ביקורת ספרותית על סרט לילי מאת מרישה פסל
ספר בסדר דירוג של שלושה כוכבים
הביקורת נכתבה ביום שבת, 16 בינואר, 2016
ע"י On The Road


אז אחרי משבר קריאה של שנה וחצי ורעב גדול לחזור ולקרוא כמו פעם, יצאתי חמוש בתאווה רבה לתפוס את הספר שיכניס אותי לתוך עולמו ולא יתן לי לצאת ממנו, גם כשהספר נגמר.
אחרי אכזבות מלפחות 30 ספרים שנזנחו אחרי מספר כזה או אחר של עמודים לקחתי את הספר הזה עם אמון ותקווה.
ספר שמשלב בתוכו קונספירציה על במאי קולנוע שירד למחתרת, נערה שסיבת התאבדותה לא ידוע לאף אחד, אפליקציה שאמורה להחיות את הספר ולהעשיר את החוויה בכמה רמות, ומעל לכל סופרת שספרה הקודם נחשב למוצלח, נראו לי כסיבות מספיק משכנעות כדי לקנות את הספר הזה.
אבל איך אומרים, כגודל הציפייה כגודל האכזבה...

נראה שהסופרת לקחה על עצמה כ"כ הרבה משימות ורעיונות גדולים שבסופו של דבר נראה שהיא פשוט ניסתה לכתוב ספר שכולם ידברו עליו, אבל לא בטוח כמה יהנו לקרוא אותו.

האפליקציה שהיא בעצם הדבר הייחודי של הספר, מה שנכתב עליו בכל כתבה/ביקורת שמצאתי באינטרנט הייתה מביכה. השתמשתי בה אולי חמש פעמים (מתוך ספר של 600 עמודים זה עלוב), ומה שהיא הציעה זה כמה קטעי אודיו שלא העשירו את חווית הקריאה או פיצו את החצי שעה שבה שיחקתי עם המצלמה של הפלאפון ב246 זוויות כדי שהתוספת תואיל בטובה לעבוד.

הרעיון של במאי סרטי אימה, שירד למחתרת ואף אחד לא יודע האם הסרטי אימה הם בעצם סרטי "סנאף" או סרטים בדיוניים זה רעיון מעולה. התעלומה שמוצגת בתחילת הספר עם מספר כתבות רב פשוט מתפספסת אחרי 50 עמודים, חוזרת אלינו במפתיע אחרי 400 עמוד ואז מתפוגגת באפלה מבלי להשאיר רמז לתשובה מספקת שבגינה קראנו 600 עמודים.

גם ההתעסקות בהתאבדות לא מספקת בכלל את הקורא, ובכללי היא מוצגת בצורה פשטנית ומשעממת. נראה שהדמויות משחקות חפש את המטמון ברחבי ניו-יורק. הם מוצאים רמז, בפרק הבא יענו להם על הרמז שהם מצאו ויביאו להם רמז חדש, ככה במשך כמה מאות עמודים העלילה נשארת ברמה מאוד דלה, אין עלילות משנה, אין מסתורין מטורף פשוט שאלה וכעבור 20 עמודים נקבל את התשובה.

והסוף.... ניסיון להתחכם והבנה של הסופרת שהיא הגיעה לעמוד 600 עם המון בילבולי שכל ואין לה כוח לכתוב עוד 200 עמודים כדי להתיר את כל השאלות אז היא עושה סוף פתוח/סגור/מתחכם/אני ממש מקווה שהקוראים שלי יתיידנו על הספר ולא יגיעו לעולם להסכמה (מישהו אמר "אבודים"?).

אבל חוץ מזה, ספר מסתורי שגורם לקורא לרצות לקרוא עוד ועוד (אם הוא רק היה יודע מה מחכה לו בסוף אני לא בטוח שהוא היה ממשיך) עם הרבה רעיונות יפים שלצערי לא מתממשים וחבל, כי זה היה יכול להיות הרבה יותר טוב...

אבל היי, לפחות יצאתי ממשבר הקריאה שלי, אז כיף סוף סוף לחזור ויאללה לספר הבא!
12 קוראים אהבו את הביקורת
אהבת? לחץ לסמן שאהבת
טוקבקים
+ הוסף תגובה
שונרא החתול (לפני שנתיים ו-7 חודשים)
נחמד שחזרת לקרוא ועוד יותר נחמד שחזרת לכתוב.
אוהב ספרים- מחיפה (לפני שנתיים ו-9 חודשים)
ספר מצוין לא הצלחתי להניח מהיד.

מומלץ לקרוא.
חני (לפני שנתיים ו-9 חודשים)
יופי איתי,ועכשיו לספר הבא....
אפרתי (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
חבל שלא לגמרי אהבת, אבל אני כרגע אוהבת מאוד.
On The Road (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
מקווה שאצלך הספר יסתיים עם טעם טוב אפרת. אני לצערי יצאתי בתחושה של תפסת מרובה לא תפסת, וזה ממש ביאס אותי כי בהתחלה מאוד הורשמתי
פואנטה© (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
האפליקציה לא רלוונטית בשבילי בלאו הכי אבל תודה, איתי.

אפרתי, את מכניסה אותי לבלבלות חדשות. מצד אחד, אני סומכת עלייך. מצד שני, אחרי שתקראי ותכתבי עליו ביקורת, יוקם מועדון מעריצים חדש, שישו ושמחו וסרט לילי. הספר יהפוך לרב-מכר ותהיה המולה גדולה מדי בשבילי...
אפרתי (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
אני לא אשתמש בכל האפליקציות. אבל הספר שאני נמצאת כרגע באמצע, הוא ספר מבריק, משעשע, כתוב נפלא, והסופרת כשרונית להפליא. מאוד אהבתי את כל המסמכים ודפי האינטרנט והתמונות בספר. זה בהחלט מעשיר את הקריאה. ופואנטה, אל תוותרי, האפליקציה מיותרת, כל השאר מעדן אמיתי שלא משעמם לרגע.
מחשבות (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
מה הספר הבא?
On The Road (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
ככה או ככה על האפליקצייה תוותרי!
פואנטה© (לפני שנתיים ו-10 חודשים)
המממ, בדיוק לקחתי אותו מהספריה ועכשיו קשה לי להחליט אם ביאסת או חסכת לי 600 עמודים :-)

©2006-2018 לה"ו בחזקת חברת סימניה - המלצות ספרים אישיות בע"מ