ביקורת ספרותית על בעל זבוב מאת ויליאם גולדינג
בזבוז של זמן דירוג של כוכב אחד
הביקורת נכתבה ביום חמישי, 13 באוקטובר, 2016
ע"י מיכל


ספר יכול להיות מזעזע ביותר ממובן אחד. הוא יכול להיות "מזעזע" במובן שהוא בעל תכנים קשים והוא יכול להיות "מזעזע" במובן של ספר איום ונורא. לצערי, הספר הדוחה הזה עונה על שתי ההגדרות.

מזמן לא תיקלתי בספר שמתיימר להיות אלגוריה והוא כל כך פשטני באופי שלו. כל כך פשוט ושקוף וברור שזה פשוט מגוחך. קחו למשל לדוגמה את מוטיב האור והחושך. החושך כמסמל את הרוע, את השטניות, את המוות ואת הפסימיות ואילו האור כמסמל את האהבה, החכמה והאופטימיות. אז באמת מה הפלא שבעל זבוב, כלומר ראש החזירה שתקוע על המוט המחודד, מתואר ככדור שחור משחור שבתוך הלוע שלו האפלה רק גוברת?

והדמויות, אוי הדמויות. הן משורטטות כולן בקווים כל כך פשטניים ובמונחים אבסולוטיים של טוב ורע שזה פשוט מגוחך ונלעג וכל כך לא אמין. ראלף מייצג את המנהיג הדמוקרטי החלש וג'ק את דמותו של הדיקטטור העריץ והחזק. נו, תעשו לי טובה - הכל מתואר בשחור ולבן שזה פשוט מצחיק.

ויש גם חורים רבים בעלילה. איך אפשר להסביר למשל את זה שכל הניצולים כולם זרים זה לזה באי ומציגים אחד את השני בשמותיהם כאילו שהם לא טסו ביחד שעות רבות זמן קצר קודם לכן, כולל זמן המתנה משותף בשתי תחנות ביניים?

המילה "נורא" יכולה להיות בשני מובנים, למשל ספר נורא (מאוד) יפה, והיא יכולה להיות במשמעות שלילית כמובן, משמעות של איום ונורא. הספר הזה לדעתי הוא נורא (מאוד) נורא (איום). גועל נפש.
19 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
זה שאין לנקוב בשמו (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
פעם ניסיתי לקרוא ונטשתי על העמודים הראשונים. אפילו לא הגעתי לקטעים המזעזעים - נטשתי כי זה היה משעמם. כעבור כמה שנים, למדנו אותו בשיעור סיפרות, ניתחנו אותו, צפינו גם בסרט - ואחרי כל זה, אני חושב שהספר טוב, מעט מזעזע אבל טוב. כמו שאמרה יעל, אל תשכחי שהוא נכתב בין מלחמות העולם.
מיכל (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
יעל, תודה רבה על ההמלצה על "אי הילדים". אקרא אותו בשמחה. אפרתי, טוב לדעת שאני לא המשוגעת היחידה...
יונתן, לא נראה לי...
יונתן בן (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
אני דווקא אהבתי... מציע לך לחזור אליו בעוד כמה שנים.
-^^- (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
תודה על ההסבר, אם כך, הספר מצוין עבורי.
yaelhar (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
סקאוט - יש בו אלימות (עדינה) עם תאורים קלים לעיכול.
הוא נכתב בשנות העשרים של המאה הקודמת, במקום שהיה דידקטי קודם כל. הספר מעלה דילמות אבל מאפשר לקורא לקרוא אותן בלי להתפתל.
-^^- (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
יעל , זה אומר שאי הילדים לא מכיל תיאורי אלימות מזעזעים שגורמים לך לרצות להפסיק בקריאה?
yaelhar (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
הספר הזה אכן נורא (איום) בתכניו.
הוא חושף צדדים בהתנהגות האנושית ששנים של ציויליזציה מנסות להסתיר. צריך לזכור מתי נכתב - בין שתי מלחמות העולם - ומה שחשף היה אז אפילו פחות מקובל מהיום.

אני לא יודעת אם הוא ספר טוב - עבר זמן רב מאז קראתי - והזדעזעתי - ממנו. יכול להיות שהיום ארגיש אחרת. אבל אני חושבת שהוא ספר חשוב. וכדאי לך - אם עדיין לא קראת - לקרוא את "אי הילדים". הוא נכתב (בארץ!) עשר דקות לפני "בעל זבוב" והוא מעביר את המסר בצורה טובה מאד, אם גם יותר מעודנת, לדעתי.
-^^- (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
שנים אני בהתלבטות אם לקרוא אותו או לא וכל פעם תיאורי האלימות הנרחבים והמזעזעים הרתיעו אותי פעם אחר פעם אבל לאחר הביקורת הזאת תחשותיי התחזקו עוד יותר.
אפרתי (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
יופי, מיכל, אני שמחה שאני לא היחידה שחושבת שהספר כתוב רע. וגם התרגום ארכאי מאוד.
מיכל (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
אל תנסה אפילו. עדיף לך להתענג על ג'וג'ו מויס.
מחשבות (לפני שנתיים ו-5 חודשים)
לא יודע מה הייתי חושב על הקלאסיקה הזו לו הייתי קורא אותה היום.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ