ביקורת ספרותית על כפתורים רכוסים היטב מאת מירה מגן
ספר טוב דירוג של ארבעה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום רביעי, 18 במאי, 2016
ע"י יוֹסֵף


סיפור קצר הוא סוגה שאפשר בקלות ליפול בה לבנאלי, לדמויות שטוחות או למסר ברור מידי או דידקטי. קוצר היריעה הוא אתגר ספרותי לא קל. קשה ליצור את המרחב ואת הרקע העלילתי, ובלתי אפשרי לייצר תפאורה אקסטנסיבית שתהווה עזר למלאוּת העלילה.

מירה מגן מצליחה לרקום בעמודים ספורים סיטואציות טעונות, נוגעות, נשיות בדרך כלל, ומלאות חמלה למצב האנושי. הדמויות של מגן הם דמויות נוכחות-נפקדות, הם לא זניחות בחברה, הם נמצאות מאחורי כל דלת בכל בניין מגורים, אבל אצל מגן הן לא נהנות מנינוחות חברתית, או הצלחה כלכלית-מעמדית.
הדמויות תמיד במעין קונפליקט שקט ופנימי עם הסביבה, עם החברה, המשפחה, אבל בעיקר עם עצמם. מירה מגן מתארת היטב את הבדידות של רווקה דתיה המתאהבת בגבר נשוי ממקום עבודתה, של ילד שחווה את מעבר סבו לבית אבות, של צעירה שלא מתקבלת לשירות צבאי בשל הפרעה נפשית קלה, ושל אישה חילונית במאמציה להשתלב בחברה החרדית השונה כל כך. הסיפורים ברובם מצליחים לגעת ולהתמקד בסיטואציה טעונה, בנקודת שבר מזדמנת ובבדידות של היחיד שמחפש מוצא מהסדרים הקבועים של החברה. הכתיבה של מגן לא מספקת התרה לסבך הקיומי של הדמויות, רק תיאור מפוכח, וכמה נקודות חמימות של קרבה פה ושם.

הכתיבה מרשימה וקולחת, מגלה טפח ומכסה טפחיים ומנעד הדימויים הוא מרשים ואסתטי ובדרך כלל נשמר מהנדוש. הספר מכיל תריסר סיפורים ואת רובם - אהבתי. זה הספר הראשון שלה וגם הראשון שלה שאני קורא. אומרים שהיא רק משתבחת עם הזמן, אז אני שומר מקום לספר הבא.
18 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
יוֹסֵף (לפני שנתיים ו-11 חודשים)
תודה דינה!
פואנטה℗ (לפני שנתיים ו-11 חודשים)
נדמה לי שסופרים ה"מתמחים" בסיפור קצר (כמובן, בהנחה שהם עושים את זה בכישרון ויודעים את המלאכה), לא יתקשו במיוחד לכתוב רומנים של מאות עמודים אבל לא להפך, ובכלל כתיבה תמציתית הרבה יותר קשה וזאת אמנות בפני עצמה.

dina (לפני שנתיים ו-11 חודשים)
יוסף, מאוד אהבתי את הסקירה שלך. מזדהה מאוד.ובמיוחד מה שרשמת לגבי מנעד הדימויים.
מאוד אוהבת את הכתיבה של מירה מגן. יש לה יכולת אבחנה דקה,ובחירת מילים מדויקת.או כמו שאמר פעם חבר פייסבוק - והיטיב לתאר-מירה מגן מציירת את המילים.
יוֹסֵף (לפני שנתיים ו-11 חודשים)
תודה מחשבות. לא לגמרי הבנתי עם מה לא הסכמת. ככל שחיפשתי לא מצאתי שכתבתי משהו שונה מהטיעונים שהצגת. רק אמרתי שכתיבת סיפור קצר היא אתגר ספרותי שונה מאשר רומן רחב-יריעה. וזה בדיוק מה שכתבת ש״נדרשת לכך יכולת אחרת״. ובוודאי לא מצאתי בדברי שכתיבת סיפור קצר אינה אמנות. להפך.
יוֹסֵף (לפני שנתיים ו-11 חודשים)
תודה מסמר. אני רושם לפני.
יוֹסֵף (לפני שנתיים ו-11 חודשים)
אכן אפרתי. אני שמח שאת חושבת כמוני.
מחשבות (לפני שנתיים ו-11 חודשים)
יפה כתבת. עם זאת, אני לא מסכים. כתיבת סיפור, כל סיפור, היא אמנות. אמן טוב יכתוב סיפור מצמרר ועוכר שלווה בעשרה עמודים ופחות. אמן פחות טוב לא יעשה זאת בשלוש מאוד עמודים. לא תמיד יכול סופר המצליח להעמיד סיפור בנוי היטב של מאות עמודים להעמיד סיפור הבנוי מעשרה עמודים ופחות. נדרשת לכך יכולת אחרת.
ומסמר, את ימים יגידו, אנה, נטשתי מהר מאוד.
מסמר עקרב (לפני שנתיים ו-11 חודשים)
ביקורת מצוינת לספר נפלא. אהבתי את כל ספריה, אך זה שהייתי מעניק לו את "מדליית הזהב" הפרטית שלי הוא "ימים יגידו, אנה". ממליץ לך מאוד!
אפרתי (לפני שנתיים ו-11 חודשים)
ספר נפלא.

©2006-2019 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ