ביקורת ספרותית על במערב אין כל חדש (הוצאה מחודשת) מאת אריך מריה רמרק
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 1 באוקטובר, 2016
ע"י Rasta


מדהים!
בחור גרמני בן 20 שנשלח אל החזית כדי לקחת חלק במלחמה שתשנה לו את החיים.
האמת שרק שמעתי על הספר וגם בעקבות הכריכה שלו לא חשבתי שאני אסיים את הספר בתחושות האלה, אני מחשיב את עצמי כפציפיסט, כאחד שמאמין באחווה, אהבה ואחדות. זאת הדרך שאני מאמין בה וזאת הדרך שאני הולך אחריה ולכן כשהציעו לי לקרוא את הספר חשבתי לעצמי שאין סיכוי שזה יעבוד כי זה ספר מלחמה שזה עולם שלא מדבר אליי בכלל, במהלך הקריאה הבנתי כמה טעיתי וכמה יש זעקה לשלום בספר מצד החייל הגרמני שמתאר את המלחמה והיום יום שלו, כמה יש פציפיזם מובהק בספר. המלחמה הייתה מיותרת לגמרי, היא לא הועילה לאף אחד ופשוט הרסה דור שלם.
בספר יש תיאורים קשים מאוד על המלחמה ועל היום יום שלהם בחזית, תיאורים קשים שמרגישים כל כך ראליסטים מה שגורם לקורא לחשוב שהוא עצמו נמצא יחד איתם בחזית.
הספר מחולק לשלושה חלקים לאורך כל העלילה, 1. מחשבותיו של פאול, שם הוא מתאר לנו את מה היה עושה אם לא הייתה מלחמה, מספר על עברו, רעיונות לעתיד וכו', נשמע שיש אופטימיות, הוא גם מודה בזה שהמלחמה מיותרת ושלדעתו הדור שלו נהרס בעקבות המלחמה. הוא מספר על החיים שהיו לו לפני, על משפחתו, על אמא שלו, אחותו ואביו.
2. החזית, שם מתוארת המלחמה מנקודת המבט שלו, תיאורים קשים כמו שכבר ציינתי למעלה. אני חושב שרמרק באמת הצליח להדהים כל קורא בעזרת התיאורים האלו.
3. היום יום של החיילים כשהם לא בחזית, שם הוא תיאר חיים של נערים שנעצרו ונזרקו אל החזית, לפי התיאורים מבינים שמדובר סה"כ בילדים בני 20, לכל אחד מהם יש תכונות אופי כאלה ואחרות, תחומי עניין וסיפור חיים מעניין.
אחד הדברים שאריך מריה רמרק מנסה להעביר דרך הדמות הראשית פאול שהדור שלהם נהרס ברגע שהתחילה המלחמה. זה לא משנה אם היה נזק פיזי או לא. הוא מנסה להעביר לנו שמלחמה זה אסון ששום דבר חיובי לא יכל לצאת מימנה גם אם נגמרה. המלחמה נגמרה אבל היא השפיעה על דור שלם נפשית מה שגרם לנזק גרוע הרבה יותר. כמו שהוא מתאר בסוף הספר - "אנחנו מיותרים אפילו לעצמנו, נגדל, אחדים יסתגלו, אחרים ייכנעו, ורבים יהיו עובדי עצות. השנים יחלפו, לבסוף נאבד... "במערב אין כל חדש"..
ספר מדהים שאני ממליץ לכל אחד לקרוא, הנאה מובטחת.
קריאה מהנה!
שתהיה שנה טובה, חג שמח לכולם :)
18 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Rasta (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
תודה על התגובות יעל ויוסף!
שנה טובה וחג שמח לכולם, אושר ובריאות :)
yaelhar (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
ספר מצויין המביא רעיונות חשובים.
פציפיזם - שהוא רעיון הגיוני ביותר - אינו מצליח להתרומם כי טבע האדם מחייב מלחמות ואלימות. ומי שלא מאמין לי שיצפה בפעוטון המטפל בבני שנתיים - שלוש ויראה מה זה מלחמות, ובעיקר על מה...
יוֹסֵף (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
ספר טוב ומרשים. קראתי בהוצאה הישנה. אלא שהקריאה חייבת להיות ביקורתית ולזכור שהפציפיזם הגואה באירופה של שנות העשרים והשלושים של המאה הקודמת היו בין הגורמים המשמעותיים שהביאו על העולם מלחמה נוראה אף יותר - מלחמת העולם השניה. הרצון להימנע בכל מחיר ממלחמה גרר תבוסתנות ושיקע את אירופה בבוץ שלא היה ממנו מנוס. פציפיזם הוא נחמד כשאתה לא נדרש להתמודד עם מטורפים, רודנים או קנאים צמאי דם.
Rasta (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
מסכים איתך מאוד adielz, ללא ספק נכנס לאחד מהספרים הטובים שנכתבו.
מחשבות, אין שאלה של שמאל או ימין.. בסופו של דבר הרעיון שעובר בספר זה שמלחמה זה דבר נורא ומיותר.. לא צריך להיות שמאלני או ימיני כדי להבין את זה. בכל אופן זכותך לא לאהוב. זה היופי בקריאה, כל אחד מתחבר לספר בצורה שונה/אם בכלל.
מחשבות (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
ספר משעמם ובלתי קריא. חומר חובה לשמאלנים, המוצאים בכל טקסט פנינים. שיהנו.
adielz (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
בעיניי, אחד הספרים הטובים ביותר שנכתבו אי פעם. אני זוכר את העצבות שבי כשקראתי את הסיום "במערב אין כל חדש" , פשוט ספר מופלא. מי שעדיין לא קרא שיעשה את זה לעצמו.
ביקורת מעולה!
Rasta (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
תודה על התגובות סקאוט וחגית :)
צילה, תעשי את הטובה הזאת לעצמך ותקראי את הספר.
צילה (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
אני רוצה ומתלבטת.
-^^- (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
ביקורת מקסימה לספר שזמן רב אני רוצה לקרוא
חגית (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
אהבתי מאוד את הביקורת שלך. שנה טובה.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ