ביקורת ספרותית על הקוראת המלכותית מאת אלן בנט
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 12 ביוני, 2013
ע"י yaelhar


אנחנו עם נטול מלכוּת ואריסטוקרטיה. חשבתם פעם מה היה קורה אילו המלכים המעטים של ימי התנ"ך לא היו מאבדים עצמם לדעת במריבות וקרבות, אלא מייצבים את מלכותם ויוצרים שושלת? אולי אז היה לנו למי להשתחוות. מצד שני מן הסתם לא היינו יכולים להסכים על כללי הטכס... לעמים אחדים יש מלכים, דוכסים, רוזנים (ובעבר השעשוע הלאומי של עלמות אמריקאיות מבית אמיד היה לחפש איזה רוזן או דוכס תפרן, להינשא לו ולצרף את התואר הנחשק לשם המשפחה - הכפול - שרכשה). המלוכה המפורסמת והאיתנה ביותר היא כמובן המלוכה הבריטית. האנגלים לא רק חמקו משלטונו הדתי של האפיפיור, הם גם הבינו מוקדם יחסית שאינם יכולים לבזבז בקלות דעת "חומר מלכות" רק משום שנושאו הוא אשה, והתירו לנשים להפוך מלכות - לא רק להיות נשואות למלך. ואולי לזה צריך לייחס את יציבותה הרבה של המלוכה הבריטית.

הסיפור המקסים של אלן בנט מייצר ביוגרפיה בדיונית לדמות אמיתית, ושלא כמו רומנים היסטוריים, החופש שבנט נוטל לעצמו הוא נדיר כי גיבורתו (ואנשים שסביבה) עדיין חיה. הסיפור הוא על מלכת בריטניה שנתקלת במקרה בספריה ניידת באחת מחצרות הארמון, שואלת ממנה ספר באופן מקרי, קוראת אותו עד הסוף (לא סתם היא מלכה, לימדו אותה משמעת, ולסיים מטלות) ובלי משים נגררת - תחילה כחובה ואחר כך כמכורה לעולם של קריאת ספרים ולימוד על נושאים שכמלכה - שאין לה תחביבים משל עצמה והיא מסורה רק לחובותיה - היו זרים לה עד כה. הרגלי הקריאה החדשים של המלכה מפריעים מאד למנגנון הפקידים המשרתים אותה. ואפשר להבין אותם: כל עוד היא הלכה בתלם והם היו "המתדרכים" אפשר היה לשלוט בה. אבל מי יכול לשלוט בידע ובדמיון של אדם קורא? קריאה היא דבר מסוכן מאד.

הספר הזה כולו קסם. לא רק בגלל קריאת ספרים, מה שמן הסתם קרוב ללבי, והשילוב המקסים של אנקדוטות על ספרים ועל סופרים. הוא כתוב בהומור רב, שחלק ממנו - עקב השתייכותי לאומה חסרת אריסטוקרטיה - לא הבנתי עד הסוף, אבל מה שהבנתי הצחיק אותי מאד וגרם לי לחשוב.
נהניתי מאד מהנובלה הקטנה (122 עמודים בפורמט קטן) והחיננית הזו, שבסגנון מאופק ואירוני עוסקת בפוליטיקה, בשאיפות שררה של פקידים ומקורבים, ובעיקר נותנת מושג אמיתי ורציני - למרות ההומור - על משמעות הקריאה לקוראים. אני די בטוחה שגם אתם תהנו ממנו.


30 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
yaelhar (לפני 5 שנים ו-5 חודשים)
תודה רבה, דן סתיו! לגבי המוסד הקיסרי ביפן - אין לי מושג. בעולם המערבי גם לבתי מלוכה יש מדרג ובראשו, נראה לי, המלוכה הבריטית.
דן סתיו (לפני 5 שנים ו-5 חודשים)
yaelhar ביקורת יפה ומעניינת. גם אם מתעלמים מרעיון המלוכה בארץ הקודש.....עדת משרתי המלכה מזכירה את עובדי השירות הצביורי המקיפים את השר או ראש הממשלה ומכוונים אותם כרצונם (כמו ביס מיניסטר...). ובאשר לבתי מלוכה - אם אינני טועה המוסד הקיסרי ביפן עתיק יותר ממקבילו הבריטי בכמה מאות שנים לפחות....
טופי (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
וכוון שכך אני מתעתדת לקרא את הספר.
yaelhar (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
אכן, טופי, קריאה היא דבר מסוכן: את זה הבינו בעלי העבדים שאסרו ללמד אותם לקרוא (על לכתוב לא היה מה לדבר...) מבינים זאת גם בטליבן שאוסרים ללמד ילדות וכמובן נשים לקרוא. ואפילו אצלנו בתקופה הקדומה היה משהו "כל המלמד בתו...כאילו לימד אותה..." ויש עוד.
טופי (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
קריאה היא דבר מסוכן? משפט המחץ!
yaelhar (לפני 5 שנים ו-11 חודשים)
תודה רבה, מתוקה! הערכתך המוצדקת לפירגון צריכה להיות מופנית למפרגנים...

ולמרות שזה נשמע קלישאה, התקופה הקשה תעבור. כי היא תמיד עוברת. ומי שעובר תקופה קשה צריך לזכור (למרות שלפעמים הוא לא יכול להאמין) שלא תמיד זה יהיה המצב.
מתוקה (לפני 6 שנים)
ראשית, ביקורת מקסימה כתמיד.
שנית, מחמם את הלב לראות פה את הפרגון של החברים - גם במקרה זה, שלא כוון דווקא אליי - עצם הפרגון והמילים החמות מחמם את ליבי בתקופה קשה מאוד עבורי.
yaelhar (לפני 6 שנים)
בלו בלו ואפרתי תודה מקרב לב.
אפרתי (לפני 6 שנים)
את ראוייה להרבה יותר. לא פירטתי הכל.
בלו-בלו (לפני 6 שנים)
יעל, המחמאות מגיעות לך, וכל מילה מהלב!
yaelhar (לפני 6 שנים)
וואו, אפרתי, הלואי שהייתי ראויה לחצי ממה שכתבת פה! ואין ספק, לקבל פירגון מחברים זו חוויה שאינה דומה לשום דבר אחר, תודה רבה!
בלו-בלו (לפני 6 שנים)
אפרתי- כרגיל היטבת לנסח, מסכימה איתך.. נצחיה, אני לא חייבת לקרוא כל מה שהומלץ, אבל הביקורות של יעל נותנות לי את התחושה שכל ספר שהיא אהבה הוא מיוחד במינו ואסור לי להחמיץ.
אני דווקא לא קוראת לאט- זו בדיוק הסיבה שרעיון השבב של אפרתי נראה לי ההסבר ההגיוני היחיד:-)
בלו-בלו (לפני 6 שנים)
נצחיה (לפני 6 שנים)
בלו-בלו, מה שאני אומרת הוא כזה: את לא צריכה לקרוא את *כל* מה שהומלץ עליו. הספר הזה, ספציפית, לא מצריך המון מאמץ, ולכן אפשר להשחיל אותו גם (ואולי בעיקר) למי שהקריאה שלו איטית יחסית. וגם אני מצטרפת לדעתה של יעל - הקריאה מאוד מאוד מענגת. באמת. בעיקר עבור גולשים באתר כגון זה, שהקריאה בראש מעייניהם.

יעל - אז אני מניחה שהטעות שלי. כנראה שאני צריכה לקרוא שוב את הספר...
אפרתי (לפני 6 שנים)
יעל היא המלכה הבלתי מעורערת של האתר הזה. קריאה רבגונית, ביקורות רהוטות ויפות, מעמיקות, מאירות את הנושא מכמה זוויות, בעלות טון אנושי והבנה פסיכולוגית מעולה, והספק שאין שני לו. כבר חזרתי חזור וטעון שהחדירו למוחה איזה שבב, היא מקרבת את הספר לאיזור הקודקוד, השבב קורא את האפליקציה ויעל מוכנה ומזומנה לכתוב אחת מביקורותיה הנהדרות. ואני גם סומכת עליה לחלוטין.
yaelhar (לפני 6 שנים)
תודה רבה, בלו-בלו! זה סיפור כל כך קצר ומתומצת שמהר מאד לקרוא אותו. והוא כל כך מענג, שגם הזמן הקצר הזה חולף כהרף עין...
בלו-בלו (לפני 6 שנים)
נצחיה - מה שהתכוונתי הוא שאני רוצה לקרוא את כל הספרים שיעל כותבת עליהם. גם אם כולם היו נובלות עדיין לא הייתי מספיקה...
כמעט בכל ביקורת של יעל מישהו מתיחס להספק הקריאה האדיר שלה, וכולנו ירוקים מקנאה (לפחות אני...)
בלו-בלו (לפני 6 שנים)
נצחיה - מה שהתכוונתי הוא שאני רוצה לקרוא את כל הספרים שיעל כותבת עליהם. גם אם כולם היו נובלות עדיין לא הייתי מספיקה...
כמעט בכל ביקורת של יעל מישהו מתיחס להספק הקריאה האדיר שלה, וכולנו ירוקים מקנאה (לפחות אני...)
yaelhar (לפני 6 שנים)
תודה, נצחיה אבל את טועה: שמה המפורש מוזכר בספר, וגם ההשוואה עם זו שעל שמה נקראה - אליזבת הראשונה. גם ראשי הממשלות איתם עבדה מוזכרים בשמם, וכמובן הכלבים...
yaelhar (לפני 6 שנים)
תודה רבה, נערה עם קעקוע דרקון! מלוכה - במיוחד הבריטית - יציבה יותר מתופעות חברתיות אחרות. את יודעת מה אמרו על מלכים שיישארו על כנם בעתיד: ארבעת המלכים מהקלפים, והמלכה הבריטית...
yaelhar (לפני 6 שנים)
תודה רבה, דושקה: ממש כייף. מתאים לרשימת הקריאה ההיא...
yaelhar (לפני 6 שנים)
תודה רבה, חלבי!
yaelhar (לפני 6 שנים)
תודה רבה, רץ!
yaelhar (לפני 6 שנים)
,תודה רבה, חמדת! לאנשים יש צורך ונטייה להעריץ אנשים אחרים המורמים, כביכול, מעם. זה, כנראה, ההסבר לשושלות אצולה וגם להערצת כל מיני סלב'ס שכל יתרונם בעובדה שהופיעו פעם בטלויזיה. וזה גם ההסבר לתופעות פוליטיות כאלה ואחרות.
yaelhar (לפני 6 שנים)
תודה רבה, שין שין! תענוג קומפקטי.
yaelhar (לפני 6 שנים)
תודה רבה, מירית!
yaelhar (לפני 6 שנים)
תודה רבה, סוריקטה! הוא קצרצר ומענג. כדאי.
yaelhar (לפני 6 שנים)
תודה רבה, יקיר אדלמן!
נצחיה (לפני 6 שנים)
בלו-בלו, הספר הזה לא מצריך מהירות קריאה. הוא לא רומן, הוא נובלה. בעברית הוא תופס מאה עשרים ושניים עמודים לא גדולים, ובפונט לא צפוף. שעה-שעתיים של קורת רוח. כדאי.
בלו-בלו (לפני 6 שנים)
ביקורת מקסימה! כל ביקורת שלך גורמת לי לרצות לקרוא מייד את הספר. הבעיה שאין לי את מהירות הקריאה שלך...
נצחיה (לפני 6 שנים)
הגדרת יפה: "ספר שכולו קסם" אם כי לא כתוב במפורש שזו בריטניה והמלכה הנוכחית. אין שום ספק שזה כך, אבל הזהות נותרה עלומה בספר.
נערה עם קעקוע דרקון (לפני 6 שנים)
ביקורת נהדרת! אני לא יודעת אם אפשר בכלל לקרוא לכל מלוכה, תהיה אשר תהיה, "יציבה". המלוכה הבריטית ידעה הרבה תלאות וכבר לא ניתן לקרוא לה מלוכה כי היא רק סמלית, כמו הנשיא שלנו, והמלכה לא שולטת בפועל ולא מחליטה בעניינים מדיניים.
הספר נשמע מעניין אם הוא הצליח לגרום לך להעלות שאלות כל כך יפות. תודה.
dushka (לפני 6 שנים)
נשמע ממש כיף.
חלבי (לפני 6 שנים)
את ממוקדת עניינית עם מסקנות לא פחות ענייניות זה משך את תשומת עיניי
רץ (לפני 6 שנים)
קסם של ביקורת
חמדת (לפני 6 שנים)
אהבתי את דבריך . אנחנו עם נטול מלכוּת ואריסטוקרטיה אבל יש נטייה בעשור האחרון להחזיר מלוכה ליושנה ,שושלת ביביהו ...
שין שין (לפני 6 שנים)
נשמע ספר כלבבי. מצורף מיד לרשימה!
מירית (לפני 6 שנים)
מקסים!
סוריקטה (לפני 6 שנים)
אני שמחה לשמוע. קניתי אותו ואת כל כללי הטקס די מזמן. עכשיו יש רק לקרוא.
יקירוביץ' (לפני 6 שנים)
ביקורת יפה. אוסיף את הספר לרשימה האינסופית.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ