ביקורת ספרותית על תחנת האטום - ספריה לעם #173 מאת הלדור לכסנס
ספר לא משהו דירוג של שני כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שישי, 10 באוגוסט, 2018
ע"י סימנטוב


האמת לא חשבתי שהספר הזה יהיה קשור בכלל למשהו שאני מכיר. לקחתי אותו בגלל שבשבוע הבא אישתי לוקחת אותי ואת הילדים לאיסלנד ואני לפני שאני נוסע למקום שאני לא מכיר אותו אוהב לקרוא משהו משם בשביל שיהיה לי המושג לאיפה אני מגיע. בגלל שאין הרבה סופרים מאיסלנד לקחתי את זה ופתאום אני מוצא סיפור שכאילו קראתי אותו בעיתון.

אני יתן לכם לדמיין כמה דברים:
1. תדמיינו ארץ שיש שמה אישה צעירה שבאה לעבוד אצל אחד מהראשי מדינה בבית בנקיון וגם לעזור עם הילדים. היא אין לה השכלה וגם לא מתעניינת בפוליטיקה. פתאום היא מגלה שהיא עובדת אצל מישהו שחושב מהמדינה זה העסק הפרטי שלו והוא בשביל להרויח רוצה לקחת איזה מקום ולתת אותו לטייקונים שיעשו שם את העסקים שלהם מהאוצרות טבע של המדינה. אם במקרה יצא לכם בדמיון אסדות גז ונובל אנרג'י והים התיכון אז תדעו שזה לא זה. במקום זה יש ים אחר ואמריקאים אחרים ותחנת אטום אבל הדמיון שלי ושלכם עובד אותו הדבר.
2. תדמיינו שיום אחד הראש מדינה הזה קורא למשרתת שבאה לעבוד אצלם ומראה לה משחק כזה עגול קטן שיש בו כדורים וצריך להכניס אותם לחורים. בזמן שהיא משחקת עם המשחק נכנסת האישה שלו. אחרי שהיא רואה את זה היא מתחרפנת וצורחת על בעלה צרחות שנשמע בהן קול לא של בנאדם מרוב שהיסטריות וגם זורקת את הנעל שלה על הקיר. גם פה יכול להיות שהדמיון שלנו עובד אותו דבר.
3. תדמיינו שהילדים של האחד מהראשי מדינה הזה חושבים שהם יכולים לעשות מה שבא להם בלי להשתין ממטר על אף בנאדם ועל אף חוק וגם פה אני חושב שיש לנו מול העיניים אולי אותו הדבר.

בקיצור הספר הזה שהוא ישן הוא גם קצת מצחיק וגם עצוב כמה שהוא דומה למה שהולך אצלנו אבל חוץ מזה הוא גם משעמם. אפילו שאני מסכים עם כל מה שהוא אומר על המדינה ועל איך צריך לחלק הכל בין האנשים ואיך אסור שיתנהגו עם נשים היה לי משעמם. אולי זה בגלל כל הסיפורים שהם קוראים להם סאגות מההיסטוריה העתיקה של איסלנד שאו לא קורה בהם כלום או שזה כמו סיפורים של ילדים קטנים אבל האמת בשבילי זה לא היה מעניין. זה עזר לי לישון כמו שצריך. מה שלקחתי מזה זה שאולי באיסלנד יש להם שפה משלהם וסיפורים על ההסטוריה שלהם ועל כל הגיבורים שלהם אבל בסוף אני מרגיש כאילו חוץ מזה פה ושם הכל אותו דבר. (וגם בסוגריים אני יגיד לכם שאפילו שאומרים ששמה זה הארץ הכי יקרה בעולם הסתכלתי באינטרנט על המחירים שיש אצלם בסופר וגם זה בדיוק אותו דבר כמו פה. לפעמים אני חושב שיש משהו טוב בזה שאצלנו כל כך יקר בגלל שאז מתי שאתה הולך בחוץ זה או נראה לך זול או שבדיוק אותו דבר).
16 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
זה שאין לנקוב בשמו (לפני 4 חודשים)
תהנה באיסלנד. גם לנו יש תוכניות לנסוע לשם בקיץ הבא.
עמיחי (לפני 4 חודשים)
עשית חסד עם הספר. הוא קשה לקריאה ומוזר. צלחתי בקושי רב.
גלית (לפני 4 חודשים)
שנים התעלמתי ועכשיו אני מרגישה שממש חייבת לבדוק,
Bond 007 (לפני 4 חודשים)
עברית, עיוני ובכן, אתה חייב לשפר העברית שלך לפני שאמשיך לקרוא.
דידי (לפני 4 חודשים)
אז בישראל לא המציאו את הגלגל , מסתבר. בכל מקרה הביקורת שלך משעשעת, שמחתי לצרף ספר שלא הכרתי לרשימת הקריאה שלי, ותהנה בטיול.
אנקה (לפני 4 חודשים)
מה !? מאיפה לכסנס הכיר את משפחת נתניהו ? של לכסנס רק 'פעמון איסלד'גם מצחיק וגם חכם. כלומר הדמות הראשית.
טיול לאיסלנד בחום של אוגוסט - שיחקת אותה.
אברהם א (לפני 4 חודשים)
נו.. אסדות גז וכו'
לאן אתה מצפה שהדימיון שלנו ילך?!

דבר אחד למדתי: שאתה פמניסט מושבע, ויש לך כבוד לנשים.
ואם רק בשביל זה כתבת את הביקורת היפה הזו, היה שווה כל מילה שכתבת.
מאחר ויש לי בעיות שינה, אולי אקח את הספר לקריאה מנמנמת.

גם דרך ההגשה שלך את הביקורת, היא מרעננת.
תודה
Phi (לפני 4 חודשים)
או שהספר ישראלי במסווה איסלנדי או שהעולם קטן מדי.
שונרא החתול (לפני 4 חודשים)
וזה לא סותר את כל מה שכתבת על משפחתו של הקיסר.
שונרא החתול (לפני 4 חודשים)
סעיף 1 דווקא הזכיר לי בחורה מקניה שבאה לעבוד בניקיון של בית השגריר הקנייתי בישראל.
מפה לשם, היא כבר אזרחית ישראלית והיא אלופת אירופה בריצת 10,000 מטר. אבל כשהדגל התרומם לו מעלה מעלה והתקווה התנגנה לה על אדמת גרמניה, היא לא ידעה לשיר את המילים. או שאולי היא פשוט לא רצתה.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ