ביקורת ספרותית על מייד אין אמריקה לטינה מאת ס. גמבואה, ט. מלדונדו
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 13 במאי, 2017
ע"י MishaEla


"מייד אין אמריקה לטינה" הוא ספרה הראשון של הוצאת תשע נשמות, ובעיני, השם שהוענק לספר מייצג את החזון הספרותי של הוצאה עצמאית זו, כפי שאני מבינה אותו. קולם של רבים מהמחברים הלטיניים המוכשרים בני זמננו כמעט ולא נשמע כאן, בעולם המו"לות והתרגום הישראלי, והאמירה שאני קוראת בשמו של ספר זה, בייחוד היום – כעבור 21 ספרים נוספים – היא שהגיעה העת לשנות זאת. עם התרגום הראשון לעברית של גמבואה הקולומביאני (1965) ומלדונדו המקסיקני (1977), נולדה הוצאה ששמה דגש רב על מיטב סופרי אמריקה הלטינית המודרניים. לשמחתי היד עוד נטויה ופנינים נוספות בנות השפה הספרדית צפויות לראות אור בעברית במסגרת חזונה המבורך של תשע נשמות.

שני הסיפורים הקצרים בספר זה מאופיינים, כל אחד בדרכו, בנימה אירונית, במשב של בדידות ובאווירה מינית. שניהם כתובים בגוף ראשון ונקראים בהנאה גדולה, כל אחד מכיוון רגשי אחר.
בסיפור הראשון, "הטרגדיה על האיש שאהב בנמלי תעופה", הדובר הנו צלם עיתונות רווק ונהנתן. הוא מטייל בכל העולם במסגרת עבודתו, פוגש נשים רבות ומחליף מאהבות. באחת מטיסותיו הוא מתאהב בדיילת ממוצא אסייתי, וכך נקלע לרשת הזויה של אחוות-נשים הטווה סביבו את קוריה האינטרסנטיים. כשהבחור מנסה להתנער מהצרה, הוא חוטף מתקפה נקמנית בצורת התנכלויות אישיות "מסתוריות", ומגייס חבר טוב שיעזור לו להשיב מלחמה ולצאת לחופשי ממעמדו ככלי במשחקן של הנוקמות.

גמבואה כותב בהומור מצוין, המופנה מאוד גם כלפי עצמו. הסיפור משעשע, ועם זאת מדגיש את בדידותו ואת חוסר האונים של הנווד הנצחי.

בסיפור השני, "כמו לשחות בקרח", גבר צעיר הנמצא בזוגיות מתפוררת יוצא לבילוי ספונטני עם חבר מהעבר ושתי תיירות שוודיות המתארחות אצלו. החבורה מבלה יחד לילה שלם של פאבים, אלכוהול ופלירטוטים, בעוד הדובר עצמו, מורה מובטל לביולוגיה, שומר על פיקחותו באדיקות. בתודעתו הצלולה הוא מתבונן במאורעות ובאינטראקציות שגם הוא נוטל בהן חלק, ובסגנון נונשלנטי ותמים כביכול, מצליח להעביר את אופיים הגרוטסקי והמקומם. באמצעות הווי זה של גבר, הנחווה כאי בודד של תשוקה בלתי ממומשת ורצון טוב, המחבר מותח ביקורת עגמומית ואירונית על התפיסה השטחית והסטראוטיפית של התיירות האירופאית ביחס למקסיקו ולמקסיקנים.

באחרית הדבר מתאר המו"ל במילים ספורות את אירועי הוועידה שניהל נשיא ארה"ב קנדי במטרה לפתח את אמריקה הלטינית, וכך מתקבע הדימוי של היבשת כ"עולם שלישי" וכבלתי מפותחת. למרות התנגדותם של נציגי העמים הלטיניים, הצליחה ארה"ב לכפות עליהם את מדיניותה הפוליטית והכלכלית והפכה אותם לקולוניות בסגנון "מודרני".

ההקשר ההיסטורי הזה מוסיף עניין לספר קטן ונפלא, כמו לזרות קצת אבקת קינמון על הכדורים של הגלידה.
8 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ