ביקורת ספרותית על על העיוורון מאת ז'וזה סאראמאגו
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 13 במרץ, 2010
ע"י graceless lady


זה אירוני שהסופר משתמש דווקא בעיוורון כדי לגרום לנו לראות... לראות שברגע שלוקחים מהאדם חוש אחד- משהו אחד בסיסי, הוא לא כל כך נבדל מן החיה (כפי שרבים מאיתנו היו רוצים להאמין).
אבל יותר מכל דבר אחר אפשר לחוש את האפוקליפסה שבה חיות הדמויות ואולי מנבאת בכשרון רב את מה שעלול ואולי אף צפוי לקרות לאנושות- ששכחה כבר מהי המשמעות האמיתית של הישרדות מול הטבע.
אין ספק שמדובר בספר חשוב, באחד כזה שקשה לשכוח ומלווה אותך בצורות שונות זמן רב לאחר שקראת אותו ואולי אפילו לכל החיים. אבל אצלי הוא גם מעורר הסתייגות מסוימת, משהו בו גרם לי לא להתחבר אליו עד הסוף. אולי כי אופן הכתיבה של הסופר קשה לקריאה, אולי בגלל הניכור שהוא מנסה ליצור בכך שלא מספר את שמות הדמויות, בכך שהוא מפסיק את זרם תודעתן לפני שאתה מרגיש שהתוודעת סופית לעולמן הפנימי.
במחשבה שניה אולי זאת המטרה של הסופר- להשאיר את הקורא בעלטה מסוימת, או שמא בעיוורון לבן, מסמא...
11 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
graceless lady (לפני 8 שנים ו-9 חודשים)
אני מניחה... נכון, בעיוורון כמטאפורה נעשה שימוש עוד ביוון העתיקה אך שם, מכל הידוע לי, עם החיסרון בלהיות עיוור היה תמיד יתרון, כישרון או ידע שלא היה לפקחים (כדוגמת טרסיאס, שעל אף היותו עיוור יכול היה לנבא ו"לראות" את העתיד לבוא). יש המשתמשים במטאפורה גם כחיסרון (כמו ב"העיוורת" של יעקוב שטיינברג), אך שם הוא נועד, לעניות דעתי, להיות מוטיב המקדם את עלילה. אולי מה שהרשים אותי ביצירתו של סאראמגו, הוא שימוש אחר במטאפורה כה "נדושה" ו"משומשת", בה העיוורון הוא אכן חיסרון ולא יותר אשר מביא אדם להשפלה ולתת חיים. אני חושבת שהכוונה שלו הייתה גם לעיוורון שיש לכולנו- חוסר היכולת לא לשפוט אנשים רק על פי מראית עין: ההחלטה שאם בן אדם צעיר, או מבוגר ממך, עני ממך, בעל השכלה פחותה משלך אזי הוא בטוח נחות ממך. סאראמגו משתמש בעיוורון כדי למחוק סיווג אחד למעמדות (בעולם שהוא יצר רופא מלומד וגנב נמצאים באותו המעמד בדיוק), אך ליצור סיווג חדש לא פחות משפיל ונוראי...
אלי אביר (לפני 8 שנים ו-9 חודשים)
עיוורון כמטפורה להשתמש בעיוורון כמטאפורה זה בנאלי וצפוי מאז שעשו זאת לראשונה הדרמטורגים היווניים לפני 2500 שנה. סארמאגו כנראה בונה על הזיכרון האנושי הקצר של הקורא, או על היעדר חשיפה מספקת, לספרות מעמיקה, איכותית, יצרית, משעשעת. חבל על הזמן של הקורא. זבל מפואר
graceless lady (לפני 9 שנים ו-3 חודשים)
וואו, תודה :)
ליז מאילת:-) (לפני 9 שנים ו-3 חודשים)
תיקון טעות: קוראת כמובן ולא קורא.
ליז מאילת:-) (לפני 9 שנים ו-3 חודשים)
קורא אותו ברגע זה ממש בעקבות המלצות הקוראים ,ולכן לא אוכל להגיב עדיין.
והביקורת המעניינת שלך גרמה לי לרצות להמשיך לקרוא עד הסוף ואולי לגלות תובנות חדשות
אהבתי.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ