ביקורת ספרותית על המלחמה הגדולה של לודוויג ולואי מאת אבי פרימור
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שלישי, 11 באוקטובר, 2016
ע"י Pulp_Fiction


לאורך ההיסטוריה השתתפו היהודים במלחמות של אומות העולם. פעמים לא מעטות הגיעו אף לדרגות בכירות בצבאות רבים.מוכרות דוגמאות מימיו של נפוליאון וצבא צרפת בכלל, גנרלים ממוצא יהודי בצבא הבריטי, הסובייטי ועוד. יצירתו של אבי פרימור מספרת את סיפורם של שני חיילים יהודים צעירים המתגייסים לצבאות מדינותיהם שעומדות להילחם האחת בשנייה בתופת שלא הייתה כמותה עד אותם הימים. המחבר מספק פרטים מרתקים אודות רקעם של הבחורים לפני פרוץ הקרבות, לימודיהם, החינוך שקיבלו בבתיהם,קשרים בתוך המשפחה,הלכי הרוח לפני פרוץ הקרבות ובמהלכן. פרימור מספר באופן מרתק על חייהם כשהוא מצייר את דמויותיהם של שני נערים הצעירים ההופכים לגברים בדרך הכי קשה שאפשר, בכשרון של אומן. מחשבותיהם, דעותיהם, חיי האהבה שלהם,חטאיהם הקטנים נפרסים לפנינו באופן מרתק ביותר. כמובן, מכיוון שהספר עוסק בחיילים יהודים, קיימת התייחסות רחבת היקף לזוויות יהודיות רבות כמו למידת זיקתם ליהדותם, קשריהם עם העולם הלא יהודי הסובב אותם לרבות יחסים עם עמיתיהם הלוחמים בשוחות, חוויות אנטישמיות, דעות קדומות של החברה והתמודדותם עמם.פטריוטיות מחד וחוויות דחייה מנגד מהווים מוטיב משמעותי בספר. השיא בנושא זה מגיע בפרק העוסק במפקד היהודים הידוע לשמצה בצבא הגרמני שנערך בעיצומן של הקרבות.

לספר ערך נוסף בכך שהוא מאפשר הסתכלות מפורטת אודות המלחמה ההיא בתחומים שונים. קיימים תיאורים של החיים בחזית, יחסי חברות בשוחות, הייאוש הכבד ממספר ההרוגים, זילות חיי האדם, הריחוק של הגנרלים מהחיילים הפשוטים והקצינים הזוטרים. אנו למדים על מפגש הלוחמים עם העורף הפערים בינו לבין החזית, מורל המשתנה בו לאורך תקופת מלחמה,היחס של חיילי הצדדים הנצים ליריביהם ואף הבדיחות הקשורות לכך. מתוארים קרבות, מפגש עם האוכלוסיה בשטחים שנכבשו בחזיתות המזרחית והמערבית,כניסת הצבא האמריקאי למערכה וחוסר ניסיונו.
בתוך כל זה מצטרף הקורא למסעם של שני החיילים היהודים ועובר עמם את תלאות המלחמה.הוא שותף להתפתחותם הרוחנית ועד לגורל של כל אחד מהם עד רגע המפגש של גורלות אלה בנקודה קריטית בספר. פרימור ככל הנראה ערך מחקר מקיף ביותר לפני כתיבת הספר מכיוון שכמות האינפומציה הקיימת בו היא רבה מאוד עבור כל חובב היסטוריה. עם זאת הוא כתוב בצורה מאוד מרתקת וקשה להניח אותו.
על אף היותו ספר לנוער ולאנשים צעירים, קוראים בכל הגילאים יהנו ממנו. סגנון הכתיבה קליל ,זורם והקריאה בו מאוד מעניינת.ניתן ללמוד ממנו רבות אודות אותה המלחמה בדרך מאוד מהנה והוא מתאים גם לאלה המתקשים לקרוא ספרי עיון,אך ברצונם לדעת יותר אודות ההיסטוריה האנושית ותקופות מכוננות בה.
זוהי יצירת מופת של אבי פרימור שזו הפעם הראשונה שנחשפתי לכתיבתו. לפני כן היה מוכר לי בתפקידיו האחרים אך לא כסופר מוכשר.הספר בהחלט מומלץ מאוד לכולם.
4 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
רץ (לפני שנה ו-9 חודשים)
נשמע ספר מאוד מעניין - הסקירה של שיקפה זאת4 הקוראים שאהבו את הביקורת
©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ