ביקורת ספרותית על אובלומוב מאת איבן אלכסנדרוביץ גונצרוב
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 10 ביולי, 2017
ע"י אלזה


אובלומוב הוא לכאורה סיפור על אדם מפוספס ומבוזבז, ששוהה כל חייו במנוחה גדולה. ואי אפשר שלא לתהות האם הוא באמת בזבז את חייו או שחי את חייו הקטנים כפי שרצה? הספר זרוע בטיפוסים ובהומור, אך בסופו יוצאים מהורהרים: אחרי הכל מה נכון ומה לא נכון.


התקופה היא התקופה הצארית ברוסיה. אובלומוב הוא בן לפאודלים בעלי אחוזה גדולה שגדל כבן יחיד בפינוק גדול, שקיבל חינוך טוב וידע רחב. בבוא היום הוא ירש את האחוזה שעל אדמותיה יושבים איכרים-אריסים שמעבדים את האדמה וחלק מן הרווחים על התוצרת והיבול הם מעבירים כמובן לבעל האדמה וכן מיסים.
אין מה לדבר האיש עשיר מחונך ומלומד. אלא מה? כל עניין האחוזה מעניין אותו כשלג דאשתקד, והוא בורח לדירה ששכר בבנין דירות ענק בפטרסבורג, שם הוא שרוע רוב הזמן על משכבו עטוף בחלוקו, מוקף בכמה מלחכי פינכה שמנצלים אותו ואת טוב ליבו ואוכלים על שולחנו, והוא לא יודע מה קורה באחוזה, האם עוברים אליו הכספים שמגיעים לו, ובכלל מה יש לו ומה אין לו.

והוא רגוע עם מה שיש לו בתוך דירתו שמשרתו לא טורח לנקות ולסדר, אלא רק דואג להלבישו ולהגיש ארוחותיו. עד שמגיע מכתב מנציג האיכרים שמסביר שהמצב לא טוב וכדאי שהוא יתייצב שם ובאותו הזמן בדיוק בעל הדירה ששכר החליט שהוא צריך אותה. אין מה לעשות אובלומוב צריך לפתע לשנות תנוחה ולזוז, צרה גדולה.

גונצ'רוב ממנה לאובלומוב את המלאך השומר בדמות חבר טוב שלו, שטולץ החצי גרמני, שמכיר אותו מתקופת הלימודים וזוכר אותו כאדם חכם, סקרן ומלא חיים. שטולץ הוא ההיפך הגמור, איש רב עסקים, מבלה את רוב ימיו בנסיעות ובשהייה במשך חודשים ארוכים ברחבי ארופה. כשהוא רואה מה קורה עם אובלומוב עתה כשהם רק בתחילת שנות השלושים לחייהם, הוא נתקף בעתה.
לאורך כל הספר, במפגשיהם מפעם לפעם הוא ינסה למשוך אותו מיוון המצולה בה הוא נמצא ואובלומוב לא יבין מה הוא רוצה ממנו. ככה הוא אוהב, אלה הם חייו.

שטולץ יציל בסופו של דבר את אובלומובקה האחוזה והכפר של אובלומוב מקריסה מוחלטת, ויציל גם את אובלומוב מהנוכלים שקלטו אותו ועשקו אותו לאורך זמן. הוא גם יטלטל אותו קמעה במיפגש עם בחורה נפלאה.....

שטולץ ימשיך לחיות את חייו הגועשים, ואובלומוב? אובלומוב ימשיך את החיים הקטנים שאהב בדרך זו או אחרת ולא נשאר לקוראים אלא לתהות האם הוא ממש מבזבז את חייו או אולי פשוט עושה מה שטוב לו. מה נכון לעזאזל??
13 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
סקאוט (לפני חודש)
גוטי- יש פרשנות נוספת הדוגלת בכך שהספר נכתב כמחאה על ההווי התרבותי של הימים ההם, בימיו של גונצ'רוב, שגונצ'רוב למעשה כתב את הספר כנגד השלטון והחיים התרבותיים שמתנהלים בנחת. אובלומוב, בדרכו שלו, מורד. כל מעשיו נובעים מהתייאשות מהממסד וחוסר רצון לשתף עימו פעולה.
גוטי (לפני חודש)
חבריו של אובלומוב מנסים בכל דרך להוציאו מהמנוחה והבטלה. נראה לי שהספר מראה את חולשתו של האדם בקבלת מה שאינו הוא עצמו. ממש כמו שכתבת, מי יודע מה הם החיים הטובים? מי? ומי יודע לאיזה ערכים צריך לסגוד? מי אומר שדווקא שטולץ הפעלתן הוא זה ש"חי את החיים" ולא אובלומוב. מי קובע מהי הנאה?
אכן ספר מופלא!
גוטי (לפני חודש)
מנין לך שהתרגום הישן מתאים יותר לתקופה אם לא קראת את החדש?
אלזה (לפני 8 חודשים)
קודם כל תודה לעמיר וסקאוט, חמדת, שונרא, רובי ומחשבות על ההתיחסות והפרגוןץ
חמדת קראתי בלי כוונה את התרגום הישן (העותק היחיד שהיה בספריה) וכהרגלי אהבתי. לדעתי התרגום הישן מתאים יותר לתקופה
עמיר ש. (לפני 8 חודשים)
אובלומוב - מופלא.
סקאוט (לפני 8 חודשים)
כתבת נפלא לספר מצוין! אף על פי שהוא מתנהל על מי מנוחות, הוא נקרא במתח רב.
חמדת (לפני 8 חודשים)
מחשבות -האמת שכן הוא פיהוק גדול אבל מהנה שכזה לפני השינה .אני חושבת שיש זן של אנשים בעולם שאפשר לכנותם "האובלומובזים". השאלה שלי לי לאלזה האם קראת את הספר לפי התרגום הישן או החדש ?סתם לידיעה.
שונרא החתול (לפני 8 חודשים)
ביקורת מקסימה.
רובי אי (לפני 8 חודשים)
לא קראתי את הספר, אבל שמעתי עליו פעם בהרצאה. השוו אותו לסרט "ביג ליבובסקי" (שאותו כן ראיתי, ואפילו נהניתי). בהרצאה הושוו שני הגיבורים, אובלומוב וה"דוד" מהסרט, כששניהם תוארו כמסטרים של תורת הטאו הסינית, שטוענת "עשה באפס מעשה והכול מעצמו ייעשה".
לפעמים גם אני חי ככה...
מחשבות (לפני 8 חודשים)
הספר הזה, כרבים מהספרים הרוסיים, הוא פיהוק אחד גדול.

©2006-2017 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ