ביקורת ספרותית על שרוכים - הסדרה הקטנה # מאת דומניקו סטרנונה
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 6 בינואר, 2019
ע"י Tamas


אהבת נעורים, בגידה, אישה נטושה, מאהבת צעירה, נואף סדרתי – אלה כבר מאפיינים להתרחשות עסיסית ומסעירה. אז זהו, שלא בדיוק. לפחות לא כזו המציתה את הדמיון, אבל מספיקה בכדי לעורר סקרנות והצצה לעבר האנטומיה של נטישה.

הזוגיות של ונדה ואלדו, זוג איטלקי צעיר, בשנות ה-30 לחייהם, הנשואים מזה 12 שנה, עולה על שירטון כאשר אלדו מודיע לונדה כי היה עם אחרת, ומחליט לעזוב את בית המשפחה לטובת מאהבת צעירה. אך לא אישה כמו ונדה תוותר במהרה, כי "אין זעם כמו זעמה של אישה דחויה". ואותה תחושה מעוררת בה את הצורך בפעולה על מנת להשיב לה את כוחה, ולשם כך כל האמצעים כשרים, גם השימוש בשני ילדיהם הקטנים, אותם היא מגייסת כצד בסכסוך מול אביהם. ובזמן שהרומן של האב פורח ומלבלב עם לידיה (19), זוגתו הצעירה, יחסיו עם ילדיו ואשתו נמצאים בדעיכה. אך לא לעולם חוסן, ולאחר תקופה לידיה הלוהטת מתקררת לה.

מה קורה בהמשך?....קראו ותגלו.

סטרנונה מציג את הסיפור בשלושה חלקים של זוויות התייחסות: חלק 1- האם, דרך חלופת מכתבים שלה לאב הנוטש; חלק 2- האב, נקודת מבטו בחלוף מספר שנים (חלק הארי); חלק 3-הילדים. זהו סיפור על מערכות יחסים וקשרים בין בני זוג ובין הורים וילדים ובמיוחד ההשפעות של יחסי ההורים על הילדים.
מושג הבגידה מקבל התייחסות שונה בעיני האישה ובעיני הגבר, ואירוע הנטישה הוא חזק ומכונן, המתואר כאירוע הגורם לשבר התא המשפחתי. וכאשר שניים מסוכסכים, השלישי בוכה – הילדים. סנדרו ואנה, הילדים, נאלצים מילדותם להלך על ביצים על מנת לא לפגוע באף לא אחד מהצדדים. הם סופגים את כאב האם והתפרצויותיה המתוסכלות וחוסר האונים של אב נוכח-נפקד.

דמויות ההורים מצטיירות ככאלה החסרות עמוד שדרה, כל אחת בדרכה שלה. היא- תלותית, המתפרקת במהרה כשאין גבר לצידה; הוא –פחדן, כה פחדן שמוצא סוג של נחמה בחתול המשפחה, ומצרף אותו להיכל הבושה. (ואילו חתולים יכלו לדבר, נקודת מבט רביעית יכלה להיות גם מסקרנת ביותר). ולהתנהלות כזו של הורים יהיו לימים השלכות על חייהם הבוגרים של הילדים. באחת הסצנות מתרעמת הבת על עניין הכרת התודה שילדים חייבים להוריהם על שהעניקו להם את החיים: "הכרת תודה?....ההורים שלנו חייבים לנו פיצויים על נזקים שהם גרמו למוח שלנו, לרגשות שלנו...".
סטרנונה כותב בצורה חדה, יורד לפרטים וחודר לתוך המקומות האפלים של השלכות הבגידה והנטישה, למרות שנקודת ההתייחסות היא ברובה של אב המשפחה. הוא מספק הסתכלות למה שקורה כאשר מוסד הנישואים הופך ל"נישואים בבני אדם" עם התממשותה של פנטזיה גברית, ההופכת לסיוט וחרדות של הסביבה הקרובה, והאתגרים (ואף הנזקים) בלשמר את הקן המשפחתי.

הסיפור קולח וכתוב היטב עם נגיעות של מתח קל. לא הייתי מרחיקה לכדי הגדרה של "סיפור הבנוי כפאזל ארכיטקטוני גאוני" (ככתוב על הכריכה), אבל בהחלט סגנון כתיבה יפה ומעניין. מבנה הסיפור, שלושה חלקים המתחברים האחד לשני אבל גם עומדים כל אחד בפני עצמו, כאילו התכתב לו עם סיפור העלילה המעורר סימני שאלה באשר לאמרה - השלם עולה על סך חלקיו?

נובלה קטנה איכותית ומהנה.

* 4.5 כוכבים אשר עוגלו ל-5 סיפתח מהנה לשנה אזרחית חדשה.

31 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
Tamas (לפני שבוע וחצי)
Pulp_Fiction , תודה רבה.
Pulp_Fiction (לפני שבוע וחצי)
ביקורת מושקעת וכתובה היטב.
Tamas (לפני שבועיים)
דינה, תודה. אכן אירוניה מרירה- הגדרה מדויקת...
Tamas (לפני שבועיים)
עמיחי, תודה רבה לך.
Dina (לפני שבועיים)
אכן ספר מעולה שכתוב פשוט נפלא, ועם הרבה אירוניה מרירה כזאת-למשל בבחירה המשעשעת והעגומה בו זמנית של שם החתול שלהם...
עמיחי (לפני שבועיים)
תודה על הביקורת היפה. :-)
Tamas (לפני שבועיים)
חני, תודה רבה. קטן איכותי וקולע.
Tamas (לפני שבועיים)
סנטו, תודה רבה. אם זכרוני נכון אזי כחובב סופרים לטינים, אולי יעניין אותך.
Tamas (לפני שבועיים)
yaelhar, תודה רבה. אחד הספרים הטובים מבית הסדרה הקטנה.
Tamas (לפני שבועיים)
אפרתי - תודה רבה. אכן ספר מקסים ומעניין.
חני (לפני שבועיים)
נובלה יפה ואיכותית נשמע טוב. כתבת יפה.
סנטו (לפני שבועיים)
ביקורת טובה,תודה.
yaelhar (לפני שבועיים)
מסקרן.
אפרתי (לפני שבועיים)
ביקורת מעולה. נשמע ספר מרתק.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ