ביקורת ספרותית על Harry Potter and the Cursed Child - Harry Potter #8 מאת J.K. Rowling
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 17 באוגוסט, 2016
ע"י אנונימי


אני גבר נשוי. יש לי אישה נפלאה ששמה הוא ג'יי קיי רולינג. יש לנו 7 ילדים נפלאים (ובעזרת השם, אני מקווה שיהיו עוד), שאותם אנחנו אוהבים מאוד מאוד.
כשבננו הראשון נולד, והתלבטנו לגבי השם שניתן לו, רולינג לא הייתה מוכנה לקבל שום שם שהצעתי. היא אמרה שהשם היחיד שהיא מוכנה לתת לבן היילוד, הוא 'הארי פוטר'. אז קראנו לו הארי פוטר. ואז, כעבור שנה, בשנת 1997, נולד בננו השני. ושוב, רולינג אמרה שגם לו היא רוצה שיקראו הארי פוטר. ניסיתי לשכנע אותה שזה לא הגיוני שלשני הילדים שלנו יקראו באותו השם, אבל היא לא השתכנעה. בסוף הגענו לפשרה שבנוסף ל'הארי פוטר' שבהתחלה, תהיה תוספת קטנה שנוסיף לשם של כל ילד, כדי שיוכלו להבדיל ביניהם. וכך, לבננו הראשון קראנו 'הארי פוטר ואבן החכמים', לשני 'הארי פוטר וחדר הסודות', לשלישי 'הארי פוטר והאסיר מאזקבאן', לרביעי 'הארי פוטר וגביע האש', לחמישי 'הארי פוטר ומסדר עוף החול', לשישי 'הארי פוטר והנסיך חצוי הדם' ולשביעי 'הארי פוטר ואוצרות המוות'.
(ולכן, כששואלים אותי מהו הספר הכי טוב בסידרת הארי פוטר, אני מזדעזע. כי כשאומרים לי לבחור ספר אחד של הארי פוטר שאני הכי אוהב, זה כמו להגיד לי לבחור בן אחד מתוך שיבעת בניי שאני הכי אוהב. כי ספרי הארי פוטר הם כמו ילדים בשבילי. בכל אחד מהם יש קסם, ואני אוהב את כולם באותה המידה בדיוק).

אבל אז... אבל אז הגיח לעולם בננו השמיני, שרולינג ואני החלטנו לקרוא לו 'הארי פוטר והילד המקולל'.
למען האמת, זו הייתה הפתעה בשבילי שנולד לנו ילד שמיני. כי אחרי שאני ורולינג עשינו את הבן השביעי שלנו, אני זוכר שהיא הצהירה בפניי קבל עם ועדה שזהו, נמאס לה, ושהיא לא רוצה לעשות יותר ילדים. "7 ילדים זה יותר מדי, אז 8 זה כבר מוגזם" - אבל אז, כאמור, לפני קצת יותר מ- 10 חודשים, כאשר שכבנו יחד במיטתנו הזוגית, היא אמרה לי בתשוקה: "הי חומד, אני רוצה שתעשה לי עוד ילד. עוד ילד אחד ודי. מבטיחה". לא שאלתי שאלות, וישר עשינו את זה. שמחתי על ההחלטה שקיבלתי. תמיד רציתי עוד ילד נוסף, ילד שמיני. כעבור זמן קצר, רולינג נכנסה להיריון - הזמן שבו החל להיווצר התהליך של הילד השמיני. תהליך זה ארך כ-9 חודשים, שבסופו יצא הילד השמיני המתוק שלנו לאור העולם. היינו בשמיים.
אבל... היתה בעיה. הילד הזה היה פחות מוצלח מהילדים האחרים. כן, כן, אני יודע שזה נשמע מוזר ולא הגיוני, וכי הרי איך זה ייתכן שלזשל"ב ורולינג ייצא ילד שהוא לא מוצלח כמו האחרים? אני יודע, אבל זה מה שקרה. ואיך להגיד את זה? מסתבר שהשם שנתנו לו ('הארי פוטר והילד המקולל') הלם אותו בהחלט: הוא פשוט לא עמד בציפיות וברף הגבוה שהציבו לו שיבעת אחיו הגדולים. לרגע אפילו התחרטתי על אותו רגע מקולל, הרגע הזה שבו אני ורולינג היינו במיטה והיא הציעה שנעשה עוד ילד ואני הסכמתי מבלי לחשוב פעמיים על ההשלכות. לעזאזל, לעזאזל, לעזאזל! אני חושב שאם הפעם מישהו היה ניגש אליי ושואל אותי אם אחרי הולדת בני השמיני, אני עדיין אוהב את שמונת ילדיי באותה מידה, אז הייתי אומר שלא. כלומר, שיבעה מילדיי אני אוהב באותה המידה, אבל את השמיני פחות.
אז למה הבן השמיני הוא פחות מוצלח משיבעת אחיו?
* אחיו הגדולים, כבר מגיל קטן, יכלו לדבר ברהיטות, בשפה עשירה, יפה וגבוהה בהתאם לסטנדרטים. היה פשוט תענוג להאזין להם. האח השמיני, לעומת זאת, באותו גיל בדיוק, ידע לדבר רק במישפטים קצרים, שהזכירו מאוד דיאלוגים באיזה מחזה.
* הופעתו החיצונית - הוא היה נמוך ורזה יחסית לאחיו הגדולים, שהיו עבי-כרס, בריאים וחזקים כמו שוורים.
* הוא נהג לעשות כל מני מעשים, שבהשוואה למעשים של אחיו הגדולים, היו מאוד מטופשים, הזויים ולא הגיוניים בעליל. ההתנהגות שלו פשוט לא הייתה תקינה.

לאור זאת, ולאור סיבות נוספות, אני ורולינג אישתי החלטנו ללכת לפסיכולוג בכדי להתייעץ עמו בנוגע לילד המקולל שלנו. ושם, בפגישה, הוא אמר לנו משפט כזה חכם, שאני בחיים לא אשכח. הוא אמר: "ילד זה לא משהו שמשווים עם ילדים אחרים. ילד זה לא צעצוע, משחק ווידאו, ספר או סרט. לילד יש נשמה. ילדים צריך לאהוב כמו שהם. אם תתייחסו אל הילד השמיני שלכם באותה הצורה שבה אתם מתייחסים לאחיו הגדולים, הוא ילמד להעריך את עצמו יותר. יהיה לו ביטחון עצמי. ואולי הוא אפילו בעקבות זאת יפסיק גם לאכזב אתכם. תזכרו: אין ילדים מקולקלים - יש יחס מקולקל. ולא כל ילד צריך לצאת מצליחן ומושלם. כל ילד צריך לפעול על פי יכולתו, וזה מספיק".

כשחזרנו הביתה, החלטנו לפעול על פי עצתו של הפסיכולוג. וראו זה פלא: התחלנו להעריך יותר את בננו החמישי! אמנם התהליך היה ארוך ולא פשוט, ודרך מאיתנו הרבה סבלנות, סובלנות וכוח רצון, ובאמת היה קשה לפעמים להתעלם מהשונות ומהחריגות של בננו השמיני משאר הבנים (וזה קשה אחת על כמה וכמה, לנוכח העובדה ששיבעת אחיו נמצאים כל הזמן בבית והמצליחנות שלהם פשוט נודפת מהם כל הזמן), אבל שיננו לעצמנו שוב ושוב את דבריו של הפסיכולוג, להימנע מכל השוואה.
והיום, אני יכול לומר בגאווה שאני אוהב את בננו השמיני בדיוק כמו שאר הילדים שלנו. אמנם זה לא ישנה את עצם העובדה שהוא פשוט לא כמוהם ולא מוצלח כמוהם, אבל אני עדיין אוהב אותו, כמו שהוא. כי בכל זאת, זה הארי פוטר. זה הבן שלי.

***

והנה עצתי לכל מי שמתכוון לקרוא את הספר השמיני של הארי פוטר: אל תבואו עם ציפיות, אל תבואו עם השוואות. פשוט תבואו עם הספר, תקראו אותו ותהינו.


נ.ב - מי שמעניין אותו לדעת איך אני ורולינג הכרנו, או לשמוע את סיפור אהבתנו המופלא, מוזמן לשאול אותי בפרטי, ואני אענה לו.
14 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
אנונימי (לפני שנתיים ו-2 חודשים)
תודה רבה, לונה לאבגוד!
רגע רגע רגע, אני לא אמרתי שהספר הזה טוב כמו האחרים! הספר הזה ממש גרוע יחסית לקודמים. רק יחסית, כי סך הכל נהניתי מאוד מקריאת הספר הזה.
תהני ממנו, והכי חשוב: אל תבואי עם ציפיות גדולות מדי, זה הכי חשוב.
כוכב לכת (לפני שנתיים ו-2 חודשים)
וואו, איזה ביקורת מקורית!
נהנתי לקרוא אותה וחייכתי כמו מטורללת עד הסוף ממש.
המסקנות שלי מהביקורת מאוד מבולבלות. כן, הבנתי מרבים שהספר נשמע כמו תסריט למחזה יותר מאשר ספר. אבל לאומת זאת שמעתי כאלה שלא הבינו למה אחרים מתעצבנים, ושהספר היה טוב כמו הראשונים.
אני לא יכולה לחכות לשבוע הבא כדי לקנות אותו ולגבש דעה בעצמי.
אנונימי (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
תודה, חגית. מבין אותך לגמרי :-)
חגית (לפני שנתיים ו-4 חודשים)
מקסים, ואני בטוחה שאתם תאומים זהים.
אנונימי (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
זשל"ב - החלטה טובה. אולי ההחלטה הטובה היחידה שקיבלת במהלך חייך.
אנונימי (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
הי סקאוט, תודה. אגב - איפה הרסתי אותך מצחוק? בביקורת או בתגובות?
אנונימי (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
תודה רבה לך, מיכל!
-^^- (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
הרסת אותי מצחוק.אני רצינית זשל"בXD
מיכל (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
ביקורת טובה,נהנתי לקרוא
זה שאין לנקוב בשמו (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
עכשיו פגעת בי. זה שיש לי יותר ממך, לא אומר שאני לא יכול להסתדר גם בלי! ותכניס את זה טוב טוב לראש שלך.
בכל מקרה, אני רואה שהדיון כאן עקר ויוצא לגמרי מכלל שליטה, ואני לא מוכן להמשיך. אז שלום שלום ולא להתראות!

אנונימי (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
לא צריך את הלייקים שלך. כמו שאתה רואה, יש לי מספיק כרגע.
וזה בדיוק מה שדיברתי עליו: אני, בניגוד אליך, ילד לא יוצלח, יכול להסתפק במועט... בדיוק לזה התכוונתי!!!


זה שאין לנקוב בשמו (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
אנונימי - קראתי את הביקורת שכתבת, שאיתה אני כל כך מסכים. אבל בדיוק כשעמדתי לעשות לייק, ראיתי את מה שכתבת עליי וזה היה ממש אבל ממש לא יפה. אז אין לייק.
איכזבת אותי. חשבתי שאתה אוהב אותי. כנראה שהתבדיתי.
אנונימי (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
מיכל, את אכן צודקת. יש לי אח תאום וקוראים לו כאן בשם זה שאין לנקוב בשמו... איך ידעת? (אגב, זו הסיבה שאין לי תמונה. כי בין כה וכה אתם יודעים איך אני נראה, כי אני נראה שתי טיפות מים כמו שנראה אחי התאום, שלו יש תמונה כאן באתר שהוא מרוח בשוקולד)
אבל הוא ילד לא יוצלח, עם אישה לא יוצלחת וילדים הכי לא יוצלחים שיש.

ותודה על המילים הטובות (:
מיכל (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
אתה גבר נשוי. יש לך אישה נפלאה ששמה הוא ג'יי קיי רולינג. יש לכם 7 ילדים נפלאים. ואולי יש לך גם אח תאום בשם זה שאין לנקוב בשמו? כי אתם כותבים בצורה מאוד דומה ומאוד שנונה!

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ