ביקורת ספרותית על שומר הזמן - סיפורו של האדם הראשון שמנה את השעות מאת מיץ' אלבום
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 3 באוגוסט, 2013
ע"י yuli


השבוע הזדמנה לי האפשרות לשבת ולקרוא שלוש שעות ברצף בעודי ממתינה בתור לשירות פקידותי מסוים. היות וטרם קראתי שום ספר מספריו של אלבום וכן הספרים שאני כן קוראת במקביל היו מאוד עבים ולא נוחים לקריאה בעמידה, אז החלטתי לתת הזדמנות ל"שומר הזמן", 234 עמודים בסך הכל.

לספר שני קווי עלילה מקבילים שנפגשים לקראת הסוף. הסיפור הראשון הוא סיפור של דור, אשר נישא לאלי בתקופה שעוד היו אלים בעולם ובני האדם לא ידעו שעון מהו. בזמן שחברו של דור, נים, בנה את מגדל בבל, היה דור עסוק בבניית שעונים מסוגים שונים. כמובן שהוא עשה זאת עוד לפני שידעו בני האדם מהו זמן ושעון מהו. דור זוכה לכינוי "אב הזמן" והוא נענש עונש אכזרי. אנו הקוראים מלווים אותו והוא מלווה אותנו בהערות שונות ותובנות לאורך הסיפור כולו.

קו העלילה השני שייך לשתי דמויות שונות אשר לכאורה אין ביניהם שום דבר במשותף. וויקטור, איל הון אשר מוצא עצמו בגיל שישים ושמונה גוסס מסרטן ושרה, נערה צעירה לא מקובלת בתיכון. למרות השוני הרב בין וויקטור לשרה שניהם נלחמים למען מטרה אחת- זמן.

העלילה של הספר מתקדמת במהירות והיא אינה מורכבת. אך התחושה שהספר מעביר היא לא נעימה ומוסרנית. נראה כאילו אלבום מנסה לכפות על הקורא את ההבנה לפיה יש לחיות כל יום כאילו זה היום האחרון, וללמוד כל יום כאילו יש לך נצח ללמוד. הפטרנליזם שנשפך מהתוכן אל תוך הקריאה לא מצא חן בעיני והתקשתי להתחבר לספר.

לאחר הקריאה בספר לא נשארו לי תובנות לחלוק או רצון לקרוא ספרים נוספים של מיץ אלבום. לכן, אומנם הספר סייע לי להעביר את התור הארוך, אך כנראה שיכולתי לנצל את זמן הקריאה עבור יצירה קצת יותר טובה ופחות מתאמצת. לשיקולכם.
3 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה3 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ