ביקורת ספרותית על קין מאת ז'וזה סאראמאגו
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 13 בנובמבר, 2012
ע"י מחשבות


נובלה זו באה ללעוג לאלוהים. הדגש הוא על נובלה משום שלעג לאלוהים זה לא דבר חדש (ראו, למשל, אלוהים יודע של הלר) ולכן גם סאראמאגו לא הרבה לחפור בנושא הזה ועשה זאת בהיקף של נובלה.

מי שמכיר את צורת הכתיבה של סאראמאגו ימצא את זה גם כאן. הדיאלוגים שלובים באותו משפט, אין הפסקה, אין כמעט פיסוק ובטח שלא מרכאות. הכל בשטף אחד מתמשך. מעיק? מי שמתרגל ומסתגל יאהב את זה.

ומה יש שם? כרגיל, אלוהים לא יוצא טוב תחת איזמל מנתחים. לא שמתווכחים על קיומו או אי קיומו. הוא בהחלט קיים, אבל גם הוא לא מושלם והוא בטח אחראי לכל הרע שיצר. אם היה מושלם, שלא לומר, נחמד ואף אינטליגנטי, הכל היה נראה אחרת. אבל אלוהים יצר את הטבע במגוון אדיר וצבעוני, ורק את האדם יצר ללא הוראות הפעלה מתאימות, באיכות נמוכה ועם מחשבה לא מספקת. הוא ניסה לחזור לשולחן השרטוטים עם השמדת האנושות וחידושה בסיפורו של נוח ותיבתו, אבל זה אותו ראש ואותם שרטוטים ואפילו אותה "הצלחה".

משגורשו אדם וחוה מגן העדן בשל אכילת תפוח עץ הדעת, עניין ביזארי למדי, הם נותרו ללא כל אמצעי קיום. אבל חוה החכמה הצליחה לשכנע את המלאך הניצב עם חרבו המתהפכת בשער שכדאי שיביא לה כמה דברי מאכל מהגן. מהון להון נולדו גם קין והבל, שמשום מראם השונה חשבו כולם שהם למעשה חברים ולא אחים. לכל מקום הלכו יחדיו. קין ממונה על החקלאות והבל על המקנה. משהעלה הבל קורבן לאלוהים, ריח הבשר הצלוי כנראה התחבב יותר מאוסף עשבי התיבול שהצליח קין לקושש. מאז הבל נרצח משום העדפה זו של אללה לבשר על האש ואנו נותרנו עם רוצח בעל אות על מצחו והבטחה מבוראו שיגן עליו בכל אשר ילך. שום משפטן לא היה מצליח להסביר התפתחות מוזרה זו. אבל משום הבטחה זו קין יוצא למסע, עובר דרך מיני התפתחויות היסטוריות ידועות מהתנ"ך, מבקר את לילית במיטתה, נוח בעלה יודע על זה, קין ממשיך במסעו, מבקר בסדום ורואה את השמדותה משום שאללה לא חובב משכב זכר וכך הלאה. כשהוא רואה מה קורה לאיוב קין לא סבור שאלוהים חכם במיוחד ושמעשיו ראויים להערצה, וגם משום מקרהו של אברהם ויצחק.

בקיצור, אם האדם והאנושות שיצאה מזה אינם משולמים, אלוהים נלעג במיוחד בעיני הנוסע בזמן קין. האם כל זה הופך את הספר למעניין ומרשים במיוחד? קוצרו הופך אותו לנסבל, שנינותו גורמת לחייך, הכתיבה בסדר וסך החלקים הם פחות מסך הספר כולו. האם מומלץ לקרוא? כן לחובבי סאראמאגו ולחובבי הלעגת האלוהים.
6 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
בן אסתר (לפני 6 שנים ו-6 חודשים)
אהבתי
יעל (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
מחשבות- סאראמאגו היה גאון ספרותי שאין שני לו סיפורו של קין הוא סיפורו של רוצח שלק חיים של אדם אחד, שנשפט ע"י רוצח המונים (הרי הוא "אללה" הכל-יכול). סאראמאגו ראה את האירוניה הטמונה פה וכתב על זה ספר שאני בטוחה שאמות עליו. מחשבות- האם גם אתה נמנה על חובבי סאראמאגו?
חמדת (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
ביקורת מענגת ומשעשעת. ואיני קוראת את סאראמאגו משום מה .
אנקה (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
גם לחובבי סאראמאגו שאני נמנית עליהם זה יכול להישמע בינוני למדיי. אולי לעת זקנתו הוא כבר מיצה את עצמו ?
נתי ק. (לפני 6 שנים ו-7 חודשים)
תודה על הביקורת הבעיה היא שיש לי אלרגיה חמורה לכתיבתו של סאראמאגו. בקושי צלחתי את על העיוורון וספר נוסף עזתי באמצע. לא נראה לי שאצא מגדרי להשיגו.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ