למשל את יצירת המופת של סר וולטר סקוט - "אייבנהו"; בכמה מדינות וגם אצלנו הספר סווג משום מה כרומן לנוער, אבל מי שקרא/יקרא מעט על סבך התכנים -גלויים וחבויים- המופיעים בספר (צרתם של היהודים בניכר - כמעט קריאה לעשיית צדק הסטורי, הומניזם והכרה כי כל בני האדם נולדו שווים וכן הלאה), יסכים בוודאי שמי שייעד אותו רק לגילאי 12-14 - עשה לו עוול לא מבוטל.
בקיצור: לא מסכים ש"לבד בברלין" הוא ספר נוער סביר וגם אם אינו דורש איזה מאמץ אינטלקטואלי יוצא דופן - הוא עדיין ספר מרתק וראוי לכל הגילאים.
נ.ב. הסרט "רשימת שינדלר" בראיה פדגוגית אובייקטיבית הוא חנטריש פורנוגראפי. ועם זאת, העובדה שסייע להציף -שוב- את נושא השואה אצל מיליוני אמריקנים שלא ידעו על כך דבר טרם צאתו - הוא הישגו החשוב. כנ"ל "לבד בברלין".
מירי (לפני שנתיים)
תמי- תודה תמי, האמת גם לי, אף על פי שקראתי הרבה ספרות על השואה והמלחמה, זה הוסיף זווית ראייה נוספת על מה שהתרחש שם.
לי יניני- תודה על העידוד, האמת איני חושבת שאראה את הסרט, במיוחד אחרי שקראתי כבר את הספר והסיבה השנייה, יהיה לי באמת קשה לצפות בו..אבל שמעתי הרבה תגובות טובות על הסרט. אני עוקבת מדי פעם אחר הביקורות שלך לספרים ולא זכור לי שראיתי ברשימה שלך את הספר "ציפורים מתות בסתר" של קולין מקאלוג. אני חושבת שתאהבי אותו. בכל מקרה ספר מומלץ! טיפונת מזכיר את העוני והתקופה הקשה שעברו הדמויות בספר "האדמה הטובה".
תמי (לפני שנתיים)
מירי - כל הכבוד !
אני בהחלט מסכימה שזה ספר חשוב ומרתק.
לי הוא הוסיף זוית ראיה נוספת על המלחמה הארורה...
אני מחזקת את ידייך בדעתך הנחרצת.
מירי (לפני שנתיים)
שונרא החתול- תודה על ההערה, אשנה מעט. אכן מדובר באנשים אכזריים.
לגבי מחשבות, אני לא מתרגשת..כבר הספקתי להבין את האופי העומד מאחוריי האישיות שלו ואני לא אומרת זאת כדי לפגוע בך חס וחלילה, פשוט ראיית העולם שלנו די שונה. אך, עדיין לא אסכים לעבור בשקט על מצב בו מעליבים מישהו. המצפון שלי לא שקט, כאשר זה נעשה ועוד מתחת לביקורת שכתבתי.
מחשבות (לפני שנתיים)
מירי, מה הקשר? הספר כספר הוא ספר קלוש. מה זה משנה מה בדיוק קרה שם?
שונרא החתול (לפני שנתיים)
גם אני חושבת שזה ספר מעולה.
ואל תתרגשי ממחשבות. יש לו דעה נחרצת על הרבה דברים והוא כותב אותה בפסקנות נטולת שמץ של ענווה.
אלון קצת מסתלבט אבל זה ברוח טובה.
״לבד בברלין״ הוא ספר שולטטטטטטטט!!!!!!!!1111
חבל שאת בוחרת לתאר אנשים רעים כ״חיות אכזריות״. אין חיות אכזריות, רק אנשים.
מירי (לפני שנתיים)
תגובה לאלון- בשלב הזה מפריעים לי הציניות והזלזול. חוסר ההבנה של מה שבאמת הלך שם..כאילו מדובר בספר עם עלילה דמיונית, שהמציאו אותה, שניתן להרהר בה "אהבתי" או "לא אהבתי" את התוכן שלה, האם היא נראית לי "סבירה" או לא סבירה. בספר יש רעיונות עמוקים וחשיבה מעמיקה. בכל שלב בחיים אתה עושה חשבון נפש ומהרהר מחדש על דברים שנעשו או לא נעשו כלל. ברגע שמחליטים לשים תווית על הספר, כספר נוער, מדובר בכך שבעצם הספר מכיל מסר שיהיה מובן ככל הנראה רק לנערים ולנערות ושהספר לא יכול ללמד ולחדש שום דבר בקרב קהל קוראים מבוגר יותר. הרי המבוגרים פקחים ונבונים, בשבילם העלילה פשוטה...לא ולא, הספר כלל לא כתוב לנוער, הוא כתוב לכל אדם מכל שכבת גיל, שמספיק בשל להבין את הכתוב בו ולהפנים את המסר החשוב.
אלון דה אלפרט (לפני שנתיים)
מחשבות, אתה לא סתם מעליב סופר, אלא סופר שמת לפני שבעים שנה. חתיכת הישג.
מירי, למה ההגדרה של מחשבות את הספר כ״ספר נוער סביר״ מפריעה לך? מה מפריע לך יותר, ה״נוער״ או ה״סביר״? באופן אישי, אני לא מוצא טעם לפגם לא בזה ולא בזה.
מירי (לפני שנתיים)
תגובה למחשבות- ברגע שאתה כותב שמדובר בספר נוער סביר, אתה בעצם מעליב סופר, אדם, שבניגוד לעשרות סופרים אחרים, העז לכתוב על ההתנגדות של הגרמנים לנאציזם, על מעשה הגבורה והאומץ של הדמויות העיקריות- אנשים אמתיים שחיו עלי האדמות. במילים אחרות, אתה משפיל את הרעיון, שבבסיסו נכתב הספר ושאותו בחר הסופר להעביר לקוראיו. אין זה משנה באיזו דרך הוא בחר להעביר את הרעיון, אך הרעיון/ המסר הועבר ובמילים שלך "ספר נוער סביר" אתה בעצם מזלזל בכל הפואנטה של הספר. תגובה, שמשתמע ממנה היחס השטחי שלך לכל הכתוב, בעצם מעלה תחושת התנשאות. הסיפור הוא מסעיר, משום שהאנשים האלה היו בשר ודם, אמתיים, שהקריבו את חייהם למען הצדק, למען מטרה צודקת. לא לכולם יש אומץ לשלוח מעל מאתיים גלויות ברחבי גרמניה עם האימרות נגד השלטון! לא לכולם יש אומץ לעמוד במשפט, שהחלטתו ידועה מראש, ולהגיד בפני כל הנוכחים הנאצים "אני לא מאמין שהרייך בן אלף השנים יחזיק מעמד הרבה זמן".. אבל מסתבר שבהשוואה לכל המעשים שהוזכרו מקודם, יש אנשים אמיצים יותר, שיותר קל להם לשבת בחדרם המוגן בבית ולכתוב שמדובר בספר נוער סביר.
מחשבות (לפני שנתיים)
עמיר, מה השתנה?
לי יניני (לפני שנתיים)
אני גם במעודדים. ממליצה גם על הסרט.
רחלי (live) (לפני שנתיים)
מחשבות אהבתי!!!! עמיר!!!תעודד תעודד
(לפני שנתיים)
התקדמנו ל"סביר" - התרככות משהו - מישהו ?
מחשבות (לפני שנתיים)
סיפור מסעיר זה לא, ספר נוער סביר זה כן.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ