ביקורת ספרותית על מלך היהודים רומקובסקי מאת סטיב סם-סנדברג
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 11 באוקטובר, 2014
ע"י חרגול


אני דור שני לשואה, הורי מהעיר לודז' ו"חיו" בגטו מהקמתו ועד שנת 1944, ממנו הועברו למחנה אושוויץ. מעט מאוד סיפורים שמעתי מהם. אבי לא דיבר אף פעם ואימי דיברה כל הזמן על השואה אבל התמקדה באובדן האישי של כל המשפחה לרבות ילדה בת 10 באושוויץ. הוי.. כמה הייתי רוצה לקרוא את הספר כשהיו עדיין בחיים, לאמת את הסיפור ואולי להקל עליהם את הזכרונות.
בשנה שעברה נסעתי עם אחותי לביקור שורשים בפולין (יכולנו להוציאו לפועל רק לאחר שאימי נפטרה, היא מעולם לא רצתה לשמוע או לבקר בפולין). במהלך הביקור נפגשתי עם ראש הקהילה היהודית בלודז', ששומר על בית הקברות, מנהל את רישום הניספים ושומר על מעט האתרים היהודים ששרדו. ניהלתי אתו שיחה ארוכה על רומקובסקי למרות שעדיין לא קראתי את הספר (נודע לי על רומקובסקי ממקורות אחרים). גם הוא שחי במקום היה בגטו ומכיר את האיש-רומקובסקי לפני ולפנים לא הצליח לגבש דעה האם האיש היה שטן או אדם תמים שהאמין שעל ידי הקרבת החלק ניתן להציל את הארי. יש עובדה הסטורית אחת שהספר מתעלם ממנה. בסופו של עניין מגטו לודז' יש את מספר השורדים הרב ביותר מכל גטאות פולין גם יחסית וגם אבסולוטית!! וזה בגלל שגטו לודז' היה האחרון לפינוי וזה "בזכות" רומקובסקי. הדילמה שעמדה בפני היהודים והנהגתם, היודנרט, היא דילמה בסדר גודל תנכ"י שמלווה את האדם משחר האנושות בכל מצבי הקיצון, כמה ניתן להקריב על מנת לשמור על שארית הפליטה.
עכשיו,לגופו של הספר והנשוא רומקובסקי. הסופר, אינו יהודי ולכן הספר נכתב כמסמך היסטורי אוטנטי מעורבב בסיפורי רומן תקופתי, אני אישית לא אוהב את הסיגנון הזה, בעבודת חקר רצינית (יש עדיין מספר לא מבוטל של ניצולי שואה מהעיר לודג') אפשר היה לייצר מסמך היסטורי אמין וחזק בהרבה.
בסה"כ ספר חשוב, מדיר שינה ומורט עצבים.
10 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רץ (לפני 3 שנים ו-9 חודשים)
כתיבה מעניינת נוגעת - בנושא כול כול כך מורכב - אני אישית קראת את מי יכתוב את ההסטוריה שלנו - וזה היה אחד מהספרים המדהמים שקראתי בחיי - הביקורת בהכנה.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ