ביקורת ספרותית על התמוטטות - מדוע נפלו הציביליזציות הגדולות של העבר?האם זה יכול לקרות גם לנו? מאת ג'ארד דיימונד
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 29 בנובמבר, 2013
ע"י sveta oaky


גם אם אתה מאלו, כמוני, שמעמידים פנים שהם לא בבית כשנציגים של העירייה באים לדבר איתם על הפרדת אשפה, ספרו של דיימונד הוא ספר חובה בשבילכם. לא צריך להיות בעל תודעה ירוקה מפותחת, עם רגישות מוגברת לנכות ניוונית ביונים או עם נטייה ליצירת היסטריה המונית בהתבסס על ראיות חלקיות, בשביל להבין ולהפנים את המסר של הספר הזה: החגיגה לא יכולה להימשך.

אחרי ששינה את תפיסת עולמי באמצעות "רובים, חיידקים ופלדה", מצליח דיימונד בספרו "התמוטטות" ל"האיר" אותי באשר לשכבת הקרח הדקה עליה אנחנו מנהלים את אורח חיינו הרהבתני והזבזבני. ולא זה לא בגלל שדיימונד מוכיח את ההטפות המתחסדות של מי שהפך את האפוקליפסה האקולוגית למקצוע, וזה לא בגלל שהוא מגביר את חשיבות עצות כוסות הרוח למת של אקו-99-אף-אמ. דווקא ההתרחקות המכוונת מהעיסוק בתחומים אלו, והפניה להצגת המחיר הנורא שאנחנו משלמים כבר היום, המחיר שנשלם בהעתיד הקרוב מאוד, והמחירים שכבר שילמנו (כחברה אנושית), על התכונה שכל אדם כנה מכיר בעצמו, ושמאפיינת גם את האנושות כגוף היסטורי: חוסר היכולת לדחות סיפוקים. כלומר, הקושי האנושי להזדהות עם מטרות ארוכות טווח, כשלפני אפו מונחים, כביכול, הצרכים המיידים - העכשיו.

ייחודו של הספר של דיימונד הוא בכך שאינו מתחמק משאלתו של גראוצ'ו מרקס: "למען הדורות הבאים? מה בדיוק הדורות הבאים עשו בשבילי?". באמצעות דוגמאות בנאליות ודוגמאות מזעזעות מהעבר, ובודגמאות בנאליות ומזעזעות מההווה, תשובתו של דיימונד על השאלה היא שהמחשבה שההשפעה של מעשינו עכשיו תבוא לידי ביטוי רק בעתם של הדורות הבאים היא טעות במקרה הטוב (או הטעיה פסיכולוגית מכוונת במקרה הרע). אנשים שהסביבה מזהמת אותם מבפנים ומבחוץ (אפילו אם לא נכליל במשוואה דברים במחלוקת, כגון השפעת הקרינה הסלולרית), שהמשאבים עליהם מבוססים חייהם זולגים להם במהירות מבעד לאצבעות, ואינם מוצאים גג לגדל תחתיו את ילדיהם, אינם יכולים לחיות באשליית הדורות הבאים. התוצאות של מעשינו מופיעות כבר היום, והתוצאות המזוויעות ביותר כבר התרחשו במקומות אחרים בעולם, או יתרחשו בהקדם. גם המבוגרים מבינינו יחזו זאת על בשרם, לא רק ילדי גן.

פרק אחר פרק מפרק דיימונד כל אופטימיות שבאמצעותה אפשר לחוג בחוסר מעשה באוויר. אין לנו דרך לנקות את המים, האוויר והקרקע שלנו במהירות שבה אנחנו צורכים את המוצרים שמזהמים אותם (גם שיפור טכנולוגי יוצא דופן לא יציל אותנו, במידה ונמשיך כך). כנ"ל לגבי כמות המזון שנוכל לייצר בעתיד, השטח המינימלי שבו הפרט והמשפחה יכולו לקיים את חייהם, ושינוי במגמת העיור, שזה 200 שנים רק הולכת ומאיצה. זה לא שאין טענות נגד שניתן להעלות כנגד חלק מהטיעונים של דיימונד, ולא שאי אפשר להפריך באופן אמפירי חלק אחר מהן. עם זאת, טיעוני נגד יאלצו לעמוד בסטנדרט גבוה מאוד של הוכחה, שכן כמות ההוכחות המדעיות שמספק דיימונד היא אדירה. כאן נכנס כישרון הכתיבה המושחז של דיימונד, המשלב כמות עצומה של מחקרים ואסמכתאות מדעיות, ובדרך שהיא לדעתי כמעט מעשה נס, מצליח שלא לשעמם כמעט באף שלב של הספר. ובאשר ל"פתחים" האמפירים שמשאיר דיימונד לאורך הספר, הרי שאלו הם שמייחדים את דיימונד משאר נביאי הזעם, בכל התחומים.
15 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
חמדת (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
מחפשת את המקלט הקרוב ...
חמדת (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
מחפשת את המקלט הקרוב ...
רץ (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
כתוב יפה על נושא שלא קל לכתוב עליו ביקורת אם אתה לא מהתחום, ועל כך מחמאות, לגבי התובנה של הספר, שקראתי לפני הרבה זמן, אבל התמוטטות עוסק במערכות מוגדרות של תרבויות, בעידן הגלובלי - כדור הארץ הוא תרבות אחת, ואין ספק שהמשבר הנוכחי מאיים עליינו, את תחילתו אנחנו חשים כעת, הקצב, עוצמת הקטסטרופה, והאם מדובר בתהליך הפיך, אילו השאלות המהדהדות מהדרמה הזאת .
עולם (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
יופי של סקירה. אבל, באופן כללי, ציביליזציות קודמות לא נפלו בגלל שגרמו לקטסטרופה אקולוגית, אז כנראה שהטיעונים שלו כלליים יותר...?
אנקה (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
בלי ספק אתה כותב טוב אבל באסה הספרים האלו האפוקליפטיים המפחידים.
yaelhar (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
ביקורת מצויינת.
חלבי (לפני 4 שנים ו-10 חודשים)
יפה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ