ביקורת ספרותית על הבית אשר נחרב מאת ראובן נמדר
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שני, 28 בנובמבר, 2016
ע"י תמיד קוראת


. אדם שחי חיים מושלמים, החי למעשה, בבועה . גר במקום מצוין בניו יורק בדירה נוחה ומאובזרת . חי חיים נעימים נוחים ונהנתניים בדיוק כפי שהוא רוצה. אבל בהמשך הסיפור הכל מתחיל להיסדק .אנדרו הוא יהודי אך היהדות אצלו היא שולית ולא משמעותית מוטיבים יהודיים מופיעים לרוב בספר
אני מבחינה בספר בשני רבדים שקיימים . הרובד הגלוי , הכתוב בספר על חיי אנדרו ונפילתו הפיסית והמנטלית. הרובד השני מרומז ע"י הסופר. לאורך הספר יש דואליות כמעט בכל דבר. לדוגמא : כל פרק מתחיל בתאריך עברי ולועזי מ- ו' באלול ,ספטמבר 2000 עד א' תשרי תשס"ב , 18.9.2001 (מי בני ויורק משתמש בתאריך העברי..?) אך הספר מכסה את התקופה מט' באב עד יום כיפור.
דוגמא נוספת , שם הספר והתמונה בכריכה : נשאלת השאלה לאיזה בית שנחרב הספר? האסוציאציה שלי וכנראה של רבים אחרים ,היהודים לבית המקדש , אך לא ,הרמז הוא לבניין אחר שנחרב ונרמז בתאריך הסמוך לסיום הספר ונמצאת בכריכה . (ההשואה בעיני היא עגומה ולא מתאימה ! )
הסופר נמדר ראובן , מכניס את הקורא לתוך חייו של אנדרו, לתוך גופו ומוחו . ומתאר לנו את כל אשר עובר עליו בפירוט רב.

בשלב מסוים אנדרו מתחיל לראות הזיות וחזיונות שעליהם אנחנו קוראים , רובם הזיות דתיות על הכהן הגדול , בית המקדש. הסופר נמדר מציג בספר עמודים שלמים מהתלמוד ,מסכת יומא. שלא הבנתי מה המטרה שלו , הרי ממילא אף אחד לא יקרא את העמודים האלו ,כי זה לא ספר דת (שוב הדואליות) וגם לא נראה לי קשור לעלילה של הספר, כנראה יש לסופר נמדר רצון חזק לא להתעלם מהעולם היהודי שהוא חלק ממנו למרות שהוא בגולה ולהמשיך לדבוק בו. ככל שחייו של אנדרו מתפרקים ההזיות שואבות אותו אליהם . יש פער גדול בין התיאורים על הנושאים של כהן גדול בית מקדש יום כיפור לבין החיים שלו החילוניים .האם המטרה של נמדר להראות שאנדרו הוא המשך השושלת הכוהנית מבית המקדש ושהוא מורם מעם?.
השפה של הספר עשירה וזורמת. (חוץ מהקטעים הפרטניים והמייגעים). בזמן קריאת הספר נזכרתי באהבה, בספר , סטונר , שפורסם ב 1965.שניהם מרצים באוניברסיטה אך בזה מסתיים הדמיון .כי ההבדל בין הדמויות והזמנים שהשתנו , זה שמים וארץ.
החסרונות של הספר לפי דעתי , אריכות יתר .הפירוט שנכתב על חייו של אנדרו : מה הוא אוכל וחושב ועוד , מעייף את הקורא ומיותר האמת לא ממש בא לי לקרוא מה עובר על הדמות הראשית בפירוט רב כ"כ. לא מתאים לדעתי הכנסת הקטעים מהתלמוד ומהמשנה (מסכת יומא) התמהיל של הקודש והחול לא נכון לדעתי לעשות בספר כזה.
.

3 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
תמיד קוראת (לפני שנה ו-11 חודשים)
תשובה אני כתבתי על הדמות הספציפית בספר הזה שהדת אצלו היא שולית. כי יש אזכור רב של מוטיבים דתיים אך לא מתחברים עם הדמות המוצגת שמנהלת אורח חיים חילוני
מחשבות (לפני שנה ו-11 חודשים)
דבר ראשון, אסור לשים רווח לפני סימני פיסוק. דבר שני, האם אצל כל נוצרי, הנצרות מהותית ורק אצל היהודים היא לפעמים שולית?3 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ