ביקורת ספרותית על ספור (סיפור) מוזר ומלא תמהון על האי הקטן האי הגיון מאת אפרים סידון
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 30 ביולי, 2011
ע"י yaelhar


אפרים סידון כתב סאטירה משובבת נפש על "...החיים באי הגיון / בו יש תושבים קרוב למליון / אנשים נחמדים ברובם הגדול / ...כי באי הגיון חי גם מיעוט / זאת אומרת / אותו המיעוט התנהג אחרת..." הסיפור בחרוזים מקסימים מספר על חיים של רוב שחי עם מיעוט באותו אי. המיעוט מאמין בדברים שונים, מסתגר בד' אמותיו, מתלבש באופן שונה, ואוסר על אכילת כרוב ושימוש בכף...ואז מתחילים אנשי המיעוט לבקש בקשות קטנות, שיהפכו את אנשי הרוב לדומים להם.

"סאטירה היא טכניקה ספרותית ואמנותית שמטרתה לשים דבר מה (אמונה, התנהגות, מפלגה וכו') ללעג, לרוב במטרה לגרום או למנוע שינוי. לרוב, שימוש בסאטירה מעורר צחוק, אך מטרתה המרכזית היא הביקורת באמצעים קומיים".(מתוך ויקיפדיה)

הספר בפורמט של ספר ילדים (לא כדאי להתפתות להקריאו לילדים) כתוב בחרוזים קלילים, כמו שאפרים סידון יודע, ועוסק בדמוקרטיה. עד כמה על הרוב להיות נאור ולרצות את המיעוט? והאם אין הדמוקרטיה (שאלה כה בנאלית) טומנת בחובה את זרעי הריסתה? ועד כמה אפשר להניח לאחר לחיות כרצונו, בתנאי שאינו מפריע לי לחיות כרצוני? אלה שאלות כבדות משקל בכל חברה, ובחברתנו המסוכסכת על אחת כמה וכמה.

ודוגמה קטנה: "יוצא זוג צעיר ובוחר מסעדה / ומזמין לפתן משובח / ואז כמובן, על פי החוק / לאכלו במזלג הוא מוכרח. / ועד שאותו הוא גומר, המסכן, / הוא כבר לא זוג צעיר - / הוא מזמן זוג זקן..."

חיבבתי מאד את הספר שהוא מבדר ועוקצני ומינון הרוע בו שפוי. אני מציעה לקרוא אותו כל עוד כה חם בחוץ, שסיפור על אנשי האי הגיון, שרק בגלל כוונות טובות ושאיפה לנאורות גמרו עם בצלצלים באף ותרד עלים באוזניים. ואם קצת צחוק בריא לא יקרר אותכם - שום דבר כבר לא יצליח...
12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
yaelhar (לפני 7 שנים ו-5 חודשים)
תודה רבה, חמדת. העלית לי חיוך על השפתיים. ולגבי תיקוני הכתיבה - אולי כדאי שתשלימי עם המצב שהמוח מהיר יותר מהאצבעות...
חמדת (לפני 7 שנים ו-5 חודשים)
נו ,מה יהא ?צ"ל סאטירה . חבל שלביא לא יכול לעשות משהו בנושא יכולת תיקון הכתיבה .
חמדת (לפני 7 שנים ו-5 חודשים)
ליעל - אין כמו סטירה ביום חם .אהבתי את חוש ההומור שלך .
. (לפני 7 שנים ו-5 חודשים)
בכיףףףףף :) יש ניחוח מיוחד ב'עתיק' :)
yaelhar (לפני 7 שנים ו-5 חודשים)
,תודה רבה, כנרת! על המלים וגם על שהתעניינת בביקורת "עתיקה" על ספר לא אופנתי...
. (לפני 7 שנים ו-5 חודשים)
ביקורת מתוקה וטוב שהבאת יעל, הסבר 'מה זה סטירה'... :) *.*.*.* חחחח איזו דוגמא אחלה על הזוג שכבר הזדקן, וגם בהמלצתך לקרא כל עוד חם בחוץ יש כזה מן חן :) שתהיה לך שבת נהדרת ^ . ^ כּנרת~~

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ