ביקורת ספרותית על לדעת אישה - צד התפר # מאת עמוס עוז
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 1 במאי, 2015
ע"י טוביה


לדעת אישה עמוס עוז

בספר זה נכנס הסופר עמוס עוז, לעולמו הפנימי של יואל רביד. איש מוסד שאולי יצא לפנסיה מוקדמת, אולי יענה בחיוב לבקשות החוזרות של הפטרון שלו וימשיך לשרת, שכן הפטרון שלו מייעד לו למלא את מקומו בניהול המשרד.
העלילה בספר הזה קיימת בזכות הפרטים הקטנים, בזכות התבוננותו המרוכזת של יואל, בזכות מערכות היחסים בין בני משפחתו, חברים ואפיזודות קצרות משהותו בשירות.
אם אתבקש לתאר את הספר במשפט אחד קצר וממצה, אומר כך - “זהו ספר מדעי, המוכיח שאלוהים נמצא בפרטים הקטנים".
עושר הדימויים, רמת הרגישות של האנשת חפצים ודקות האבחנות בשינויי מזג האוויר ותופעות הטבע הנלוות אליהם, הופך את הספר הזה, לא פחות ולא יותר מאשר גאונות אמנותית.
דוגמה אחת, באחת משיחותיו של יואל עם בתו נטע, ברגע רגיש במיוחד, לאחר שהיא עברה התקף.
"… פזור דעת קירב אל שפתיו את כוסית הברנדי הריקה, וחזר והניח אותה ברוך על השולחן, כנשמר שלא להשמיע נקישה ולא להכאיב לשולחן.”
זה אינו ספר של סיפור, למרות שבדיעבד מסתבר שמסתתר בו סיפור מרתק, זהו ספר של סופר שריכז את כל כוח הריכוז הצפון בו, כדי לקת אותנו למסע חד, הגיוני, רווי יצרים שאין בו אף שגיאה אחת, כי יואל עקב בקפדנות אחרי המילים ודאג שלא תהיה שום שגיאה, ואם תהיה, היא תשפיע מיד על אופן פעולתו, והיא הימנעות מלהיכנס למצב המסמן בחובו שגיאה, וזאת בדקות אבחנה של מיקרוסקופ רב עצמה, המציג את הדברים בבהירות רבה ומבודד המרכיבים כל אחד לעצמו, בסדר ישר ובסדר הפוך, תוך הפעלת מנגנון הבקרה, שהפך כבר כאוטומט, אחרי עשרים ושלוש שנות שירות.
כך בתו של יואל שבתחילת הספר מתוארת כמשהו אמורפי, בלתי ניתן לזיהוי, כשגיאה של מערכות, מתגלה בסופו של הספר במלוא יופייה ועצמתה ודומה מאוד למרבה הפלא לאביה, ליואל.
יש בספר זה שימוש בטכניקה של חזרה על דברים שנאמרו כבר. עמוס עוז משתמש בטכניקה זו בכמה מספריו, אך בספר זה בולטת התופעה, כיצד הולכים ומתמלאים משפטים אלה ביתר משמעות, הולכים ומתמלאים, עד שלב מסוים שבו הקורא (אני במקרה זה) חש עד לעומק מה בא משפט זה או אחר לומר, מה הוא בא לייצג בתוך המערכת הכללית של הסיפור.
וכהמלצה.
מי שהשפה העברית יקרה ללבו, יוכל למצוא עונג בספר הזה, אך בתנאי שיפתח את הספר עם לב נקי.
5 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ