ביקורת ספרותית על התפסן בשדה השיפון - 6 הנבחרים מאת ג'.ד. סלינג'ר
ספר מעולה דירוג של חמישה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום ראשון, 28 באוגוסט, 2016
ע"י מיכל


מה כבר אוכל לכתוב שלא נכתב? מה כבר אוכל לומר שלא נאמר? ובכל זאת אני מסתכנת וכותבת מרחשי לבי דברים שבטח כבר היו טובים ממני שהעלו אותם.

היו לי את כל הסיבות, לכאורה, לתעב את הולדן: הוא מיזנתרופ שונא אדם, הוא קיצוני בדעותיו, הוא מלודרמטי, קטנוני, אגוצנטרי. ובכל זאת, מעבר לכל התכונות השליליות הללו, עמוק בפנים, מסתתרת נשמה טובה ונפש הומיה. הומיה באמת, לא במובן הציני של מחשבות... הולדן עוזר לילדים קטנים. הוא עוזר לילדה קטנה לקשור את הסקטים, הוא מסב את תשומת לבו של נער שרוכסן מכנסיו פתוח, הוא רוצה קשר אנושי וסולד ממנו בו זמנית. הולדן הוא אדם בודד, גלמוד, ועמוק בלב הוא משווע לקשר אנושי, לחום, לאהבה. הולדן זקוק לחום של בני משפחה. הביקורים אצל המורים להיסטוריה ולאנגלית הם כמו איזה חיפוש חסר תקווה לדמות של אב. הקשר עם האב הביולוגי כמעט לא קיים, והישועה לא תבוא מן האם, אם שכולה ומתוסבכת בעצמה שבנוסף לכל יש לה המון צרות משל עצמה, ואין להעמיס עליה צרות נוספות, גם עם הן של בנה... מזמן לא מתקלתי בדמות ספרותית כל כך מורכבת, מתוסבכת אמנם, אבל כובשת לחלוטין. הולדן פוחד מאנשים, נרתע מהם ומרתיע אותם, הוא מתעב את החיים עצמם ושקוע בהרהורים רבים על המוות ועל ההתאבדות. "בטח הייתי עושה את, אם הייתי בטוח שמישהו יכסה אותי ברגע שאנחת. לא רציתי שאיזה חבורה של סקרנים טיפשים יסתכלו עלי כשאני אהיה כולי מכוסה דם". המוטיב של הנפילה שחוזר כאן משקף יפה מאוד את העיסוק האובססיבי במוות, בחוסר מפלט ממצוקות החיים, בהתאבדות, בנפילה למעמקי האבדן – פיזית ונפשית. "איך שלא יהיה, עוד לפני שהבנתי מה קורה, כבר הייתי על הרצפה המחורבנת". וגם - "הייתי יכול להיהרג כשנפלתי על הרצפה, אבל אני רק ככה צנחתי על הצד. אבל זה היה מוזר, הרגשתי יותר טוב אחרי הנפילה".

בדרך כלל אני לא אוהבת ספרים שהם ספרים של דמות אחת, אבל הספר הזה, ספר שמתבסס לחלוטין על דמות אחת, כבש אותי לחלוטין. גם הספר וגם הדמות.
24 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
מחשבות (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
סקאוט, אף פעם אל תגידי אף פעם. ספר נפלא וראוי ביותר מאת סופר של ספר אחד.
-^^- (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
הספר מצוי בביתי ואף פעם לא רציתי לקרוא בו מאחר והוא לא היה לטעמי,אבל תשמעי, הביקורת שלך גרמה לי לחשוב אחרת אודותיו. ואני חושבת שאתן צ'אנס לספר!
מיכל (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
אור, לי, חגית, on the road - תודה רבה לכולכם.
מחשבות, אני דווקא מאוד מחבבת את ה- "הנפש הומיה" שלך במשמעות הצינית. זה מקורי וחביב...
On The Road (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
יפה כתבת! תודה רבה :)
חגית (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
ביקורת מקסימה
לי יניני (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
תודה על הסקירה היפה
אור (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
כתבת יפה,
ביקורת טובה.
מחשבות (לפני שנתיים ו-3 חודשים)
נפש הומיה אינה במובן שלילי בהכרח.

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ