ביקורת ספרותית על בידיים ריקות מאת אורסולה ק. לה גווין
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 24 בפברואר, 2018
ע"י אלזה


היה מאמר באחד המוספים הספרותיים שסיפר שאורסולה לה גווין נפטרה בשיבה טובה וסיפור שלם על "הקוסם מארץ ים", שהקסים אותי - בינתיים מצאתי את הספר הזה ולא התאכזבתי למרות שאני לא מתרגשת מספרי מדע בדיוני (חוץ מדוגלאס אדאמס).

בגלקסיה אחרת קיים הכוכב אוראס ומולו הירח שלו אנארס. לפני 170 שנה ברחו כמה תושבים לא מרוצים מאוראס אל אנארס הירח שלהם והקימו חברה שאין לה ממשלה ואין בה חוקים כמו בכל חברה.
אנארס הוא כוכב צחיח והמשאבים שלו מעטים, צומחים שם מעט צמחים ועצים בעיקר ליד מקורות המים הלא רבים והחברה ששם למדה להסתדר עם צרכים מועטים ולהתחלק בהם ובמטלות ובעבודות שיש אין ממשלה ואין מנהיגים, אך יש תורה שהגתה הוגת דעות בשכבר הימים שקבוצה גדולה נאמנה לדרכה. ועתה אחד מהם ד"ר שבק, פיזיקאי מומחה לבו-זמניות, מחליט לעשות את הלא יעשה ולבקר בכוכב האם אוראס שם הוא מגלה עולם עשיר, מלא בצמחיה ובגשמים ומים, בעלי חיים שמעולם לא הכיר ואנשים חביבים שמארחים אותו ונותנים לו מכל טוב. והוא שבא מכוכב שהחיים בו פשוטים וצנועים לא מפסיק להתפעל, עם זאת כשהחודשים נוקפים הוא מתחיל להעריך יותר ויותר את הכוכב ממנו הוא בא.

אורסולה גויין כתבה ספר אוטופי להפליא והעמידה חברה מול חברה, כל אחת עם ערכי המוסר שלה, כשברור שהיא נוטה אל החברה הצנועה והשוויונית שהחיים בה מזכירים את חיי הקיבוץ של פעם כולל חדרי אוכל ולינה משותפת לילדים.

ספר מדע בדיוני עם מסר חברתי, נעים לקריאה ומומלץ.
10 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ