ביקורת ספרותית על שתיים דובים - ספריה לעם #673 מאת מאיר שלו
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 14 בנובמבר, 2013
ע"י דינה


אני מודעת שהספר "שניים דובים" הוא הספר הכי פופולרי בימים אלו ואני מרגישה קצת כמו הילד שצועק: המלך עירום.
יתכן שמספר פרטים מן העלילה נחשפים להלן.
הטענה הראשונה שעלתה היא שהספר מבוסס על סיפור אמיתי שארע בבינימינה. מאיר שלו עצמו אומר ששמע סיפור ,שאינו יודע אם הוא נכון. בכל מקרה אין זה דיווח עיתונאי, אלא ספר פרי רוחו של הכותב וכך צריך להתייחס אליו.
הדמות המרכזית בספר, זאב תבורי, מתוארת בחוסר עקביות קיצונית החל מנער שעושה עיניים לרות, המשך בגבר האלים והמתעלל,וסיים בסבא הטוב והמיטיב שמגדל את נכדיו הנטושים באהבה. אנשים אומרים לי: בני אדם אינם עקביים. בני אדם אולי לא עקביים, אך דמויות ספרותיות צריכות להיות עקביות והדבר מטריד גם את מאיר שלו שכותב,מתרץ: "סבא שלי היה אדם אלים אכזר, פרימיטיבי.הוא נהיה בן אדם רק אחרי שהביא לכאן אותי ואת דוביק. אנחנו היינו התיקון שלו...."
הספר מכיל סיפור משני שהמטרה שלו לאפשר את מותו של זאב תבורי באופן אלים ולאפשר לאיתן לנקום את מותו. החלק הזה, שאינו שייך כלל לסיפור המרכזי, משונה ולא ברור. שני אנשי עולם תחתון מגיעים לשולי המושבה עם אדם שאותו הם רוצים לרצוח ועם פגר של עז שבעזרתו הם רוצים להסתיר את הגוויה. זאב תבורי נקלע באופן מקרי למקום והם מרוצצים את גולגלתו. למה?מה המניע שלהם? התשובה כי זה מה שהם עושים בד"כ, רוצחים אנשים, לא ממש מספקת. בכל מקרה, איתן, בעלה של הנכדה, הסובל מדכאון עמוק, מיד יודע שזאב תבורי נרצח. הוא יודע מי רצח אותו, הוא יודע שהרוצחים ישובו למקום הפשע למחרת בבוקר, וכבר בפרק השני של הספר, הרבה לפני שהקוראים יודעים במה מדובר,הוא מתארגן כדי לארוב להם ולרצוח אותם. ממש אדם ביוני שרואת את הכל ויודע את הכל. בכל מקרה הפרקים העוסקים בסיפור צדדי זה מפוזרים באופן אקראי לאורך הספר.
דברים רבים נוספים בספר לא "מסתדרים" והסיבה שקשה לשים לב לכך היא שכל הסיפורים מעורבבים זה בזה.
השאלה העיקרית היא מה רצה מאיר שלו לומר לנו בספרו זה. למרות שהוא עצמו אמר שזה ספר על נקמה, השאלה עדיין נשארת פתוחה.
2 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה2 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ